Jump to content



PC αυτοκινήτου


Ilias83

Recommended Posts

Σκέφτομαι τον τελευταίο καιρό να φτιάξω ένα μικρό pc για να μπει στο αυτοκίνητο.

Κάτω από το κάθισμα του συνοδηγού ή ακόμα και στο χώρο αποσκευών σε ειδική κατασκευή.

Ύπάρχουν ωστόσο σε αυτό φαντάζομαι κάποια σημαντικά προβλήματα.

Το πρώτο είναι του χώου, αλλά φαντάζομαι λύνεται με μία microΑΤΧ μιτρική

Το δεύτερο και πιο βασικό είναι αυτό της τροφοδοσίας.

Δεν έχω ιδέα πως θα μπορέσω να δώσω ρεύμα σε κάτι τέτοιο καθώς επίσης και δεν έχω ιδέα τι απαιτήσεις μπορεί να έχει σε ρεύμα κάτι τέτοιο ωστε να μην χρειάζομαι συνεχώς καινούργια μπαταρία αυτοκινήτου. Οπότε no o/c.

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

Asus P5VD2-VM (s775,VIA900,DDR2,VGA) καθώς είναι 24.4cm x 21.8cm 59

Intel Pentium 4 820 Dual Core (1MB x 2 L2, 2.8GHZ, 800MHz) 96,80

αλλίως σκέφτομαι και έναν Intel Core 2 Duo 4300 (s775/1,80Ghz) 166,00

Asus nVidia GeForce 6200 TC64 - 256MB 36,90

Seagate 80GB SATA (5400rpm, 8 MB Cache) 69

Supertalent Ram 1GB DDR-2 533MHz CL4 59

Σύνολο: 320,70 ή με τον 4300 389,90

Μένουν βέβαια πράγματα στη μέση όπως μια οθόνη αρκετά καλή που να χωράει στη φυσική θέση που παίρνει οθόνη το αυτοκίνητο και το θέμα της τροφοδοσίας.

Τί λέτε;

Τι άλλο έχετε να προτείνεται;

Πιστεύεται οτι αξίζει να προσπαθήσω κάτι τέτοιο ή όχι;

Με το θέμα της τροφοδοσίας τι μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

εναν inverter θα σου προτεινα απο +12V - 220V. Το θεμα ειναι οτι θα πρεπει να το λειτουργεις παντα με ανοιχτο το αμαξι για να μην σου ξετιναξει την μπαταρια.

Αναλογα ποσα WATT θα τραβαει το συστηματακι που θες,

θα εχεις και αναλογη ζωη στην μπαταρια... και ισως και στο δυναμο του αυτικινητου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pan [Σήμερα, στις 12:01]

εναν inverter θα σου προτεινα απο +12V - 220V. Το θεμα ειναι οτι θα πρεπει να το λειτουργεις παντα με ανοιχτο το αμαξι για να μην σου ξετιναξει την μπαταρια.

Αναλογα ποσα WATT θα τραβαει το συστηματακι που θες,

θα εχεις και αναλογη ζωη στην μπαταρια... και ισως και στο δυναμο του αυτικινητου.

Βασικά αυτό είναι που με προβληματίζει...

Σκέφτομαι π.χ. κάτι τέτοιο (προς τα κάτω στη λίστα IPS-500 ΜΕΤΑΛΛΑΚΤΗΣ 500VΑ/350W με 54) και μετά ένα Chieftec 350W με 39

Οπότε με ~100 έχουμε λύσει νομίζω και το θέμα της τροφοδοσίας...

@Wizard! : ’ψογο το link, thanks...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83 [Σήμερα, στις 11:29]

Asus P5VD2-VM (s775,VIA900,DDR2,VGA) καθώς είναι 24.4cm x 21.8cm 59

Intel Pentium 4 820 Dual Core (1MB x 2 L2, 2.8GHZ, 800MHz) 96,80

αλλίως σκέφτομαι και έναν Intel Core 2 Duo 4300 (s775/1,80Ghz) 166,00

Asus nVidia GeForce 6200 TC64 - 256MB 36,90

Σύνολο: 320,70 ή με τον 4300 389,90

http://linitx.com/index.php?cPath=12_138

ολα onboard, γυρω στα 150-200.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

http://linitx.com/index.php?cPath=12_138

ολα onboard, γυρω στα 150-200.

Ωραίος :T: και πόσο ρεύμα χρειάζεται κάτι τέτοιο;

Γιατά άμα είναι και καταναλώνει 25W όπως γράφει είναι τέτλεια (αν και έχω την εντύπωση οτι ο επεξεργαστής χρειάζεται τόσο)

Μπορώ να κάνω τη δουλειά με τροφοδοτικό από laptop?

Γιατί αμα είναι και το ρεύμα που καταναλώνει είναι μιά η άλλη τότε έχουμε:

150+60+70=280 μαζί με μνήμη και σκληρό, οπότε από τα 320 δεν είναι μεγάλη διαφορά αλλά νομίζω πρέπει να έχουν τεράστειες διαφορές σε απόδοση...

Link to comment
Share on other sites

...δλδ για να καταλάβω, υπάρχει όντως περίπτωση να τη γλυτώσει ο σκληρός με τις λακούβες???

αν έχει προχωρήσει τόσο η τεχνολογία, εγώ γιατί μεταχειρίζομαι τους εξωτερικούς σαν να'ναι γυάλινοι? οεο?

ενδιαφέρον πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από γαμώτ..γαμώτ..

...δλδ για να καταλάβω, υπάρχει όντως περίπτωση να τη γλυτώσει ο σκληρός με τις λακούβες???

Γι'αυτό θα πάρω Seagate...

Και γι'αυτό θα είναι σκληρός για laptop.

5 χρόνια εγγύηση έχει, οπότε άμα χαλάσει θα πάει για RMA.

-----

Κατα τα άλλα καλά κάνεις και προσέχεις με τους σκληρούς.

Link to comment
Share on other sites

Τα είχα γράψει και σε άλλο θέμα αλλά ας τα πω κι εδώ.

Κατ' αρχήν νομίζω ότι το σύστημα στο πρώτο ποστ είναι υπερβολικό.

Εγώ θα σου πρότεινα με 150-200 να πάρεις κάποιο EPIA της VIA, EN1500 πχ. Για carpc είναι ότι πρέπει, m-atx και όλα onboard.

Δεύτερον θα σου συνιστούσα να μείνεις μακριά από inverters για διάφορους λόγους και να προτιμήσεις κάποιο dc->dc psu. To Μ2 νομίζω είναι υπεραρκετό και διαθέτει διάφορες χρήσιμες λειτουργίες.

Τώρα για σκληρό, οι απόψεις εδώ δυίστανται. Η δική μου άποψη είναι ότι εφ' όσον δεν έχεις πέτρα αναρτήσεις να διαλέξεις 3,5" δίσκο και από άποψη ταχύτητας αλλά και τιμής. Εγώ 1 χρόνο τώρα με ΣΑΤΑ 3,5" δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Στο θέμα οθόνη παίζουν πολλά. Θέλεις να είναι indash, standalone, με tuner ή χωρίς; Θα κάνεις πολυεστερική κατασκευή;

Επίσης βασικότατο, αν βγάλεις την μαμά πηγή τότε θα χρειαστείς υποχρεωτικά ενισχυτή (αν δεν έχεις ήδη). Αν πάλι την αφήσεις τότε καλό θα ήταν να έχει line in.

Αυτά τα ολίγα.

Κοίτα και το www.carputermania.gr

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83 [Σήμερα, στις 13:17]

Ωραίος :T: και πόσο ρεύμα χρειάζεται κάτι τέτοιο;

Γιατά άμα είναι και καταναλώνει 25W όπως γράφει είναι τέτλεια (αν και έχω την εντύπωση οτι ο επεξεργαστής χρειάζεται τόσο)

Μπορώ να κάνω τη δουλειά με τροφοδοτικό από laptop?

Γιατί αμα είναι και το ρεύμα που καταναλώνει είναι μιά η άλλη τότε έχουμε:

150+60+70=280 μαζί με μνήμη και σκληρό, οπότε από τα 320 δεν είναι μεγάλη διαφορά αλλά νομίζω πρέπει να έχουν τεράστειες διαφορές σε απόδοση...

τα κουτια για αυτες τις μητρικες, εχουν τροφοδοτικο των 80 watt. στο ιδιο site, θα βρεις τετοια. καποια, εχουν ακομα μικροτερα, στα 60 watt.

για βασικα πραγματα δεν εχει προβλημα, εκτος αν σκοπευεις να τρεχει Pi στο αμαξι. :p

Link to comment
Share on other sites

Οθόνη σκέφτομαι κάτι σε αφής για να μην έχω προβλήματα με ποντίκια πληκτρολόγια κτλ

Η θέση που θα μπεί είναι στάνταρ γιατί το αυτοκίνητο έρχεται και με οθόνη (όχι στην Ελλάδα) οπότε υπάρχει η ανάλογη θέση στο ταμπλό...

Χωρίς οθόνη:

citroen2259ut2.th.jpg

Με οθόνη:

21rm3.th.jpg

Βασικά αλλάζεις μόνο το πλαστικό πλαίσιο και όλα ok.

Το πρόβλημα είναι πως δεν ξέρω τις διαστάσης της εργοστασιακής οθόνης.

Αν πάντως η εργοστασιακή ήταν αφής θα την προτιμούσα καθώς δεν υπάρχουν κουμπάκια φωτάκια κλπ

Από εκεί και πέρα, το radioCD δεν θα καταργηθεί και καθώς υπάρχει LineIn φαντάζομαι πως θα μπορέσω να παίξω τον ήχο απροβλημάτιστα από εκεί...

Για σκληρό θα παραμείνω στην αρχική μου επιλογή για έναν από laptop αφού πιάνει και λιγότερο χώρο. (Προς το παρών με koni κίτρινα και 3ποντα ελατήρια koni δουλεύει πολύ άνετα, αλλά ίσως και να σκληρύνω λίγο ακόμα τη ρύθμιση)

Το pc σκέφτομαι να μπει κάτω από το κάθισμα του οδηγού.

Δεν θέλω Power On kai Off με την μίζα, θα προτιμούσα να βγάλω ένα κουμπάκι στο ταμπλό για να το ανοίξω όποτε θέλω εγώ.

Έχω 4 έτοιμα κουμπάκια, που δεν έχουν καμία λειτουργία αυτή τη στιγμή και απλά υπάρχουν από το εργοστάσιο. (Θα είχαν αν είχα ESP, σύστημα παρκαρίσματος κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.