Jump to content



Κάρτα ipw3945ABG και εκκίνησή της στη Fedora 6...


xaxa1982

Recommended Posts

Έχω πρόβλημα παιδιά, βοηθήστε, γιατί εδώ και 3 μέρες περίπου που έχω βάλει τη Fedora, έχω το εξής πρόβλημα και ενώ έψαξα σχεδόν παντού, δεν βρήκα ακριβής λύση...

Λοιπόν! Η κάρτα δουλεύει μια χαρά, εκτός από την εκκίνησή της στο boot του υπολογιστή.

Έχω βάλει τους drivers από τα freshrpms. Το module εκκινεί κατά το boot του υπολογιστή(έτσι νομίζω δηλαδή), αλλά όταν μπαίνω στο σύστημα, ο daemon που σηκώνεται για να δουλέψει η κάρτα, δεν εκκινεί κατά την εκκίνηση.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω το γιατί... Ο δαίμονας εκκινεί έτσι "/sbin/ipw3945d" κανονικά αφού ήδη έχει εκκινήσει το σύστημα.

Παρακάτω σας γράφω και το script το οποίο θεωρητικά θα έπρεπε να εκκινεί τον δαίμονα και βρίσκεται στον φάκελο "/etc/init.d", δείτε το και αυτό και αν κάποιος έχει διαφορετικό ας το επισυνάψει μπας και μου δουλέψει ή τελοσπάντων αν ξέρετε από script δείτε το λιγάκι:


#!/bin/sh
# $Id$
#
# Init file for IPW3945 regulatory daemon
#
# chkconfig: 345 13 87
# description: Intel Pro Wireless 3945 regulatory daemon
#
# processname: ipw3945d
# pidfile: /var/run/ipw3945d.pid

# Source function library.
. /etc/rc.d/init.d/functions

# Source networking configuration.
. /etc/sysconfig/network

# Check that networking is up.
[ ${NETWORKING} = "no" ] && exit 0

RETVAL=0
prog=ipw3945d
OPTIONS="--quiet --timeout=-1"

start()
{
echo -n $"Starting $prog: "
daemon /sbin/ipw3945d $OPTIONS
RETVAL=$?
echo
[ $RETVAL -eq 0 ] && touch /var/lock/subsys/$prog
}

stop()
{
echo -n $"Stopping $prog: "
killproc /sbin/ipw3945d
RETVAL=$?
echo
[ $RETVAL -eq 0 ] && rm -f /var/lock/subsys/$prog
}

case "$1" in
start)
start
;;
stop)
stop
;;
restart)
stop
start
;;
condrestart)
if [ -f /var/lock/subsys/$prog ]; then
stop
start
fi
;;
status)
status /sbin/ipw3945d
RETVAL=$?
;;
*)
echo $"Usage: $0 {start|stop|restart|condrestart|status}"
RETVAL=1
esac
exit $RETVAL

Ευχαριστώ πολύ για όποιον ασχοληθεί και Χρόνια πολλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Δες αν το module μπαίνει κατά το boot με ένα lsmod. Το script που έχεις στο init.d το έχες βάλει σε κάποιο rcX.d ώστε να τρέχει σε κάποιο runtime;

Το module μπαίνει κατά το boot, μια χαρά:


ieee80211 49260 1 ipw3945

Το script το έχω βάλει και στα rc3.d, rc5.d και στο rc.local έχω γράψει την εντολή για να σηκώνει τον δαίμονα (/sbin/ipw3945d), αλλά είναι σαν να το αγνοεί εντελώς. Δεν ξέρω το γιατί!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

chmod +x /etc/init.d/SXXYY ?

Τι είναι ακριβώς αυτό?

το γράφω όπως είναι? Γιατί με βάζει να γράψω κείμενο?!?! Κάτι τέτοιο! Στο SXXYY, βάζω κάτι?

Edit: Τελικά πρέπει να είναι αλλού το πρόβλημα και μάλλον το εντόπισα! Βρήκα και αυτό(http://www-users.york.ac.uk/~mdc1/samsung.html) και το δοκίμασα, αλλά τίποτα!

Το πρόβλημα μάλλον είναι στον kernel! Είχα 2 εκδόσεις και δοκίμασα! Είχα τον 2.6.18(μέχρι πριν λίγες ώρες, γιατί έκανα ένα λάθος και τον έβγαλα) και τον 2.6.20 και ενώ στον 2.6.18 δούλευε κανονικά, στον 2.6.20 δεν δουλεύει, ό,τι ρυθμίσεις και να του κάνω. Κάπου εκεί βρίσκεται το πρόβλημα. Στο link πιο πάνω, αυτός που το γράφει έχει τον 2.6.20, αλλά απ' ότι φαίνεται λόγω μικροδιαφορών στο hardware, το πρόβλημα άλλες φορές λύνεται και άλλες φορές όχι. Το κακό είναι ότι όλο το υπόλοιπο hardware μου δουλεύει σαφώς καλύτερα με τον 2.6.20, οπότε αναγκαστικά, θα κρατήσω αυτόν, μέχρι να δούμε σε επόμενες εκδόσεις αν θα το φτιάξουν.

Πιστεύω ότι σε μένα ίσως φταίει ότι είναι laptop το μηχάνημα(γι' αυτό σε ρωτάω κιόλας) οπότε ίσως έχει λίγο πειραγμένο το hardware, αν και το /etc/rc.local έπρεπε να δουλεύει και σε αυτήν την περίπτωση! Αν και επειδή δουλεύει στον 2.6.18, δεν θα έπρεπε να μιλάμε για πειραγμένο hardware...

Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.