Jump to content



gpr πατέντα για AIR cooling testing ����..


gprhellas

Recommended Posts

gpr πατέντα AIR cooling testing ..

Σαν ιδέα υπήρχε αλλά εδραιώθηκε όταν ο πολύ καλός μου φίλος elefsinaras μου είπε τι θα γίνει, καμιά πατέντα για να μην πειράξω την μόνωση στο Μ/Β ? δεν θέλω ρε παιδί μου για να δω ένα mail να βάλω μπροστά το promy!

Και εγώ το ίδιο σκεφτόμουνα, μονώνεις με τσίχλες και τα σχετικά και μετά δεν μπορείς να βάλεις μια ψύκτρα να δοκιμάσεις μια μνήμη ρε αδερφέ.

Η λύση είναι πάρα πολύ απλή, ένα κυλινδράκι από χαλκό 2,5 με 3 πόντους (ανάλογα το μήκος των Μ4 που έχει ο καθένας ..

Κόψιμο σε τόρνο, τα σχετικά με ψιλό ντουκόχαρτο (500άρι και μετά 1000άρι) κανά τέταρτο μετά βαρέθηκα.

Παραθέτω φωτογραφίες με τα αντίστοιχα link (800x600)

Τι κάνεις τόση ώρα στο μπάνιο βρε παιδί μου, τι είναι αυτός ο θόρυβος..

000.jpg

Link to 800x600 PHOTO

ώρα για την πρώτη δοκιμή, Μ/Β ASUS-P5WDG2-WS_PRO μονωμένο ..

001.jpg

Link to 800x600 PHOTO

βάζουμε λίγο ceramic στο CPU και στην μία μεριά του κυλίνδρου

002.jpg

Link to 800x600 PHOTO

τοποθετούμε γυρίζοντας απαλά να απλώσει.

003.jpg

Link to 800x600 PHOTO

βάζουμε πάστα και στην άλλη μεριά (άντε και λίγο στην ψύκτρα)

004.jpg

Link to 800x600 PHOTO

χρησιμοποίησα την Τower120 αλλά μπορεί να μπεί και η BIG TYPHOON της THERMALTAKE (έχουν αρκετή απόσταση από την βάση)

005.jpg

Link to 800x600 PHOTO

σφίγγουμε σιγά σιγά με τις πεταλούδες σταυρωτά .

006.jpg

Link to 800x600 PHOTO

χρειάζονται διορθωτικές κινήσεις γιατί μέχρι να πατήσει γλιστράει το κυλινδράκι και μετακινείτε εύκολα

007.jpg

Link to 800x600 PHOTO

και μία από κοντά, ΕΤΟΙΜΟ, δεν άργησαανοίγω και τεστάρω.

008.jpg

Link to 800x600 PHOTO

τώρα ας το βγάλουμε να δούμε και το πάτημα βρε αδερφέ..βρε παιδάκι μου δεν ξεκολλάει με τίποτα λέμε..

009.jpg

Link to 800x600 PHOTO

έμεινε πάνω στην ψήκτρα , λέμε για γερό κόλλημα..

010.jpg

Link to 800x600 PHOTO

αν δείτε έχει ξεφύγει λίγο το πάτημα στο CPU (είχα βάλει πολύ πάστα.) αλλά είναι εντάξει.

011.jpg

Link to 800x600 PHOTO

και τελειώνοντας προσπάθησα πολύ να το βγάλω από την ψήκτρα για να δω και το πάτημα .

013.jpg

Link to 800x600 PHOTO

Αυτά τα λίγα παίδες , ελπίζω να άξιζε τον χρόνο που διαθέσατε..

Τώρα για μετρήσεις θερμοκρασίες και τέτοια βλέπουμε..για δοκιμές είναι:toomuchne

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.