Jump to content



Οργανωση...πριζων!


minus

Recommended Posts

Στην προσπαθεια μου να οργανωσω ολα αυτα τα υπολογιστικα συστηματα και περιφερειακα που με περιτριγυριζουν, εχω γεμισει πολυμπριζα. Σαν αλυσιδα. Πχ σε πολυμπριζο με 6 θεσεις, στις 5 εχω συνδεσεις πριζες συσκευων, στην 6η ενα αλλο πολυμπριζο. Παρομοιως για το 2 πολυμπριζο. κλπ κλπ

Αναρωτιεμαι αν υπαρχει κανενα πολυμπριζο στην αγορα, με πραγματικα πολλες υποδοχες. Πχ καμια 15αρια, κι ας ειναι και γιγας!

Η' μηπως υπαρχει αλλη λυση που δεν εχω σκεφτει? Εσεις πως οργανωνεται τις πριζες σας?

Αντε να δουμε τι θα βγει!

Link to comment
Share on other sites

Μία από τα ίδια και εδώ φίλε μου... Στην ίδια φάση ακριβώς, τίγκα στο καλώδιο και στο πολύμπριζο.

Μέχρι 8αρια σούκο έχω βρεί στο εμπόριο αλλά 10-15άρι πουθενά.. σε κάνα ΡΑΔΙΟ-ΚΑΤΟΥΜΑ έψαξες?

Link to comment
Share on other sites

Ενα πολυμπριζο 3 αρι που δινει σε 2 7αρια. Τα εχω βιδωσει στον τοιχο και εχω κοψει/κοντυνει τα καλωδια τους για να μην γινετεαι της πουτ@νας!

@ MaGiCMaN Εκει παιζει ρολο η ποιοτητα των συρματων και του σπιτιου, αλλα και του πολυμπριζου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos [Σήμερα, στις 09:51]

Ενα πολυμπριζο 3 αρι που δινει σε 2 7αρια. Τα εχω βιδωσει στον τοιχο και εχω κοψει/κοντυνει τα καλωδια τους για να μην γινετεαι της πουτ@νας!

@ MaGiCMaN Εκει παιζει ρολο η ποιοτητα των συρματων και του σπιτιου, αλλα και του πολυμπριζου.

Ωραιά ιδέα ο.... εντοιχισμός... ;)

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 10:24]

Πάρτε καλά πολύπριζα με ασφάλειες και είστε ΟΚ, βάζετε όσα θέλετε.

Να υποθέσω ότι είναι πλεονασμός να εχεις και πολυμπριζα ασφαλειας ΚΑΙ UPS? Ρωτάω γιατί είμαι στην φάση αντικατάστασης των πολυμπριζων που ήδη έχω και ήδη ψάχνω την αγορά ενός UPS... μην μπω και σε τσάμπα έξοδα Χ 2 ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω να ξερει καποιος για την υπαρξη πολυμπριζων με πολλες θεσεις.

Απορω πως δεν το εχει σκεφτει καποια εταιρια να τα κυκλοφορησει.

Εχουμε χασει τη μπαλα με πολυμπριζα, με σταυρους-σουκω και ολη την αλυσιδα!

Οποτε θελω να αποσυνδεσω κατι με πιανει πονοκεφαλος!

Link to comment
Share on other sites

Δεν κυκλοφορουν τοσο μεγαλα πολυμπριζα γιατι υπαρχει προβλημα οταν τραβας πολυ ρευμα απο μια πριζα, αν τραβας πανω απο 16-20 Α θα πεφτει το ρελε καθε τρεις και λιγο, συν οτι στα περισσοτερα σπιτια δεν υπαρχει προβλεψη για τετοια ρευματα σε καθε πριζα στην καλωδιωση συν οτι τα πολυπριζα ειναι για μεχρι 16Α ως επι το πλειστον. (btw τα περισσοτερα πολυπριζα που κυκλοφορουν χυμα ειναι τελειως χαλια σε ποιοτητα κατασκευης)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tasosmos [Σήμερα, στις 12:45]

Δεν κυκλοφορουν τοσο μεγαλα πολυμπριζα γιατι υπαρχει προβλημα οταν τραβας πολυ ρευμα απο μια πριζα, αν τραβας πανω απο 16-20 Α θα πεφτει το ρελε καθε τρεις και λιγο, συν οτι στα περισσοτερα σπιτια δεν υπαρχει προβλεψη για τετοια ρευματα σε καθε πριζα στην καλωδιωση συν οτι τα πολυπριζα ειναι για μεχρι 16Α ως επι το πλειστον. (btw τα περισσοτερα πολυπριζα που κυκλοφορουν χυμα ειναι τελειως χαλια σε ποιοτητα κατασκευης)

Σωστός... το ιδανικό για μένα θα ήταν να τραβάς ρεύμα από 2 διαφορετικές πρίζες αλλα δυστυχως στα πιο παλιά σπίτια τσιγκουνεύονταν τις πρίζες ή τις τοποθετούσαν σε άσχετα σημεία, καλή ώρα στο δικό μου :devil: που ακόμα και την γραμμή τηλεφώνου με προέκταση την έχω φέρει στο γραφείο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tasosmos [Σήμερα, στις 12:45]

Δεν κυκλοφορουν τοσο μεγαλα πολυμπριζα γιατι υπαρχει προβλημα οταν τραβας πολυ ρευμα απο μια πριζα, αν τραβας πανω απο 16-20 Α θα πεφτει το ρελε καθε τρεις και λιγο, συν οτι στα περισσοτερα σπιτια δεν υπαρχει προβλεψη για τετοια ρευματα σε καθε πριζα στην καλωδιωση συν οτι τα πολυπριζα ειναι για μεχρι 16Α ως επι το πλειστον. (btw τα περισσοτερα πολυπριζα που κυκλοφορουν χυμα ειναι τελειως χαλια σε ποιοτητα κατασκευης)

αυτο ειχα στο μυαλο μου και γω.

στο πισι εχω ενα mge παντως και ειναι πολυ καλο,εχει και προστασια σαν καπακια στις τρυπες των θεσεων και μπορεις να συνδεσεις και το τηλεφωνικο καλωδιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.