Jump to content



Mia erwthsh gia ftp server


Byte Killer

Recommended Posts

Για να κανω τον υπολογιστή μου ftp server πρεπει να έχω και router(hardware);

Ειδα καπου στο ιντερνετ πως να κανεις τον υπολογιστη σου ftp server, αφου εγκαταστησεις ειδικο σοφτγουερ απο το CD των ΧΡ Pro χωρις να αναφέρει routers. τα αρχεια που εχω προς δημοσιευση μπορω να τα δω πληκτρολογοντας στον browser 'ftp://τη διευθυνση μου' η 'ftp://localhost/'

αλλα ειπα σε ενα παιδι να δοκιμασει να μπει αλλα μου ειπε οτι δεν μπορουσε να μπει.

Γι αυτο ρωταω αν χρειαζομαι router.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Byte Killer

Για να κανω τον υπολογιστή μου ftp server πρεπει να έχω και router(hardware);

Ειδα καπου στο ιντερνετ πως να κανεις τον υπολογιστη σου ftp server, αφου εγκαταστησεις ειδικο σοφτγουερ απο το CD των ΧΡ Pro χωρις να αναφέρει routers. τα αρχεια που εχω προς δημοσιευση μπορω να τα δω πληκτρολογοντας στον browser 'ftp://τη διευθυνση μου' η 'ftp://localhost/'

αλλα ειπα σε ενα παιδι να δοκιμασει να μπει αλλα μου ειπε οτι δεν μπορουσε να μπει.

Γι αυτο ρωταω αν χρειαζομαι router.

Πως μπαίνεις στο νετ. ΑΝ έχεις ρουτερ πρέπει να ανοίξεις τις αντίατοιχες πόρτες για ftp! Αν δεν έχεις και χρησιμοποιείς μοντεμ πρέπει απλά να τρέξεις το ανάλογο service. Επίσης μπορείς να κατεβάσεις κάποιο free ftp και να στήσεις τον ftp server απο εκεί1

Link to comment
Share on other sites

Για να τον κάνεις ftp server πρέπει να έχεις Server. Ο IIS σε καλύπτει αλλά μάλλον είναι βαρύς για αυτό που θέλεις να κάνεις. Μπορείς πιό εύκολα με τον BulletProof

Από την άλλη, το τι πρέπει να κάνεις έχει σχέση με το πως συνδέεσαι στο internet. Αν είσαι με adsl, άρα μέσω router ή dsl modem, θα πρέπει να ανοίξεις την πόρτα 21 να περνάει μέσα.

Επίσης αν έχεις software firewall θα πρέπει να του επιτρέψεις κι από εκεί.

Για να συνδεθεί όμως κάποιος από έξω, θα πρέπει να σε "βλέπει" πράγμα που δε γίνεται με το fto://localhost. Ή θα πρέπει να ξέρει την ip σου ανά πάσα στιγμή ή θα πάς να πάρεις ένα dynamic domain name για να σε βρίσκει. Περισσότερα εδώ: www.dyndns.org

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με otenet OnDSL με modem.

Την port 21 την έχω ανοιχτή.Αυτο που ίσως έκανα λάθος είναι να επιτρέψω στο firewall την κίνηση στη θύρα.Εχω το Zone Alarm που αρχικά θεώρησα οτι θα με ρωτούσε για την κάθε σύνδεση όταν καποιος ήθελε να συνδεθεί μαζί μου.Όσο για την IP σκόπευα να έβαζα dynamic dns αφου θα είχα βεβαιωθεί οτι λειτουργεί ο server με σκέτη IP. Θα ελένξω το firewall.Εάν έχω πρόβλημα θα το βγάλω στο forum.

Link to comment
Share on other sites

Για το ftp δεν αρκεί η πόρτα 21. Από αυτήν περνάνε μόνο τα control πακέτα. Θέλει ένα firewall που καταλαβαίνει ότι έχει ξεκινήσει ftp session και θα επιτρέπει και τα ports που ανοίγονται για μεταφορά δεδομένων.

Επίσης localhost = 127.0.0.1 = loopback ip που έχει κάθε σύστημα που τρέχει σωστά το tcp/ip stack ανεξάρτητα αν έχει κάρτα δικτύου. Για κάθε pc όμως αυτό είναι ο εαυτός του, άρα δεν έχει νόημα να το δώσεις σε κάποιον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Byte Killer [Σήμερα, στις 16:12]

Ειμαι με otenet OnDSL με modem.

Την port 21 την έχω ανοιχτή.Αυτο που ίσως έκανα λάθος είναι να επιτρέψω στο firewall την κίνηση στη θύρα.Εχω το Zone Alarm που αρχικά θεώρησα οτι θα με ρωτούσε για την κάθε σύνδεση όταν καποιος ήθελε να συνδεθεί μαζί μου.Όσο για την IP σκόπευα να έβαζα dynamic dns αφου θα είχα βεβαιωθεί οτι λειτουργεί ο server με σκέτη IP. Θα ελένξω το firewall.Εάν έχω πρόβλημα θα το βγάλω στο forum.

Η οτενετ έχει κλειστή την port 21 στο δικτυό της, πρέπει να μπεις στον λογαριασμό σου στο site και να την ενεργοποιήσεις...

Πάρε τους ένα τηλέφωνο να σου πουν περισσότερες λεπτομέριες...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.