Jump to content



Sata σε m/b που δεν παιρνει sata


ramolimento

Recommended Posts

Ακόμα και καθαρόαιμο sata να είχες, πάλι στις μετρήσεις θα ήταν πολύ κοντά στο αντίστοιχο ide (50-60mb/s), γιατί τα θεωρητικά δεν τα πιάνουν ποτέ. Σου εξηγήσαμε δέκα φορές...δε γίνεται να εξυπηρετηθεί μεγαλύτερη ταχύτητα από μικρότερης απόδοσης interface που μεσολαβεί για την επικοινωνία. Συνδέεις μέσω pci, που είναι max 133mb/s-τέρμα. Με το να επιμένεις φτάνεις στα όρια της βλακείας από εδώ και πέρα και συγγνώμη δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply
Με το να επιμένεις φτάνεις στα όρια της βλακείας από εδώ και πέρα και συγγνώμη δηλαδή

Ειναι αισχος να εχεις συστηματικα αυτη τη συμπεριφορα επειδη δε σου λεμε "yes sir" σε οτι ξεφουρνισεις. Θεωρεις βλακες οσους δε συμφωνουν μαζι σου. Δεν σε συγχωρουμε...

Τι θα πει "καθαροαιμο" sata, υπαρχουν και μιγαδες?

Τι πιο απλο και ευκολο απ τις μετρησεις? Με το να βριζεις χανεις ακομα κι αν εχεις δικιο:getlost:

Link to comment
Share on other sites

καθαρόαιμο sata είναι sata δίσκος σε onboard-chipset native sata controller. Οι μετρήσεις δίνουν μόνο πρακτικά νούμερα και όχι θεωρητικά μέγιστα. Ο δίσκος συνδέεται σε κάποιον controller, στην περίπτωση σου σε μορφή pci κάρτας. Η pci κάρτα, όπως λέει και το όνομά της, συνδέεται στο pci bus για να επικοινωνήσει ο δίσκος σου με το υπόλοιπο σύστημα. Το pci bus έχει μέγιστο ρυθμό διαμεταγωγής δεδομένων 133mb/s. Αφού λοιπόν ο δίσκος σου συνδέεται με το cpu μέσω διαύλου 133mb/s, δε γίνεται εσύ να το ξεχειλώσεις και να πάρει 150 ή 300mb/s. Δε γίνεται να το εξηγήσω πιο απλά. Στο είπαν και άλλοι παραπάνω το ίδιο πράγμα. Δεν είναι θέμα υποκειμενικής εντύπωσης για να συμφωνήσεις μαζί μου ή όχι. Είναι αντικειμενικό δεδομένο και έχει να κάνει με τον ορισμό κάποιων προτύπων και τον τρόπο που λειτουργούν οι υπολογιστές. Έτσι είναι. Και τουλάχιστον σου έχω εξηγήσει διεξοδικά, έχω επιχειρηματολογήσει για να στηρίξω την άποψή μου. Εσύ έχεις μουλαρώσει σε ένα αδικαιολόγητο "όχι δεν είναι έτσι", χωρίς κανένα επιχείρημα για ένα τόσο απλό πράγμα και καταντάς κουραστικός. Είδες τέλος πάντων, καμια τεκμηριωμένη άποψη, που να στηρίζει την εμμονή σου; Δεν πρόκειται κιόλας , γιατί το να λες μέσα από το pci bus θα έχω δίσκο που θα επικοινωνεί στα 300mb/s, είναι το ίδιο λογικό με το να λες ότι το pc λειτουργεί με νερό αντί για ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Ενα Test θα σε πεισει να δεις και μονος σου τι εννοει ο Occulist και αλλοι πιο πανω...Αν τα λογια δε σε πυθουν ,τοτε δες μηπως σε πεισουν τα νουμερα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εμαθα οτι... αδικα χτυπιομαστε.

Ο δισκος δεν θα τρεχει με περισσοτερα απο 50! Ασχετως του τι controller εχω. Συνεπως η διαφορα μεταξυ 133 και 150 ειναι ασημαντη.

Οποιος θελει να μετρησει τη ταχυτητα μπορει να χρησιμοποιησει το hd tune και να τρεξει ενα bench. Θα σας δειξει σε τι ταχυτητα τρεχει το drive σας, θα ειναι περ. <50mps μεση ταχυτητα.

Οριστε ενα screenshot ενος sata2 drive, οπως βλεπετε τρεχει με μεση ταχυτητα 54 mps, αρα η διαφορα μεταξυ 133 και 150 που τοση φασαρια εγινε, ειναι τιποτα...

untitledse5.th.png

Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση αυτή είχε πολύ πλάκα στο διάβασμα, αλλά εγώ έχω μια ερώτηση τώρα.

Ναι μεν το PCI έχει ένα όριο, αλλά τότε πως γίνεται και ελεγκτές RAID σε PCI δίνουν τόσο υψηλές επιδόσεις ακόμα και στην διαμεταγωγή (οπού θα χτυπούσανε το όριο το PCI) ?

(EDIT: ’κυρο, PCI Express είναι...)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.