Jump to content



Sata σε m/b που δεν παιρνει sata


ramolimento

Recommended Posts

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Η πιο φτηνη καρτα για συνδεση SATA (εσωτερικη και PCI) ειναι στα 28 κ κατι απ το Greek-Shops.de Γερμανιας

Εχω μια με 4 SATA που δεν την χρειαζομαι, μιας και δεν θα βγουν ποτε drivers για vista (κακοχρονο κα εχουν οι ατιμοι). Αν σε ενδιαφερει, στειλε ΡΜ

Link to comment
Share on other sites

Η πιο φτηνη εχει sata 1 controller!

Καλα γιατι θελεις οπωσδηποτε sata και δεν πας σε ata να τελειωνεις?

Oταν λες ata εννοεις ide? Kαι που να τον βρω? Sata 300ρη εχω και αυτον θελω να βαλω.

Οταν λες "εχει 1 sata controller" εννοεις οτι παιρνει 1 sata? Moυ φτανει. Επισης θα υπαρχει αλλος ενας 40ρης ide.

Η πιο φτηνη καρτα για συνδεση SATA (εσωτερικη και PCI) ειναι στα 28 κ κατι απ το Greek-Shops.de Γερμανιας

28 και κατι?? και μονο απο Γερμανια?? Και ολες αυτες στον scroutz με τα 12 τι ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Οι πρωτες 3 εχουν Serial-ATA 133 και οχι 150 που θες.

Η 4η δεν ξερω/δεν καταλαβαινω τι εννοει με το "SATA ADAPTER 2PORT PCI".

H 5η ειναι σε PCI-e που δεν εχει η μητρικη σου.

Η 6η εχει 1 εσωτερικο Serial-ATA 133 και οπωε φαινεται στην εικονα 2 εξωτερικα sata. Δεν δειχνει να εχει κατι εσωτερικα. (Αλλα 32 σχεδον με μεταφορικα)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη η μονη διαφορα ειναι αυτο το καλωδιο, αν θα ειναι πλατυ ή μικρο? Εγω νομιζα οτι ειχε να κανει με την ταχυτητα.

Παντως εχω ειδικο κυλινδρικο καλωδιο και θα γλυτωσω το χωρο που πιανει το μεγαλο πλακε καλωδιο.

Ειχα ομως την εντυπωση οτι ολοι οι sata συνδεονται με το μικρο δεξια καλωδιο.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αλλη τεχνολογια/ταχυτητες.Το αριστερο παει μεχρι 133 Mb/sec ενω το δεξι απο 150 Mb/sec.

Ο δισκος ειναι παιρνει το αριστερο καλωδιο η το δεξι ???

(Ασχετα αν ειναι κυλινδρικο ολο στο μηκος του καλωδιου!)

Link to comment
Share on other sites

Mαλιστα, αυτο ηξερα κι εγω, αρα ειναι θεμα ταχυτητας.

Λοιπον, εγινε μια μπερδεψουρα. Να ξεκαθαρισουμε οτι το μπλε καλωδιο της εικονας σου αριστερα ειναι για τους ide σκληρους δισκους, δηλ. οχι για τους SATA, σωστα? (το κυλινδρικο καλωδιο για να μην πιανει χωρο που ειπα οτι εχω ειναι για ide, οποτε γραψε λαθος).

Συνεπως λοιπον οταν μιλας για sata133 μιλας για τους παλιους ide δισκους που επαιρναν αυτο το πλακε μπλε καλωδιο?!... Τοτε δεν θα επρεπε να το αναφερεις καθολου γιατι εγω μιλαω ΜΟΝΟ για SATA σκληρο, αυτον που παιρνει το δεξι μικρο κοκκινο καλωδιο...

Γιατι εκανες λογo για ide δε μπορω να καταλαβω...Αν ηθελα ide εβαζα χωρις προβλημα αφου η μητρικη παιρνει, το ζητημα μου ειναι πως να βαλω εναν SATA...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα έχετε μπερδέψει πολύ;

Το μπλε πλατύ καλώδιο είναι ATA 133 (IDE) άλλη τεχνολογία, θεωρητική διαμεταγωγή 133 ΜΒ/sec.

Το άλλο λεπτό καλώδιο είναι SATA άλλη τεχνολογία (διαφορετική από την IDE).

Υπάρχει SATA1 και SATA2 που διαφέρουν στη διαμεταγωγή και επιπλέον η σάτα 2 πρέπει να έχει και κάποια έξτρα (NCQ κτλ).

Πολύ απλά αν πάρεις ελεγκτή για ΑΤΑ δε θα μπορέσεις να βάλεις δίσκο SATA.

Link to comment
Share on other sites

Eχμ... λοιπον, να τα ξαναπουμε?

Θελω να βαλω εναν εσωτερικο σκληρο Sata 300GBs cache16MB σε μια παλια M/B Asus socketA που δεν υποστηριζει Sata.

Oχι RAID, θελω μονο να αυξησω την χωρητικοτητα αυτου του pc. Yπαρχει ηδη μεσα ενας αλλος σκληρος 40GBs 8MB στον οποιο βρισκεται το λειτουργικο(Win XP Pro SP2). Θα συνεργαζονται κανονικα οι δυο δισκοι?

Αρα λοιπον πρεπει να αγορασω εναν Sata Controller PCI card, τον τοποθετω περναω και τους drivers του και ειμαι ok? Θα υπαρξει κανενα προβλημα? Θα αναγνωριζονται και τα 300GBs(279)?

Tελος, θα ηταν μεγαλη ευκολια αν μου υποδειξετε με ακριβες ελληνικο link που θα μπορουσα να βρω μια τετοια καρτα, εγω δεν εχω βρει φτηνοτερα απο 30(!)ευρα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε Στουρνάρη (αν είσαι Αθήνα) και ρώτα σε 2-3 καταστήματα. Πάρε μία με 30-35 ευρώ και είσαι ΟΚ. Οι δίσκοι μια χαρά συνεργάζονται.

Για να στο κάνω πιο λιανά να το καταλάβεις και οι δίσκοι που μπαίνουν στην ΜΒ πάλι σε controller μπαίνουν, αλλά ενσωματωμένο. Απλά λοιπόν περνάνε οι drivers, οι οποίοι κάλλιστα μπορεί να είναι και plug n play και όλα τρέχουν νεράκι μετά ;)

Edit: Τα 300GB θα αναγνωρίζονται εφ'όσον έχεις XP με SP2.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα σου προτεινα να πάρεις sata δισκό. Καταρχήν (διορθώστε με αν κάνω λάθος) δε θα εκμεταλλευτείς τη ταχύτητα ενός sata δίσκου. Έπειτα αν είναι να δώσεις 35 ευρώ για μια κάρτα, βάλε κάτι παραπάνω και πάρε έναν 250 IDE δίσκο και είσαι τζιτζί.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, δεν θα τον παρω γιατι τον εχω ηδη.

Βεβαιως και θα εκμεταλλευτω τη ταχυτητα του γιατι αυτη τη δουλεια θα κανει ο controller!

Παντως δε με πολυαπασχολει η ταχυτητα...ΧΩΡΟ θελω να εχω γιατι το κατεβαστηρι γεμιζει πολυ σβελτα:)

Δυστυχως δεν εχω αλλη λυση απ το να πληρωσω 30-35.

(50 κανει "μονο" ενας 80ρης ide)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω πώς έχει με 65 ευρώ 250άρη δίσκο και με 84 ευρώ 320gb δίσκο. ’λλωστε δε θα χαθεί αυτός ο δίσκος γιατί όλες οι μητρικές έχουν ide κανάλια. Όσο για την ταχύτητα θα είναι ακριβώς ίδια με τους ide αφού χρησιμοποιούν τον ίδιο δίαυλο pci-ide. Διαφορά σε ταχύτητα δε θα δείς. Επίσης πρόσεξε τί παίζει με τις εγκαταστάσεις λειτουργικου σε ένα δίσκο ο οποίος πατάει σε μια κάρτα pci. Διάβασε για τη συγκεκριμένη κάρτα που θα πάρεις αν κάποιοι είχαν προβλημα στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, δεν θα χαθει αλλα τα ευρα ειναι το θεμα. Καλυτερα να δωσω 30-35 παρα 89 που κανει ενας 320ρης ide 16(πλαισιο).

Οσο για τη ταχυτητα (που δε με πολυνοιαζει) και παλι σου λεω οτι θα εχω κανονικα τη ταχυτητα ενος sata αφου ο sata controller εχει το δικο του bios, και κατω απο win xp pro sp2 θα αναγνωριστουν και τα 300GB, οπως μου ειπαν απο εξω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.