Jump to content


Sata σε m/b που δεν παιρνει sata


ramolimento

Recommended Posts

Κάνεις λάθος. Δε θα έχεις τη ταχύτητα ενός sata αλλά της pci. Νομίζω ότι έχουν μεγάλη διαφορά. Γι'αυτό η αναβάθμιση που θα κάνεις είναι άχρηστη. Οπότε καλύτερα να πάρεις άλλα 250gb δίσκου παρά 50 ευρώ έναν controller συν τα έξοδα για τον sata δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Για πολλοστη φορα σου λεω οτι η αναβαθμιση που θα κανω δεν θα ειναι αχρηστη αλλα απαραιτητη διοτι αυτο που θελω ειναι η αυξηση της χωρ/τας του κατεβαστηριου μου.

Η ταχυτητα δε με ενδιαφερει αν και οπως μου ειπαν απεξω θα ειναι του sata(150). Δε ξερω που στηριζεσαι και διαψευδεις τον Αγγλο moderator τεχνικου forum...

Παρατηρω μετα λυπης μου οτι δε διαβαζεις καθολου ή ξεχνας ευκολα και με αναγκαζεις συνεχεια να επαναλαμβανομαι. Εξηγησα οτι τον sata δεν θα τον αγορασω γιατι τον εχω ηδη...

Ο controller δε κανει 50 αλλα 30-35.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε ρε αγορι μου ολο το thread να δεις ποσες φορες υποχρεωθηκα να επαναλαμβανω ολο τα ιδια και θα τα δεις ολα πιο καθαρα. Δεν ειναι μεγαλος κοπος!

Κι αν βρεις καπου οπου εγω δεν καταλαβαινω τοτε να μου την πεις;)

Link to comment
Share on other sites

Mηχανακι που συνδεει τον sata σε ide μητρικη? Καλο αλλα δεν εχω αγορασει ποτε απο ebay, δεν εχω πιστωτικη, δεν θελω να πληρωνω ταχυδρομικα, επειγομαι.

Για ολους αυτους τους λογους μηπως ξερεις καπου να υπαρχει σε Αθηνα?

Link to comment
Share on other sites

Ο controller που θα βάλεις, κοτσάρεται πάνω στο pci bus, δηλαδή περιορίζεσαι από την ταχύτητα του pci~ide. Είναι σα να συνδέεις κάρτα γραφικών agp8x σε μητρική agp4x, για να σου δώσω ένα χονδροειδές παράδειγμα. Η θεωρητική ταχύτητα θα είναι αυτή ενός ide και ας είναι sata ο δίσκος. Βέβαια στην πράξη, η διαφορά του ide από το sata είναι μάλλον αμελητέα έτσι και αλλιώς και τη διαφορά την κάνουν οι στροφές του δίσκου και η cache.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Occultist [Σήμερα, στις 18:44]

Ο controller που θα βάλεις, κοτσάρεται πάνω στο pci bus, δηλαδή περιορίζεσαι από την ταχύτητα του pci~ide. Είναι σα να συνδέεις κάρτα γραφικών agp8x σε μητρική agp4x, για να σου δώσω ένα χονδροειδές παράδειγμα. Η θεωρητική ταχύτητα θα είναι αυτή ενός ide και ας είναι sata ο δίσκος. Βέβαια στην πράξη, η διαφορά του ide από το sata είναι μάλλον αμελητέα έτσι και αλλιώς και τη διαφορά την κάνουν οι στροφές του δίσκου και η cache.

Αυτό του έλεγα κ εγώ αλλά δε με καταλάβαινε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Εγώ επειδή πριν αρκετό καιρό ήμουνα στη θέση σου, προτείνω ανεπιφύλακτα την αγορά pci sata controller. Και γιατί θα σου βγει πιο φθηνά και δε θα πάει χαμένος ο δίσκος που έχεις ήδη, και γιατί θα έχεις δυνατότητα αναβάθμισης άν παίρνει πολλούς δίσκους ο controller, αλλά κυριότερα δε θα έχεις προβλήματα.

Τι εννοώ: σε παλιά μηχανήματα (π.χ. pentium 3 με παλιά μητρική και προηγούμενα) οι δίσκοι ide δεν αναγνωρίζονται πλήρως (όλη η χωρητικότητα τους) από το bios. Δηλαδή ένας δίσκος π.χ. 250gb θα βλέπεται σαν 128gb ή και λιγότερο!!!!!! Είναι περιορισμός bios. (Προσπερνιέται αυτό μέσω software

αλλά έτσι μπορεί να έχεις άλλα μεγαλύτερα προβλήματα).

Ακόμα και να μην έχεις αυτό το πρόβλημα, τα κατεβαστήρια τιγκάρουν εύκολα και για μένα η προσθήκη κι άλλων δίσκων από μόνη της είναι μεγάλο συν. Καλύτερα να δώσεις και 50 ευρά για μία κάρτα παρά να τρέχεις μετά. Όσο για την ταχύτητα, δε νομίζω ότι είναι σημαντικός παράγοντας για κατεβαστήρι (εκτός κι αν το χρησιμοποιείς και για άλλα πράγματα). Για την ταχύτητα από όσο ξέρω έχουν δίκιο οι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι κάνω λάθος. :D Μπορεί στα windows να βλέπει όλη τη χωρητικότητα αλλά αν δεν τη βλέπει το bios μάλλον παίζει πρόβλημα γιατί αν πας να γράψεις μετά το όριο δεν έχει adresses και γράφει πάλι από την αρχή του δίσκου, πάνω από ότι έχεις ήδη. Θυμάμαι ότι ο τρόπος να το λύσεις για τον WD που πήρα εγώ ήταν μέσω Data Lifeguard Tools με disk overlay στο MBR για να υποστηρίζει 48bit LBA. Π.χ εγώ με έναν 160gb ide αναγνωρίζονται μόνο τα 128 στο bios και 160 στα windows/linux. Για αυτό το έχω και unpartitioned μετα τα 128. Better safe than sorry!

Πάντως αν αυτό που λες το γνωρίζεις καλά( ή ξέρει και κάποιος άλλος) και είσαι σίγουρος, πες το γιατί ενδιαφέρει και μένα. :T:

Έχει τέτοια θέματα στο knowledge base της WD, πάντως.

EDIT : Δε νομίζω να αλλάξει μητρική στο κατεβαστήρι του. Και ο controller μπορεί κάλλιστα να μπει σε κάθε μητρική με pci και να αυξήσει τις υποδοχές sata. Κι επιπλέον τους δίσκους sata Aθα μπορεί να τους βάλει σε καινούριο σύστημα όπου θα έχουν και την μέγιστη απόδοση τους. :cool: Αnyway εγώ νομίζω ότι τον συμφέρει αυτή η λύση αφού έχει ήδη και τον δίσκο, όπως είπα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, ρηλαξαρετε... Η καρτα αγορασθη ηδη και θα τοποθετηθει μολις αδειασω (το συντομοτερο) οποτε θα σας ενημερωσω για να μην ανησυχειτε εαν αναγνωριζονται και τα 300GBs του σκληρου, και εαν η ταχυτητα ειναι αυτη του sata(150MB/sec)

Προφανως η απαντηση θα ειναι "ναι" και στα 2 (αν και το δευτερο δε ξερω πως να το μετρησω)

:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από seph1roth [Χθες, στις 00:51]

Δε νομίζω ότι κάνω λάθος. :D Μπορεί στα windows να βλέπει όλη τη χωρητικότητα αλλά αν δεν τη βλέπει το bios μάλλον παίζει πρόβλημα γιατί αν πας να γράψεις μετά το όριο δεν έχει adresses και γράφει πάλι από την αρχή του δίσκου, πάνω από ότι έχεις ήδη. Θυμάμαι ότι ο τρόπος να το λύσεις για τον WD που πήρα εγώ ήταν μέσω Data Lifeguard Tools με disk overlay στο MBR για να υποστηρίζει 48bit LBA. Π.χ εγώ με έναν 160gb ide αναγνωρίζονται μόνο τα 128 στο bios και 160 στα windows/linux. Για αυτό το έχω και unpartitioned μετα τα 128. Better safe than sorry!

Πάντως αν αυτό που λες το γνωρίζεις καλά( ή ξέρει και κάποιος άλλος) και είσαι σίγουρος, πες το γιατί ενδιαφέρει και μένα. :T:

Έχει τέτοια θέματα στο knowledge base της WD, πάντως.

EDIT : Δε νομίζω να αλλάξει μητρική στο κατεβαστήρι του. Και ο controller μπορεί κάλλιστα να μπει σε κάθε μητρική με pci και να αυξήσει τις υποδοχές sata. Κι επιπλέον τους δίσκους sata Aθα μπορεί να τους βάλει σε καινούριο σύστημα όπου θα έχουν και την μέγιστη απόδοση τους. :cool: Αnyway εγώ νομίζω ότι τον συμφέρει αυτή η λύση αφού έχει ήδη και τον δίσκο, όπως είπα παραπάνω.

Αυτό που λές δε το έχω διαβάσει. Με φόβισες. Θα το τσεκάρω αν και το είχε πάρει το μάτι μου. Από τη στιγμή που βλέπει όλη τη χωρητικότητα μπορεί να την αξιοποιήσει. Το εύχομαι δλδ! Θα επανέλθω αν έχω νεότερα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ramolimento

Παιδες, ρηλαξαρετε... Η καρτα αγορασθη ηδη και θα τοποθετηθει μολις αδειασω (το συντομοτερο) οποτε θα σας ενημερωσω για να μην ανησυχειτε εαν αναγνωριζονται και τα 300GBs του σκληρου, και εαν η ταχυτητα ειναι αυτη του sata(150MB/sec)

Προφανως η απαντηση θα ειναι "ναι" και στα 2 (αν και το δευτερο δε ξερω πως να το μετρησω)

:)

Η ονομαστική ταχύτητα, πχ. στα driver options στο device manager, θα φαίνεται 150mb/s, αλλά η πρακτική θα είναι αυτή που μένει στο pci bus. Μην επιμένεις για πράγματα που είναι ολοφάνερα και σχεδόν αυταπόδεικτα εξ'ορισμόυ των προδιαγραφών τους. Σκέψου το και αλλιώς, από τη στιγμή που ο controller μπαίνει στο pci interface, που είναι 133mb/s (- τις λειπες καταναλώσεις του συστήματος), πως θα περάσουν τα δικά σου 150mb/s? Θα το σπρώξεις να ανοίξει λίγο στα πλάγια? :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ramolimento [Χθες, στις 03:13]

Παιδες, ρηλαξαρετε... Η καρτα αγορασθη ηδη και θα τοποθετηθει μολις αδειασω (το συντομοτερο) οποτε θα σας ενημερωσω για να μην ανησυχειτε εαν αναγνωριζονται και τα 300GBs του σκληρου, και εαν η ταχυτητα ειναι αυτη του sata(150MB/sec)

Προφανως η απαντηση θα ειναι "ναι" και στα 2 (αν και το δευτερο δε ξερω πως να το μετρησω)

:)

Το πρόβλημα με τη χωρητικότητα την έχουν οι ide σκληροί μόνο, όχι οι sata. ’ρα πρόβλημα με χωρητικότητα δε θα έχεις.

Το δεύτερο απάντηθηκε παραπάνω^^^^^^^^^^^:)

Link to comment
Share on other sites

Tην εβαλα τη καρτα... Ολα ενταξει απ οτι φαινεται και ο sata 300ρης αναγνωριστηκε κανονικα.

Τωρα για την ταχυτητα του(133 ή 150) δε ξερω πως να την μετρησω... Παντως ενα αρχειο 4,25G που μετεφερα απ τον αλλο δισκο(ide) εκανε περ. 2' :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.