Jump to content



vista dont shut down.


adok13

Recommended Posts

ενω παταω shut down στα vista(shut down oxi sleep oute hibernation)

αυτα πανε στην οθονη που κανει logging off,μετα γραφει shutting down και μετα

μπαινουν σε μια κατασταση σαν το sleep,κλεινουν ολα και μενει ανοικτο το ledaki tou

σκλιρου και του floppy.To κακο ειναι οτι μετα κολανε τα παντα και δεν ανοιγει ο υπολογιστης με τιποτα,ουτε απο mouse oyte apo πληκτρολογιο ουτε απτο power button του υπολογιστη,αναγκαζομαι να το βγαλο απτη πριζα για να σβησουν ολα και να μπορεσω να τον ξανανοιξω.να διευκρινισω οτι παταω shut down και το power button των vista το εχω ρυθμισει

να κανει shut down.εκανα unistall ta vista περασα αλλα απο αλλο dvd alla ta ιδια.mphka sto power managment sto bios και το εψαξα αλλα δεν βρικα καποια λυση.καμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

το εχω αλλαξει σε shut down to power button του start αλλα και και απτο αναδιπλουμενο μενου να του κανω shutdown παλι τα ιδια.το μεγαλο προβλημα ομος δεν ειναι οτι αντι για shutdown κανει sleep αλλα οτι δεν γινεται wake up το pc me τιποτα meta,πρεπει να το βγαλω απτη πριζα.

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο που θα ηθελα βοηθεια αν μπορειται.εκανa format το 2ο σκληρο που ειχα ta vista(στον 1ο εχω τα xp) αλλα το bootloader μου συνεχιζει να εμφανιζεται οταν ξεκιναω τον υπολογιστη.αυτο εχει εγκαταστησει κατι στον πρωτο σκληρο που εχω τα xp και τωρα πρεπει να παω να το σβησω;ξερει αποιος να με βοηθησει;:(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από adok13 [Σήμερα, στις 12:36]

και κατι αλλο που θα ηθελα βοηθεια αν μπορειται.εκανa format το 2ο σκληρο που ειχα ta vista(στον 1ο εχω τα xp) αλλα το bootloader μου συνεχιζει να εμφανιζεται οταν ξεκιναω τον υπολογιστη.αυτο εχει εγκαταστησει κατι στον πρωτο σκληρο που εχω τα xp και τωρα πρεπει να παω να το σβησω;ξερει αποιος να με βοηθησει;:(

VistaBootLoaderPro :)

Link to comment
Share on other sites

μα εγω δεν χρισιμοποιω πια τα vista,θελω απλως να σβησω το bootloader tων vista οταν ανοιγω το pc μου,ενω εκaνα format to σκληρο με τα vista και τωρα εχω μονο εναν σκληρο με xp,οταν ξεκιναω το pc βγαινει h οθονη για να διαλεξω OS.Aρα το λογικο ειναι να εχει μαμηθει το boot.ini των xp.TΟ vistabootloader pro ειναι για να επεξεργαζεσαι το bsd των vista,ενω εγω εχω προβλημα με το

boot.ini των xp.:nothing:

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να έχεις τα Vista για να χρησιμοποιήσεις το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Μπορείς με αυτό να απεγκαταστήσεις τον bootloader των Vista. Το boot.ini των xp συνεχίζει να υπάρχει έτσι κι αλλιώς και θα στο κάνει restore.

Link to comment
Share on other sites

ποια μητρικη εχεις ?

εχεις ρυθμισει το bios? (s3 or s1+s3 or str κλπ κλπ)?

πιθανοτερο βεβαια ειναι η ΜΗ υποστηριξη απο τα βιστα - εχω dfi slidr/nforce 4 και σε μενα υπαρχει προβλημα με την 'αδρανοποιηση' οποτε δοκιμασε >>

πινακς ελεγχου>συστημα και συντηρηση>επιλογς παροχης ενεργειας>επεξργασια ρυθμισεων σχεδιου>αλλαγη ρυθμ σχδιου για προχωρημενους>

στην 4η επιλογη>αναστολη λειτουργιας>αποδοχη υβριδικης αναστολης βαλε 'ανενεργο'

στην 6η επιλογη δλδ κουμπια ενεργποιησης και καπακι>κουμπι μενου εναρξη >>διαλεξε σε τερματισμο ή αναστολη

ισως ετσι δουλεψει

σε μενα το μηχανημα πεφτει σε αναστολη μ αυτον τον τροπο αλλα οχι σε αδρανοποιηση (μπλε οθονη) κι εχει σχεση με τους δισκους (?) raid

Link to comment
Share on other sites

Τις ρυθμισεις απτο bios τις εχω δοκιμασει αλλα τιποτα.θα δοκιμασω αυτο που λες

στο control panel για την υβριδικη.το σιγουρο παντως ειναι οτι to προβλημα στη

συμβατοτητα της μιτρικης μου,και πιθανοτερα του bios της μιτρικης μου με ta vista.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

το προβλημα λυθηκε αλλα δυστυχως χωρις να ξερω πωσ και αυτο με τζαντιζει πιο πολυ.Τα vista δεν τα πολυχρισιμοποιω,τα εχω στον δευτερο σκληρο ετσι για να υπαρχουν και να τα μαθαινω.ξαφνικα εχθες που μπηκα vista πατησω shut down και εκλεισε κανονικα,δοκιμασα και hybernation και sleep και ολα κομπλε.δεν μπορω να θυμηθω καποια αλλαγη στο bios η στα xp σε drivers.στα vista σιγουρα δεν αλλαξα τιποτα αφου δεν μπαινω καθολου.τους μονους drivers που εχω περασει ειναι ενως adsl modem το baudtec.τι να πω δε ξερω.παιδευομουνα μηνες να βρω το προβλημα και δε μπορουσα και εχθες που μπηκα ειχε λυθει μονο του.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.