Jump to content



Disk is not formatted!!!


taz1416003173

Recommended Posts

Το πρόβλημα είναι το εξής:

Κάθε φορά που βάζω ένα USB stick ή μια κάρτα μνήμης, το PC απαντά ότι:

"Disk is not formatted

Format it now?"

Βέβαια άλλες συσκευές όπως ποντίκια, πληκτρολόγια, εκτυπωτές κλπ, λειτουργούν κανονικά.

Μέχρι στιγμής έχω κάνει uninstall τα πάντα στην ενότητα USB από τον device manager, αλλά δεν είδα φως.

Πιο ύποπτο απ΄ όλα μου φαίνεται ο USB mass storage controller.

Τι λέτε να συμβαίνει;

ΥΓ: Εννοείται ότι οι κάρτες μνήμης και τα USB stick δουλεύουν αλλού.

ΥΓ: Υποψιάζομαι το λειτουργικό γι αυτό γράφω σε αυτήν την ενότητα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astacus [Χθες, στις 21:19]

Στο εκανε απο την αρχη ή προεκυψε στην πορεια?

Όχι δεν το έκανε από την αρχή, αλλά δε θυμάμαι πότε ακριβώς άρχισε και τί είχα βάλει τότε.

Γι αυτό και ψάχνω λύση για το τί μπορώ να κάνω από εδώ και εμπρός.

Θέλω να πω ότι η λύση format ή η επαναφορά συστήματος δεν είναι εφικτές λύσεις τη δεδομένη χρονική στιγμή.

Αρχική απάντηση από Oric [Χθες, στις 23:06]

Είναι γειωμένος σωστά ο υπολογιστής σου;

Δεν τίθεται τέτοιο θέμα.

Αν μπορούσα να κάνω format, θα δούλευε κανονικά.

Ίδιο πρόβλημα έχω και στο φορητό μου.

Πιθανό να φταίει κάτι που εγκατέστησα. Επειδή όμως δεν μπορώ να βρω τι είναι αυτό, ψαχνω να βρω μια λύση "μπάλωμα".

Ευχαριστώ για τις ως τώρα απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας.

Επανέρχομαι στο θέμα προσθέτοντας ότι σε πρόχειρη εγκατάσταση windows (σε άλλο δίσκο)και σε live cd με ubuntu, τα usb λειτουργούν. Αυτό σημαίνει ότι έχω πρόβλημα κάπου στο λειτουργικό και όχι στο hardware. Κάπου κάτι που εγκατέστησα έχει κάνει ζημιά.

Έτσι εξακολουθώ να αναζητώ λύση για να αποφύγω να κάνω format.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δεν ξερω αν εχει καμια σχεση αυτο...μηπως εβαλες κανα παραξενο αρχειο και σου χαλασε??

Γιατι δεν την κανεις fοrmat(το usb) ? Εχω την εντυπωση πως θα δουλεψει...

Link to comment
Share on other sites

Με το να κανεις format στο usb δεν χαλασε ο κοσμος. Ομως αν επιμενεις οτι φταιει κατι που εβαλες - εγκατεστησες κλπ, καντο uninstall. Δεν ξερω αν θα φτιαξει. Επισης κατεβασε και τους καινουργιους drivers για την μητρικη σου για να φτιαξεις τον controller.

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι ότι ακόμη και αν συμφωνήσω να κάνω format στο usb (που σε άλλους υπολογιστές δουλεύει απροβλημάτιστα) στο τέλος μου λέει ότι το format δεν μπορούσε να ολοκληρωθεί.

Οι drivers που έχω είναι οι τελευταίοι.

Ελπίζω ότι υπάρχει κάποιο τέχνασμα που λύνει το πρόβλημα εύκολα και γρήγορα, όπως για παράδειγμα το unistall του IDE controller όταν κάποιο dvd πέσει σε pio mode.

’ντε τώρα να βρω "τοις πταίει"... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Background:

Έχω βάλει ένα 2ο USB controller ο οποίος όμως δεν επηρεάζει την κατάσταση διότι είχα την ίδια συμπεριφορά με ή χωρίς αυτόν.

Η ερώτηση είναι εξής:

Παίζει φάση να έχω irq conflict;

Στον device manager όταν κάνω view resources by connection βλέπω ότι:

1. Ο on board controller μοιράζεται irq με τα "NVIDIA nForce4 Serial ATA Controller" και

"NVIDIA® nForce Audio Codec Interface"

2. Ο extra controller μοιράζεται irq με τον "Silicon Image Sil 3114 SATALink Controller"

ΥΓ: Με διπλό κλικ πάω στην καρτέλα resources κάθε συσκευής, αλλά δε μου δίνει τη δυνατότητα για manual resource configuration.

Για ρίχτε τα 2 cents σας. :)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.