Jump to content



Θα ήθελα ένα νέο pcάκι!!! [Τα 'σκασα εν τέλει!]


dimpar

Recommended Posts

Χαιρετώ!!! Όπως φαίνεται σκέφτομαι να αγοράσω καινούριο pc! Τώρα που έπεσε και η τιμή του Core 2 Duo 6600 μου φαίνεται καλή ευκαιρία! Βασικά ενδιαφέρομαι μόνο για cpu, m/b, ram και vga. Με βάση λοιπόν τον 6600 και με το σκεπτικό ότι το μηχάνημα προορίζεται για "οικιακή" χρήση, που σημαίνει παιχνιδάκια, multimedia και γενικά ησυχία και ομορφιά! Στα υπόψην ότι το κατάστημα διαθέτει το κουτάκι της Silverstone LC14M και τροφοδοτικό Hyper 580W! Αυτά! Give me your lights!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

με το ιδιο σκεπτικο,καποιος θα μπορουσε να ισχυριστει οτι καλη προταση ειναι κ αυτα που εχω εγω στην υπογραφη μου..:p

πες μας και ποσα διαθετεις,τι παιχνιδια θες να παιζεις,σε ενδιαφερει το o/c ?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, μάλλον έπρεπε να πω από πριν για το κόστος αλλά...τελοσπάντων! Λοιπόν το κόστος δεν είναι μεγάλο πρόβλημα. Δεν ψάχνω το super duper, ούτε έχω σκοπό να clockάρω. Σκέφτομαι ότι ο 6600 είναι μια καλή βάση για ένα συστηματάκι καλό. Από εκεί και πέρα ίσως έδινα Λ7 για τη Striker... Σίγουρα θέλω καλή "βάση"! Υπολογίζω γύρω στο χιλιάρικο. :) Το ζητούμενο είναι μία καλή ηχητική απόδοση για μουσική (που σημαίνει κάρτα ήχου ή πχ Striker που παρέχει κάτι καλύτερο;), παιχνίδια (Λιώνω με WoW ο άμοιρος νέος!) και όπως είπα και πριν ησυχία και ομορφιά ίσως γιατί έχω όρεξη για καμιά ωραία modα στο κουτί!

Υ.Γ. : Υπογραφή Sofix δίνω τα ρέστα μου...

Υ.Γ. : Καλή είναι μωρέ(Πέγκυ) αλλά παντρέυεται κι αυτή!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CrazyAnt

γιατι 6420 και οχι 6600? 20 ευρω διαφορα εχουν...

αλλα ας μας πει και το budget για να μην βαδιζουμε στα τυφλα..

Κλοκάρουν καλύτερα οι 6420 από τους τελευταίους 6600 στο XS...;)

Link to comment
Share on other sites

Για δες αυτο : cpu: Intel Core 2 Duo 6600 (s775/2,40G) Tray (Χωρίς Cooler) + cooler ifninity{scythe}

mobo: Asus Commando (s775,i965,DDR2)

memo: OCZ Ram 2GB Kit (2X1GB) DDR2 PC2-6400 Platinum Revision 2 Dual Channel

vga: Xfx 8800 GTS 640 MB HTDP

Ηdd : Seagate 320GB (7200rpm, 16 MB, SATA 2)

Τιμουλα: 1300 ;)

Πιστευω πολυ καλο συστημα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimakos21

Για δες αυτο : cpu: Intel Core 2 Duo 6600 (s775/2,40G) Tray (Χωρίς Cooler) + cooler ifninity{scythe}

mobo: Asus Commando (s775,i965,DDR2)

memo: OCZ Ram 2GB Kit (2X1GB) DDR2 PC2-6400 Platinum Revision 2 Dual Channel

vga: Xfx 8800 GTS 640 MB HTDP

Ηdd : Seagate 320GB (7200rpm, 16 MB, SATA 2)

Τιμουλα: 1300 ;)

Πιστευω πολυ καλο συστημα....

Καλο μεν αλλα η GTS 640 MB δεν λεει... ειναι ιδια με την 320MB εκτος απο 1 fps διαφορα στα games...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SirDiman [Σήμερα, στις 14:22]

Καλο μεν αλλα η GTS 640 MB δεν λεει... ειναι ιδια με την 320MB εκτος απο 1 fps διαφορα στα games...

Σωστη παρατηρηση.. Οντως δεν το ειχα προσεξει..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Για καλή βάση, καλύτερα Commando παρά Striker. H Striker είναι υπερεκτιμημένη, έχει περισσότερα bugs από πολλές άλλες μητρικές και ζεσταίνεται πάρα πολύ (όπως και κάθε άλλη NF6 μητρική). ’λλαξα 6 μητρικές από το Νοέμβριο και μπορώ να πω με σιγουριά ότι η Commando είναι ο αφρός, και κοντινό δεύτερο την Intel XBX2.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Αφού δεν κλοκάρεις, πάρε τον 6600, μια ASUS P5B Deluxe, 2x1GB Crucial 800 και μια 8800GTS 320 και είσαι οκ.

Σωστος! διαφωνω λιγο στο θεμα τις ram μονο και μονο επειδη δεν μ'αρεσουν οι crucial.. (απλα η γνωμη μου) ;). Αφου δεν κλοκαρεις παρε οσο μεγαλυτερα hz μπορεις...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.