Jump to content


Επιδοσεις παιχνιδιων με c2d και 8800GTX


GoMaR

Recommended Posts

Δε μπορουσα να σκεφτω κατι αλλο για τον τιτλο του θεματος..

Ο σκοπος αυτου του θεματος ειναι για να μου λυθουν καποιες αποριες οσο αφορα τις διαφορες που βγαλαμε απο τα tests...

Αρχιζουμε λοιπον..

Μιας και μιλαω μεσω msn με τον Dem (απο δω) παντα τεσταρουμε τις επιδοσεις των μηχανηματων στις ιδιες εφαρμογες.......ετσι για το αρχειο..

Οι δοκιμες που κανουμε ειναι ιδια εφαρμογη , ιδια settings (στα grafix ) και με τον ιδιο τροπο..

Αυτο που τεσταραμε σημερα ηταν το Company of Heroes..

Βαλαμε το παιχνιδι να τρεξει σε αναλυση 1600χ1200.Ολα τα settings ingame full (aa ingame :enabled)

Επισης απο rivatuner βαλαμε τις επιλογες για Aniso : default το intellsample επιλεξαμε το Quality και απο Antialising επιλεξαμε το 16χ ( οχι το 16χQ )

Οποτε το μονο που μας ελειπε ειναι να τρεξουμε το παιχνιδι και να κανουμε το benchmark

Εχουμε και λεμε :

My setup:

6400@3,3ghz

RAM : 1040mhz 5-5-5-15

DS4

VGA : 8800gtx 648/940

Αποτελεσμα :

1600full16xbm3.th.jpg

Dem's setup:

6600@3,3ghz

RAM : 800 5-5-5-15

ABIT AWD9MAX (αυτη με το 975 , πως λεγεται)

VGA : 8800gtx 648/940

Αποτελεσμα:

untitled1pj1.th.jpg

Το ερωτημα μου ειναι το εξης...

Η διαφορα αυτη που μπορει να οφειλεται ;

Στο 975 ? Στον 6600 με τα 4mb cache ?

Σε τι αλλο ;

Ιδιους οδηγους ειχαμε..

Δε ξερω κατα ποσο αντιπροσωπευτικο ειναι αυτο το "τεστ" και ουτε θεωρω το απολυτο τεστς γιατι διαφερουν πολλα στη συνθεση (οπως οι μνημες μου με τις δικιες του , στην συχνοτητα )

Απλως ηταν ενα ειδους τεστ ωστε να δουμε αν κυμαινομαστε στα ιδια επιπεδα..Λοιπον η διαφορα αυτη στο avg fps που μπορει να οφειλεται ; Οπως επισης εγω πιανω 45min και ο Dem πιανει 38..

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Γομάρι..

Ναι..το 975 σε συνδιασμό με τον 6600 συμβάλει για τα καλύτερα αποτελέσματα...αλλα το θέμα είναι...τα προγράμματα που τρέχαν απο πίσω τα είχατε κλείσει και οι 2 σας?

Έχετε τους ίδιους δισκους?..δεν είναι μονο cpu-ram-m/b-vga που μπορεί να εξαρτάται μια εφαρμογή ;)

Link to comment
Share on other sites

Εεεπ Ωωωπ Λάθος μου..

Dem's setup:

6600@3,0ghz

RAM : 664 5-5-5-15

ABIT AWD9MAX (αυτη με το 975 , πως λεγεται)

VGA : 8800gtx 648/940

...και γιατί δεν λες ότι στο STALKER είσαι 10-20 fps πιο πάνω από μένα με ότι settings και να έχω στο PC

ακόμα και με 648/2040 και 3,3 GHz δεν μπορω να πλησιάσω το δικό σου setup.

Οι σκληροι έιναι ίδιοι δεν έχουμε RAID. Το Paging File που έχω κάνει είναι αυτό.

Στο C: ειναι τα XP και

στο K: τα Games.

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 15:19]

.δεν είναι μονο cpu-ram-m/b-vga που μπορεί να εξαρτάται μια εφαρμογή ;)

και δες και το CP

Ναι κλεισε το MSN και το antivirus βάλε 16Χ ΑΑ, Aplication controlloed AF και 3,0Ghz και ξανα τεστ. Η διαφορά δεν είναι ουσιώδες στο COH , sto STALKER είναι.

post-4508-1416073086,2972_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οχι ; Ιδια συχνοτητα @cpu και ιδια settings :)

@AN7_overclocker : Δε νομιζω να παιζει ΤΟΣΟ ρολο τα προγραμματακια απο πισω..Και μιας κ αναφερθηκε , ολα κλειστα ηταν εκτος του msn

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe [Σήμερα, στις 16:24]

Θα σας ενδίεφερε να κάνω και εγώ μια δοκιμή το βραδυ με το σύστημα τις υπογραφής μου, έτσι για να υπάρχει και μια τρίτη άποψη με διαφορετικό chipset (680)?

Όχι εσύ έχεις δώσει αναβολικά την κάρτα σου :hehe: ούτε με object Ligts δεν σε φτάνω, με το Full dynamics lights είμαι καμια 30 fps πιο κάτω και σε 1600χ1200.

Πλάκα κάνω εννοειται και μας ενδιαφερει.

Όταν μπορείς κάνε τεστ το Stalker με κλειστο/ ανοιχτο το Linkboost για να δουμε πως το επηρρεάζει. (βρήκαμε και 1 ingame τεστ στο Xtream αλλα δεν τρέχει)

gomar ριξε και μια ματια εδω. Έτσι ήταν τα δικά μου.

post-4508-1416073086,5237_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω? το τεστ ήταν το πρώτο στη σειρα? και απο τους δύο? γιατί πχ εγώ όταν έκανα στο doom3 το πρώτο τεστ παντα μου έβγαζε λιγότερο σκορ...ενώ τα αμέσως επόμενα πολύ ψηλότερο, λογικά γιατι στο πρώτο φόρτωνε απο το σκληρό ενώ στα επόμενα είχε περάσει στην μνημη. για τσέκαρε το

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν λέμε με το Gomar να αλλάξουμε το thread αυτό κατι σε ingame benchmarking ας πουμε. Καλό το 3dMark06 αλλα θα είχε ενδιαφέρον και πως πάνε τα games στις καρτες.

όπως ας πουμε το Stalker. To οποίο στο buildings_timedemo save (στο demo_play short_timedemo) σε 1600χ1200 fulldynamic lights μου δινει min fps 9,3 #@$#$@!$#@$$ μέσα

το timedemo εδώ http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=138452

πρέπει να έχετε το v1.0001 patch.

Όλα default στο pc

post-4508-1416073087,6134_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εμενα παιδια αυτα κανει η καρτουλα μου σε 1280χ1024.διστιχος δεν μπορω να παω σε 1600χ1200 με το μονιτορ που εχω (lcd)...

<a  href=%7Boption%7Dhttp://img257.imageshack.us/img257/9687/cohlf5.th.jpg' alt='cohlf5.th.jpg'>

το pc μου εχει ος εξεις

e4300@3002

commando

sell shock 800 2gb

8800 gtx@def

raptor 150

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR [Σήμερα, στις 13:47]

δεν μας λες ομως και τι settings εχεις βαλει.....και rivatuner και ingame :)

ναι εχεις δικιο. τα σετινγς ingame ειναι ολα χαι η υλτρα.

αλαξα και τα options sto control panel και εβαλα αυτα που εχει στο ποστ πιο πανο...

τα αποτελεσματα ειναι τα εξεις:

min 42

med 109

max 198

:)

στο προηγουμενο ποστ μου ειναι παλι ολα χαι,υλτρα αλλα στο control panel eixa to AA se aplication controled και τα textures filtering se quality kai oxi high quality.

αυτα τα λιγα απο εμενα. ελπιζω να βοηθησα λιγο :cool:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.