Jump to content



HELP με 8800 GTX και θερμοκρασια!!!!


nick_p

Recommended Posts

καλησπερα παιδια!

πηρα μια BFG 8800 GTX πριν λιγες μερες και θεωρησα σωστο να βαλω λιγη παστα στην ψυκτρα.....

ετσι λοιπον την εβγαλα επανω απο την καρτα και της περασα παντου artic ceramic βγαζοντας αυτα τα υφασματακια(τι στο καλο ειναι αυτα) που ειχε στις μνημες και στα ρευματα....

βαζοντας την επανω εφαγα ενα ξενερωμα οταν συνηδητοποιησα οτι οι μνημες ειχαν κενο ρε γαμωτο και δεν ακουμπαγαν στην ψυκτρα......μα τι στο καλο....τοσο χοντρο ηταν αυτο το υλικο που ειχαν???

τεσπα....την ξανα ανοιγω και της εβαλα σχετικα πολυ ceramic για να κερδισω αυτο το χιλιοστο που αφησα κενο αναμεσα απο τις μνημες και την ψυκτρα....

(δυστηχως ο χαζος ειχα πεταξει αυτο το υλικο που ειχε απο την μανα της....:(

τεσπα....μην σας τα πολυλογο....μια χαρα μου δουλεψε.....μεχρι που πηρα αποφαση να της φλασαρω το acs3 rev2 απο την EVGA το οποιο ολοι το εχουν για ενα απο τα καλυτερα bios...

ετσι λοιπον και εγινε....το εβαλα επανω και ειδα πως εχει τον πυρηνα 626mhz και τις μνημες 1000(2000mhz) και αν κρινω απο τον κωδικο που ειχαν επανω οι μνημες ειναι 1 ns αρα τα 2000mhz ειναι το κανονικο τους....

και τωρα στο θεμα.....μου πεταει καποια artifacts στο ati tool και μου εκανε ενα σχεδιο κατι περιεργα οταν επαιζα ενα παιχνιδι (μια φορα μονο στο παιχνιδι) και κανω μια ετσι την ψυκτρα να δω και τσουρουφλαγε στην περιοχη κοντα στις μνημες.....

το ati tool λεει idle 62 βαθμους και απο οτι καταφερα να ζορισω ειδα και 80 σε full αλλα χωρις να εχω καν pειραξει τις στροφες στο fan.

οι βαθμοι μου ειναι φυσιολογικοι??? με το κενο στις μνημες που εχω και το εχω παστοσει τελειως μηπως ειναι υπευθηνο αυτο για τα artifacts???? κανονικα δεν επρεπε να ειμαι error free στα 2000mhz???

τι να κανω για να καλυψω το κενο????? να παρω χαλκο παχους ενος χιλιοστου και να βαλω αναμεσα με πολυ μικρη ποσοτητα ceramic?? η να ψαχτο γιαυτο το υλικο που ειχαν απο την μανα τους?? υπαρχει κατι τετοιο?? και που...??:confused:

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη βαλε το ανεμιστηρι της καρτας στο full.Παιζει ρολο και το air flow του κουτιου σου.Δε νομιζω να επηρεαστηκαν οι μνημες απο την αλλαγη που εκανες.Εγω δεν ειδα διαφορα παντως μολις αλλαξα την παστα αφου οι μνημες συμπεριφερονταν το ιδιο.Οι θερμοκρασιες σου ειναι λιγο ανεβασμενες αλλα οχι υπερβολικες.Αν βγαλεις το πλαστικο καλυμμα και προσαρμοσεις εναν καλο 9αρη στην ψυκτρα θα δεις οτι οι temps θα βελτιωθουν αισθητα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από isaios

Για αρχη βαλε το ανεμιστηρι της καρτας στο full.Παιζει ρολο και το air flow του κουτιου σου.Δε νομιζω να επηρεαστηκαν οι μνημες απο την αλλαγη που εκανες.Εγω δεν ειδα διαφορα παντως μολις αλλαξα την παστα αφου οι μνημες συμπεριφερονταν το ιδιο.Οι θερμοκρασιες σου ειναι λιγο ανεβασμενες αλλα οχι υπερβολικες.Αν βγαλεις το πλαστικο καλυμμα και προσαρμοσεις εναν καλο 9αρη στην ψυκτρα θα δεις οτι οι temps θα βελτιωθουν αισθητα.

το μηχανημα το εχω χυμα εξω απο κουτι προς το παρον...:nothing:

isiaios με ποιο προγραμμα ρυθμιζεις ρε συ τις στροφες??(εχω vista x64)

vasi μου φαινεται πολλυ ενδιαφερον η προταση σου.....εδω δεν μπορουμε να τα βρουμε πουθενα?? κατι ακουσα για το hack...

αντε μην τραβιξω καμια επιπλεον εξοδο απο το prometeia και την κανω κρυσταλλο...:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από isaios [Σήμερα, στις 08:08]

Για αρχη βαλε το ανεμιστηρι της καρτας στο full.Παιζει ρολο και το air flow του κουτιου σου.Δε νομιζω να επηρεαστηκαν οι μνημες απο την αλλαγη που εκανες.Εγω δεν ειδα διαφορα παντως μολις αλλαξα την παστα αφου οι μνημες συμπεριφερονταν το ιδιο.Οι θερμοκρασιες σου ειναι λιγο ανεβασμενες αλλα οχι υπερβολικες.Αν βγαλεις το πλαστικο καλυμμα και προσαρμοσεις εναν καλο 9αρη στην ψυκτρα θα δεις οτι οι temps θα βελτιωθουν αισθητα.

isaios με τι υλικο πάστας αλλαξες στις μνημες;;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vasi

Με τι υλικο πάστας αλλαξες στις μνημες;;;

με artic ceramic και στο πυρηνα και στισ μνημες....

απλα απο οτι ειχα δει απο τα πλαγια ειχαν ενα μικρο κενο και ετσι προσθεσα και αλλη ceramic για να το καλυψω.....με αποτελεσμα να εχω μια αρκετα μεγαλυτερη(1χιλιοστο) στρωση ceramic για να κανει επαφη μνημες με ψυκτρα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nick_p

με artic ceramic και στο πυρηνα και στισ μνημες....

απλα απο οτι ειχα δει απο τα πλαγια ειχαν ενα μικρο κενο και ετσι προσθεσα και αλλη ceramic για να το καλυψω.....με αποτελεσμα να εχω μια αρκετα μεγαλυτερη(1χιλιοστο) στρωση ceramic για να κανει επαφη μνημες με ψυκτρα...

Αυτο που ανεφερες παραπανω για τις μικρες επιφανειες χαλκου ειναι πιο σωστο απο το ενα κιλο ceramique που εβαλες. Η ceramique πλεον αντι να δουλευει ως παστα μεταφορας της θερμοτητας, δουλευει ως θερμομονωση στις μνημες σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vasi

μπορείς να αγοράσεις φυλλο χαλκού και να το κολήσεις πάνο στην ψύκτρα της κάρτας σου

το σκεφτηκα.....λεν να υπαρχει στο παχος του 1 χιλιοστου?

ειναι καλυτερα η καταταξη 'μνημη --->ceramic--->χαλκος-->>ceramic-->>ψυκτρα'

η κατι σαν αυτο που ελεγες παραπανω??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nick_p

το σκεφτηκα.....λεν να υπαρχει στο παχος του 1 χιλιοστου?

ειναι καλυτερα η καταταξη 'μνημη --->ceramic--->χαλκος-->>ceramic-->>ψυκτρα'

η κατι σαν αυτο που ελεγες παραπανω??

Και αυτο ειναι σωστο, απλα θα βαλεις παρα πολυ λεπτη στρωση creamique.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Και αυτο ειναι σωστο, απλα θα βαλεις παρα πολυ λεπτη στρωση creamique.

ετσιιιιιι......και με προσοχη γιατι ο χαλκος ειναι καλος αγωγος του ρευματος....

(αυτο για τα παιδια που ισως το προσπαθησουν):p

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ήταν ο λόγος που έβγαλες αυτά τα μαξιλαράκια? Καταλαβαίνεις ότι τώρα με την πάστα η θερμότητα δε μεταφέρεται σχεδόν καθόλου, ενώ με τα μαξιλαράκια όλα ήταν όμορφα? Τέτοια μαξιλάρια έχουν και πολλές aftermarket ψύκτρες, όπως οι NV-ATi Silencer, Accelero, κτλ.

Γνώμη μου? Πάρε μια Thermalright HR-03 να βρεις την υγεια σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 11:44]

Ποιος ήταν ο λόγος που έβγαλες αυτά τα μαξιλαράκια? Καταλαβαίνεις ότι τώρα με την πάστα η θερμότητα δε μεταφέρεται σχεδόν καθόλου, ενώ με τα μαξιλαράκια όλα ήταν όμορφα? Τέτοια μαξιλάρια έχουν και πολλές aftermarket ψύκτρες, όπως οι NV-ATi Silencer, Accelero, κτλ.

Γνώμη μου? Πάρε μια Thermalright HR-03 να βρεις την υγεια σου ;)

gznp τα μαξιλαράκια αυτα απο τι υλικο είναι;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vasi

--->ceramic--->χαλκος-->>θερμοαγώγιμη κόλλα-->>ψυκτρα

αυτο μάλον ειναι σωστο.....

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.650431

Και φυσικα ΔΕΝ χρειαζεται να παρει θερμοαγωγιμη κολλα.

Τα ψυκτρακια της Zalman πανω στην VGA μου τα εχω στερεωμενα μονο με ceramique.

Και κρατανε μια χαρα.

Αυτος που θα εχει την μαμα ψυκτρα βιδωμενη με 1.000.000 βιδες πανω στην καρτα θα παρει και κολλα? Ελεος...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vasi

gznp τα μαξιλαράκια αυτα απο τι υλικο είναι;;;;;

Δεν ξέρω από τι υλικό είναι τα thermal pads, άσε που υπάρχουν πολλές κατηγορίες.

Υπάρχουν αυτά που μοιάζουν αρκετά με πάστα και τα έχουν αρκετές ψύκτρες του εμπορίου:

http://www.sidewindercomputers.com/shpc.html

Και αυτά που έχουν οι VGA στις μνήμες (λευκά και ινώδη).

Τα καλύτερα εννοείται είναι τα πρώτα. Αλλά και τα δεύτερα μια χαρά δουλειά κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σε όλους τους συμφορουμίτες! Είμαστε όλοι εδώ μετά το "blackout" του Forum! :)

Δεν θα ανοίξω άλλο Topic μιας και θα ρωτήσω με ίδιο τίτλο...

Επειδή το καλοκαίρι έφτασε και η 8800 έχει σκάσει, μήπως μπορείτε να της κάνετε λίγο αέρα? :)

Πριν κανά μήνα + η κάρτα σε Idle λειτουργούσε στους 71C και σε FullLoad83C.

Τώρα που ήρθε το καλοκαιράκι σε Idle λειτουργεί στους 81C και σε FullLoad84C

Mε OC λειτουργεί Idle στους 82C και σε FullLoad85C

Από ότι είδα το ανεμιστηράκι μπαίνει σε Full λειτουργία μετά τους 83C. Υπάρχει τρόπος να το κάνω να δουλεύει συνέχεια Full? Τι πράγμα είναι αυτό που έχουν κάνει με τους ανεμιστήρες??? Καινούρια μόδα? ΘΕΛΩ όλους τους ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΕΣ στο FULL χειμώνα καλοκαίρι!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.