Jump to content



xfx 7800gt crashes, helppp!


damasta

Recommended Posts

Έχω την xfx 7800gt που ερχόταν από τον κατασκευαστή overclockarismeni στα 450-1100.

Εδώ και αρκετό καιρό πολλά παιχνίδια έκαναν το σύστημα να κολάει και να κάνει ανεξήγητα reboots . Κατάφερα να λύσω το πρόβλημα με downclocking στα 400-1000. Μπορεί κανείς να μου πει αν υπάρχει τρόπος να λύσω το πρόβλημα χωρίς να χρειάζεται downclocking? Το πρόβλήμα δεν είναι στην ψύξη σίγουρα. Μήπως άμα flashara το bios ώστε να ανεβάσω το core voltage?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω γιατί αλλά ναι, όταν την πήρα μου έδινε μόνο 1 χρόνο. Αλλά και να μήν ήταν έτσι πάλι δεν πιστεύω ότι θα μου την άλλαζαν γιατί το reboot μπορεί να γίνει σε 10 λεπτά μπορεί και σε 2 ώρες, είναι εντελώς random, αλλά με downclocking δεν γίνετε ποτέ crash

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από damasta

δεν ξέρω γιατί αλλά ναι, όταν την πήρα μου έδινε μόνο 1 χρόνο. Αλλά και να μήν ήταν έτσι πάλι δεν πιστεύω ότι θα μου την άλλαζαν γιατί το reboot μπορεί να γίνει σε 10 λεπτά μπορεί και σε 2 ώρες, είναι εντελώς random, αλλά με downclocking δεν γίνετε ποτέ crash

Κάτσε ρε συ, από που την πήρες; Στείλε ταχέως ένα email στην XFX με το serial number της κάρτας σου να μάθεις. Αν δεν βγάζεις άκρη, κάνε μου ένα πμ με το serial number σου και θα το στείλω εγώ ;)

Αμαρτία είναι αν έχεις εγγύηση να μην την χρησιμοποιήσεις. Επίσης, επειδή είδα άνοιξες thread για το flashάρισμά της, μην το επιχειρήσεις, γιατί ακυρώνεται η εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Την είχα πάρει από το e-shop. Βασικά να σου πώ την αλήθεια προτιμώ να την έχω downclockarismenh παρά να την στείλω και να μου την επιστρέψουν μετά από 1 μήνα. Όσο για το flasharisma που λές, άμα μετά την κάνω flash με το παλιό το bios και την στείλω θα το καταλάβουν??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από damasta

Την είχα πάρει από το e-shop. Βασικά να σου πώ την αλήθεια προτιμώ να την έχω downclockarismenh παρά να την στείλω και να μου την επιστρέψουν μετά από 1 μήνα. Όσο για το flasharisma που λές, άμα μετά την κάνω flash με το παλιό το bios και την στείλω θα το καταλάβουν??

Μα άμα είναι έτσι τώρα, σε λίγο καιρό μπορεί να σε αφήσει εντελώς. Για αυτό τις έχουμε τις εγγυήσεις φίλε μου :)

Link to comment
Share on other sites

Το ένα topic μιλάει για ενά πρόβλημα που έχω με το συστημα μου να craskarei όταν παιζω παιχνίδια με χρονισμό στην κάρτα μου 450/1100 (default apo ton manufacturer). και το άλλο topic έλεγε για το πώς γίνετε να φλασαρω την 7800 για να ανεβάσω το voltage αλλά ένας χρήστης μου είπε ότι κάτι τέτοιο έχει συζητηθεί και στο παρελθόν.:whistling

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από damasta

Το ένα topic μιλάει για ενά πρόβλημα που έχω με το συστημα μου να craskarei όταν παιζω παιχνίδια με χρονισμό στην κάρτα μου 450/1100 (default apo ton manufacturer). και το άλλο topic έλεγε για το πώς γίνετε να φλασαρω την 7800 για να ανεβάσω το voltage αλλά ένας χρήστης μου είπε ότι κάτι τέτοιο έχει συζητηθεί και στο παρελθόν.:whistling

Δεν έπιασες το νόημα της ερώτησής μου, καταλαβαίνω τι γράφεις και στα 2 τόπικ, εννοώ προφανώς αν πείραξες τπτ και crasharei τώρα η κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

ααα, όχι δεν έχω πειράξει ακόμα τίποτα. Αλλά λέω να πειράξω το bios μήπως και άμα αυξήσω το voltage πετύχω την κάρτα να δουλεύει χωρις crashes στα 450/1100 που είναι ο χρονισμός από τον κατασκευαστή

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από damasta

ααα, όχι δεν έχω πειράξει ακόμα τίποτα. Αλλά λέω να πειράξω το bios μήπως και άμα αυξήσω το voltage πετύχω την κάρτα να δουλεύει χωρις crashes στα 450/1100 που είναι ο χρονισμός από τον κατασκευαστή

rma Καλύτερα, δεν είναι ώρα για πειράματα ! ;)

Link to comment
Share on other sites

45C idle. 65-75 full load @ 400/1000

45 idle. 70-80 full load @ 450/1100

αλλά δεν πρέπει να φταίνε οι θερμοκρασίες γιατί πριν καθαρίσω το fan( :nuke: ) χτυπούσε

51C idle, 75-85 full load @ 400/1000 και αν και οι θερμοκρασίες ήταν υψηλές δεν crashare, οπόταν 70-80 που χτυπαει τώρα είναι καλά

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή δούλευε κανονικα στα παιχνιδια και το εκανε απο καποιο διαστημα και μετα?

Φαίνεται για πρόβλημα θερμοκρασιών αλλα λες οτι είναι οκ. Μπορεις να δείς τουλάχιστο αν σε κόβει ο πυρήνας ή οι μνήμες?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Arxagelos [Σήμερα, στις 20:23]

Στην αρχή δούλευε κανονικα στα παιχνιδια και το εκανε απο καποιο διαστημα και μετα?

Φαίνεται για πρόβλημα θερμοκρασιών αλλα λες οτι είναι οκ. Μπορεις να δείς τουλάχιστο αν σε κόβει ο πυρήνας ή οι μνήμες?

’ρχισε να το κάνει αρκετά νωρίς, στο oblivion βασικά συμβαίνει πολυ συχνά το craskarisma. Στα άλλα παιχνίδια πολύ πιο αρεά. Το κουτί μου έχει πολύ καλό airflow και το ανεμηστηράκι της GPU το έχω φρεσκοκαθαρισμένο. Αυτό που λές το δοκίμασα, ο πυρήνας με κόβει, η ram έχει περιθώρεια και για παραπάνω clock

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.