Jump to content



Εικονικη μνημη: Δεν μεταβαλεται


ramolimento

Recommended Posts

How to overcome the 4,095 MB paging file size limit in Windows

Ψηφίζω την πρόταση του NaGR.

Αρχική απάντηση από NaGR

πήγαινε και επέλεξε No paging κάνε restart και μετά κάνε πάλι οτι κάνεις. Πιθανόν να έχει γίνει fragmented παράξενα το paging file και να αντιδρά.

Link to comment
Share on other sites

All processes (e.g. application executables) running under 32 bit Windows gets virtual memory addresses (a Virtual Address Space) going from 0 to 4,294,967,295 (2*32-1 = 4 GB), no matter how much RAM is actually installed on the computer.

Δεν υφίσταται όριο(pagefile + physical memory) στα 4GB. 4 GB είναι το όριο ενός single pagefile.

’λλο πρόβλημα έχει ο φίλος μας. Και 1.5GB min/max να το βάλει, δεν θα του αλλάξει.

’νοιξε το regedit και πήγαινε στο HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management

Τι σου λέει στα paging files?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

All processes (e.g. application executables) running under 32 bit Windows gets virtual memory addresses (a Virtual Address Space) going from 0 to 4,294,967,295 (2*32-1 = 4 GB), no matter how much RAM is actually installed on the computer.

Δεν υφίσταται όριο(pagefile + physical memory) στα 4GB. 4 GB είναι το όριο ενός single pagefile.

’λλο πρόβλημα έχει ο φίλος μας. Και 1.5GB min/max να το βάλει, δεν θα του αλλάξει.

’νοιξε το regedit και πήγαινε στο HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management

Τι σου λέει στα paging files?

Το θεμα ειναι αν εχει καποια χρησιμοτητα αυτο. Το να εχεις σαν pagefile καποιο χωρο ετσι για να υπαρχει, ενω ξερεις οτι δεν μπορει να χρησιμοποιηθει τι νοημα εχει? Ειτε ειναι εικονικη η μνημη, ειτε φυσικη το max που μπορει να γεμισει ειναι τα 4gb (και αυτα σκαρτα γυρω στο 3,5 περιπου). Εκτος απο αυτο οι εφαρμογες που μπορουν να δουν πανω απο 2Gb φυσικης μνημης ειναι ελαχιστες. Δεν ειναι τυχαιο, οτι πολλες φορες σε οσους εχουν πανω απο 2gb σε εφαρμογες ή παιχνιδια, στις ιδιοτητες τους φαινεται εσφαλμενα οτι υπαρχουν 2gb φυσικης μνημης.

Επειδη βλεπω και υπαρxει δυσπιστια ως προς το παραπανω, γιατι δεν δοκιμαζεις να αφαιρεσεις προσωρινα ενα στικακι μνημης. Θα δεις οτι μετα μπορει να αλλαξει το pagefile. Πρεπει καποια στιγμη η microsoft με update να εβαλε αυτον τον περιορισμο ωστε σε συστηματα με πανω απο 2gb το pagefile να φτανει μεχρι τα 2.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από katevastiras

Φίλε winters σε 32 bit σύστημα, ο αριθμος τον δυνατών διευθύνσεων που το λειτουργικό μπορεί να χειριστεί είναι 2^32 που βγαίνει περίπου στα 4 GB

Η default ρύθμιση γενικά για τα XP είναι 1GB εικονική και τα υπόλοιπα για φυσική.

’ρα αν κάποιος έχει ήδη 2 GB φυσική μνήμη (RAM) δεν μπορεί παρά να περιριστεί σε 2GB εικονικής μνήμης.

ΟΚ....

Παντως εγω 2gb ram και 4gb pagefile.......

Μαλιστα πριν την ορισω εγω 4gb τα xp την ειχαν μονη τους μεταβλητη 2049-4096 mb kai για recommended eixe 3070MB......

Τα 4gb ειναι περιορισμος της φυσικης μνημης του pc, δλδ ram, L1 + L2 του επεξεργαστη και η μνημη της καρτας γραφικων... (Δεν βαζω και το χερι μου στη φωτια αλλα ετσι νομιζω οτι ειναι...)

Link to comment
Share on other sites

Εχω φυσικη μνημη 2GB και το ιδιο σε εικονικη(pagefile). Θελω να την αυξησω σε 3GB, παω λοιπον ως συνηθως: My Computer-properties-Advanced-Performance-Advanced-virtual memory-change και δινω και στο initial και στο maximum size 3070MB και πατω Set - ok. Κατοπιν το συστημα(win xp pro sp2) με καλει να κανω restart για να ισχυσουν οι αλλαγες.

Στο initial θα βαλεις 3072 και το maximum θα το αφησεις ως εχει απο τη μανα του, δηλαδη 4096.

Link to comment
Share on other sites

πήγαινε και επέλεξε No paging κάνε restart και μετά κάνε πάλι οτι κάνεις. Πιθανόν να έχει γίνει fragmented παράξενα το paging file και να αντιδρά.

το δοκιμασα χωρις αποτελεσμα. Επισης δοκιμασα και το

Στο initial θα βαλεις 3072 και το maximum θα το αφησεις ως εχει απο τη μανα του, δηλαδη 4096.
εξισου χωρις αποτελεσμα, το pagefile μετα απο καθε επαν/ση παραμενει πεισματικα και σταθερα στα 2GBs...

(Σημειωνω οτι δεν ειχε 4096 απο τη μανα του, οπως ειπε ο συμπαθης φιλος).

ΟΚ....

Παντως εγω 2gb ram και 4gb pagefile.......

Μαλιστα..... kai για recommended eixe 3070MB.

Τα 4gb ειναι περιορισμος της φυσικης μνημης του pc

Σωστος ο νεος, κι εγω ειχα βαλει επιτυχως 4GBs στο παρελθον, οσοι λενε οτι δεν παει πανω απο 2GB προφανως μιλανε μονο θεωρητικα.

Κι εμενα μου λεει ως recommended τα 3070ΜΒ.

’νοιξε το regedit και πήγαινε στο HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management

Τι σου λέει στα paging files?

Moυ λεει ακριβως την εικονικη μνημη που εγω εχω ορισει. Τι να το κανεις ομως? Οτι κι αν ορισω εγω, παντα θα εχω τελικα 2GBs.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.