Jump to content



Εικονικη μνημη: Δεν μεταβαλεται


ramolimento

Recommended Posts

Εχω φυσικη μνημη 2GB και το ιδιο σε εικονικη(pagefile). Θελω να την αυξησω σε 3GB, παω λοιπον ως συνηθως: My Computer-properties-Advanced-Performance-Advanced-virtual memory-change και δινω και στο initial και στο maximum size 3070MB και πατω Set - ok. Κατοπιν το συστημα(win xp pro sp2) με καλει να κανω restart για να ισχυσουν οι αλλαγες.

Ελα ομως που μετα τo restart η εικονικη μνημη παραμενει στα 2GB!

Δοκιμασα πολλες φορες αλλα τιποτα :mad:

Μηπως ξερετε γιατι δεν αλλαζει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astacus [Σήμερα, στις 18:26]

Σε 32 Bit λειτουργικο δεν μπορεις να ορισεις μνημη (φυσικη+εικονικη) πανω απο 4gb.

Αυτο δεν ισχυει ...:)

..και στα 2 πισια μου με 2 γιγα + 3.07 pagefile κι ολα καλα...κατι αλλο παιζει ..κατι κανεις λαθος ..

Οσο για το αν χρειαζεται τοση πολλη...αν τρεχεις photoshop ,και τα υπολοιπα της Adobe την καταπινουν την μνημη στο φτερο..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nick2crete

Αυτο δεν ισχυει ...:)

..και στα 2 πισια μου με 2 γιγα + 3.07 pagefile κι ολα καλα...κατι αλλο παιζει ..κατι κανεις λαθος ..

Οσο για το αν χρειαζεται τοση πολλη...αν τρεχεις photoshop ,και τα υπολοιπα της Adobe την καταπινουν την μνημη στο φτερο..

Οχι φιλε ειναι σιγουρο. Ενα 32Bit λειτουργικο, μπορει ανεξαρτητα απο ποση μνημη εχουμε δηλωσει να δει 2^32 (δυναμη) =4194304 bytes. Μεσα σε αυτα ειναι η φυσικη μνημη ,η εικονικη-pagefile, ενα μερος μερος παει στο agp ,στο βιος (shadow memory) και στο chipset(motherboard resourses). Επομενως οποιοδηποτε αθροισμα μνημης ξεπερασει το παραπανω νουμερο παει χαμενο εις βαρος της φυσικης μνημης και αυτο ειναι λαθος, επειδη η ram ειναι πολυ πιο γρηγορη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astacus [Σήμερα, στις 21:19]

Οχι φιλε ειναι σιγουρο. Ενα 32Bit λειτουργικο, μπορει ανεξαρτητα απο ποση μνημη εχουμε δηλωσει να δει 2^32 (δυναμη) =4194304 bytes. Μεσα σε αυτα ειναι η φυσικη μνημη ,η εικονικη-pagefile, ενα μερος μερος παει στο agp ,στο βιος (shadow memory) και στο chipset(motherboard resourses). Επομενως οποιοδηποτε αθροισμα μνημης ξεπερασει το παραπανω νουμερο παει χαμενο εις βαρος της φυσικης μνημης και αυτο ειναι λαθος, επειδη η ram ειναι πολυ πιο γρηγορη.

Για δες λοιπον και πες μου ...αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα γιατι οπως εγραψα και παραπανω,το εχω κανει ηδη πολλακις χωρις προβλημα και περιορισμους...

post-4061-1416073090,1053_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειπατε πολλα εγκυκλοπαιδικα αλλα κανεις δεν απαντησε στο προβλημα μου.

Να ξεκαθαρισω για οσους δεν διαβασαν το πρωτο μυνημα οτι εχω φυσικη μνημη 2GB και θελω να παω την εικονικη στα 3GB. To εχω ξανακανει στο παρελθον. Για καποιον περιεργο λογο τα Win αν και φαινεται οτι συμφωνουν τελικα αρνουνται να μεταβαλουν την εικονικη μνημη και την αφηνουν στα 2GB.

Μηπως παιζει ρολο το οτι τοσο καιρο ειχα pagefile 3GB σε δισκο τον οποιο χτες αφαιρεσα απ το συστημα μου?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τεχνολογία για να έχεις σε 32Bit περιβάλλον περισσότερα από 4GB μνήμη αλλά τα WinXP δεν την υποστηρίζουν.

http://www.microsoft.com/whdc/system/platform/server/PAE/PAEdrv.mspx

Μήπως τσάμπα παιδεύεσαι και τα παραπάνω GB πάνε χαμένα;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nick2crete

Για δες λοιπον και πες μου ...αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα γιατι οπως εγραψα και παραπανω,το εχω κανει ηδη πολλακις χωρις προβλημα και περιορισμους...

Ναι απλα αυτο που λεω ειναι οτι εκει που γραφει ''used'' δεν μπορει να λεει πανω απο 4gb οποτε οτι και να ορισεις δεν εχει νοημα. Δεν ειναι χωρος μνημης που μπορει να γεμισει δεδομενα...

Το pae χρησιμευει για να ανεβαζει τους οδηγους συσκευων (που υποστηριζουν DAC και με την προυποθεση οτι υποστηριζει και η μητρικη) σε διευθηνσεις μνημης πανω απο τα 4gb. Αυτο πρακτικα ειναι αχρηστο γιατι ειναι μονο για τους drivers και οχι για προγραμματα. Ασε που δεν υπαρχουν για την ωρα τετοιοι drivers συσκευων.

@ramolimento

Ουτε σε μενα γινεται και ειναι φυσιολογικο. Ο λογος ειναι προφανης. Οριζοντας 3gb εικονικη πας στα 5gb...

Ισως να εχει ρυθμιστει να μην ανεβενει πανω απο τα 4 με καποιο update

Link to comment
Share on other sites

α) Βαζεις initial και maximum το ιδιο?

β) Μηπως δεν εχεις χωρο στο σκληρο για 3gb vm?

Αρχική απάντηση από Astacus

Σε 32 Bit λειτουργικο δεν μπορεις να ορισεις μνημη (φυσικη+εικονικη) πανω απο 4gb.

Αυτο δεν ισχυει....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ramolimento [Σήμερα, στις 00:35]

Eιπα εγω οτι θελω να παω στα 4GB ή παραπανω?? Γιατι δε διαβαζετε το thread ρε παιδια?

Να πω και 3η φορα οτι θελω να παω στα 3GB? :slap:

Αρχική απάντηση από Astacus [Χθες, στις 18:26]

Σε 32 Bit λειτουργικο δεν μπορεις να ορισεις μνημη (φυσικη+εικονικη) πανω απο 4gb.

3+2=5

Τα 4GB φυσικά και ισχύουν.

http://support.microsoft.com/kb/555223

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Winters [Σήμερα, στις 09:49]

Αυτο δεν ισχυει....

Φίλε winters σε 32 bit σύστημα, ο αριθμος τον δυνατών διευθύνσεων που το λειτουργικό μπορεί να χειριστεί είναι 2^32 που βγαίνει περίπου στα 4 GB

Η default ρύθμιση γενικά για τα XP είναι 1GB εικονική και τα υπόλοιπα για φυσική.

’ρα αν κάποιος έχει ήδη 2 GB φυσική μνήμη (RAM) δεν μπορεί παρά να περιριστεί σε 2GB εικονικής μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.