Jump to content


Πρόβλημα με Αντιγραφή Αρχείου (Εξωτερικός Δίσκος)


oekab1992

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Εχω ενα εξωτερικό σκληρό δίσκο usb western digital my book 500 gb, και εκεί κάνω backup τα αρχεία του υπολογιστή μου. Παρατήρησα το εξής... όταν πάω να αντιγράψω ενα αρχείο πολύ μεγάλο (όχι πολλά μαζί που αθροιστικά συνιστούν μεγάλο μέγεθος αρχείου πχ 20 gb) πάνω απο 3,5 γίγα, τότε μου γράφουν τα παράθυρα οτι δεν υπάρχει ελεύθερος χώρος στο δίσκο και οτι το αρχείο ειναι πολύ μεγάλο να αντιγραφτεί. Ο δίσκος έχει 330 γίγα ελεύθερα, οπότε κάτι τέτοιο δεν παίζει. Εκανα δοκιμές αντιγραφής αρχείου πάνω απο 3,5 γίγα απο windows explorer, total commander, dos prompt με εντολές, τόσο σε XP όσο και σε VISTA αλλά το ίδιο αποτέλεσμα. Ενώ απο δίσκο 250 gb sata2 αντιγράφει και αρχείο πάνω απο 6 γίγα σε ένα άλλο δίσκο 250 gb ide που έχω, ο usb εξωτερικός δίσκος αδυνατεί να διαμεταγωγήσει αρχείο που ειναι απο σχεδόν 4 γίγα και πάνω. Να σημειώσω οτι όλοι μου οι δίσκοι ειναι NTFS, ο εξωτερικός όμως ειναι FAT32.

Και κάτι ακόμα. Στο pc μου έχω ενα δίσκο western digital sata 2 7.200 rpm 16 mb cache. Tον εχω χωρίσει σε 3 διαμερίσματα, το C (πρωτεύων με ΧP μέσα), το D (πρωτεύων με VISTA μέσα) και το E (μονάδα λογικού δίσκου για δεδομένα μόνο). Χθές εβαλα ενα άλλο δισκο που μου χάρισαν, seagate 250 gb ultra ata ide, τον σύνδεσα στον ide controller μαζί με το dvd rw. Ο δίσκος ειναι slave και το dvdrw master. Στην διαχείριση δίσκων μου τον χαρακτήρισε σαν ΔΥΝΑΜΙΚΟ, ΑΠΛΟ ΤΟΜΟ. Λειτουργεί κανονικά, αλλά μου φάνηκε παράξενο αυτό, ειναι φυσιολογικό? Δείτε και το κάτωθι screenshot απο την διαχείριση δίσκων:

disksjl8.th.jpg

ΑΝΥ IDEAS?

THANKS!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tolis_01 [Σήμερα, στις 07:18]

Για τον εξωτερικο φταει που ειναι FAT32 το οποιο μπορει να αντιγραψει αρχεια μεχρι περιπου 4GB (3,κατι). Καντον επειγοντως NTFS.

Υπάρχει τρόπος (εγγυημένος, οχι ρίσκο μεγάλο) να γίνει μετατροπή απο fat32 σε ntfs χωρίς να κάνω φορματ ή να χάσω αρχεία, διότι έχω πολλά μέσα και ειναι μεγάλη φασαρία με usb να τα περάσω στον δίσκο του pc και πάλι μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να τον κανεις ntfs αλλα δεν ξερω αν θα χασεις αρχεια. Με το partition magic. Ειναι ευκολος τροπος αλλα οπως ειπα δεν ξερω αν χανεις αρχεια. Αν εχεις καποιον σχετικα αδειο δισκο, μετεφερε τα αρχεια του αλλου και αλλαξε του το φορμα. Δεν το εχω κανει ποτε σε γεματο δισκο. Οχι γιατι θα εχανα αρχεια ή θα ειχα αλλες επιπτωσεις αλλα απλα επειδη δεν ετυχε. Παντως δεν στο συνιστω να το κανεις με πολλα αρχεια αρχεια μεσα γιατι αν υπαρχει μια στις εκατο να σου κατσει το κακο, θα σου κατσει. Προσπαθησε να σωσεις οσο το δυνατον περισσοτερα αρχεια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikoszax [Σήμερα, στις 10:41]

Υπαρχει τροπος να τον κανεις ntfs αλλα δεν ξερω αν θα χασεις αρχεια. Με το partition magic. Ειναι ευκολος τροπος αλλα οπως ειπα δεν ξερω αν χανεις αρχεια. Αν εχεις καποιον σχετικα αδειο δισκο, μετεφερε τα αρχεια του αλλου και αλλαξε του το φορμα. Δεν το εχω κανει ποτε σε γεματο δισκο. Οχι γιατι θα εχανα αρχεια ή θα ειχα αλλες επιπτωσεις αλλα απλα επειδη δεν ετυχε. Παντως δεν στο συνιστω να το κανεις με πολλα αρχεια αρχεια μεσα γιατι αν υπαρχει μια στις εκατο να σου κατσει το κακο, θα σου κατσει. Προσπαθησε να σωσεις οσο το δυνατον περισσοτερα αρχεια.

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Καμία ιδέα σχετικά με το άλλο θέμα που έθεσα με τον δίσκο ide που έβαλα και που εμφανίζεται σαν απλός τόμος?

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο που λες με τον απλο τομο, δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι ειμαι στην δουλεια και εδω εχουν (οπως καταλαβαινεις και ισως ξερεις) εναν και μοναδικο δισκο. Αν ημουν σπιτι, θα σε βοηθουσα μιας και εκει εχω πολλους δισκους για να σου λυσω την απορια. Δεν πρεπει να ειναι ομως τιποτα σπουδαιο. Βλεπω τον εχεις κανει format γιατι εχει γραμμα μοναδας. Αν ομως μου ελεγες στα αγγλικα πως θα το εγραφε (εχω συνηθισει, τι να κανουμε), ισως να εκανα κατι αλλα δεν σου υποσχομαι κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikoszax [Σήμερα, στις 11:22]

Για αυτο που λες με τον απλο τομο, δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι ειμαι στην δουλεια και εδω εχουν (οπως καταλαβαινεις και ισως ξερεις) εναν και μοναδικο δισκο. Αν ημουν σπιτι, θα σε βοηθουσα μιας και εκει εχω πολλους δισκους για να σου λυσω την απορια. Δεν πρεπει να ειναι ομως τιποτα σπουδαιο. Βλεπω τον εχεις κανει format γιατι εχει γραμμα μοναδας. Αν ομως μου ελεγες στα αγγλικα πως θα το εγραφε (εχω συνηθισει, τι να κανουμε), ισως να εκανα κατι αλλα δεν σου υποσχομαι κιολας.

Ευχαριστώ φιλαράκι!!! Κοίτα, σίγουρα ο δίσκος δουλεύει, απλά ειναι slave σε ultra ata ide controller. Αυτό που με παραξένεψε ειναι οτι στις επιλογές του bios δεν τον εμφανίζει σαν δίσκο για Boot, αλλά και απο την διαχείριση δίσκων των windows, τον αποκαλεί απλό τόμο, δηλαδή δεν μπορεί να μετατραπεί σε primary, logical disk ή extended partion και φυσικά ούτε μπορείς να βάλεις λειτουργικό. Πιθανολογώ αυτό οφείλεται στο οτι ο βασικός δίσκος ειναι σε sata 2 ενώ αυτός σε ide και μάλιστα slave.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο. Το γεγονος οτι ειναι ide και οχι sata και οτι τον εχεις βαλει slave, σιγουρα κινει υποψιες για αυτο που λες. Αν τον κανεις master, θα παιξει? Δοκιμασε αν και οποτε θες να αυξησουμε τις γνωσεις μας!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikoszax [Σήμερα, στις 13:54]

Ναι εχεις δικιο. Το γεγονος οτι ειναι ide και οχι sata και οτι τον εχεις βαλει slave, σιγουρα κινει υποψιες για αυτο που λες. Αν τον κανεις master, θα παιξει? Δοκιμασε αν και οποτε θες να αυξησουμε τις γνωσεις μας!

Βασικά cable select τον έχω βάλει, master ειναι το dvdrw, αλλά έχω μια υποψία οτι δεν ευθύνεται αυτό, πίστευω οτι και master να τον βάλω πάλι σαν απλό τόμο θα τον βγάλει, κάποιος φίλος μου είπε οτι φταίει σε αυτό η αλληλεπίδραση μεταξύ ide και sata. Θα το ερευνήσω περισσότερο ωστόσο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ειχα κοιταξει ποτε μου το manager με sata και ide μαζι. Ισως να ειναι αυτο αλλα εγω λεω πως ειναι το master-slave που εχεις κανει εστω και cable select που δεν ειναι το καλυτερο. Βαλε το cd slave με το jumperακι κανονικα και τον δισκο master παλι με το jumperακι. Και δες το παλι. Αν και παλι δεν κανει τιποτα, τοτε δεν ξερω. Δεν παιζει ο δισκος ετσι οπως ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikoszax [07-05-2007 15:52]

Δεν το ειχα κοιταξει ποτε μου το manager με sata και ide μαζι. Ισως να ειναι αυτο αλλα εγω λεω πως ειναι το master-slave που εχεις κανει εστω και cable select που δεν ειναι το καλυτερο. Βαλε το cd slave με το jumperακι κανονικα και τον δισκο master παλι με το jumperακι. Και δες το παλι. Αν και παλι δεν κανει τιποτα, τοτε δεν ξερω. Δεν παιζει ο δισκος ετσι οπως ειναι?

Tα ίδια έπαιξε ακόμα και σαν slave, φταίει το ide!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από oekab1992 [07-05-2007 10:36]

Υπάρχει τρόπος (εγγυημένος, οχι ρίσκο μεγάλο) να γίνει μετατροπή απο fat32 σε ntfs χωρίς να κάνω φορματ ή να χάσω αρχεία, διότι έχω πολλά μέσα και ειναι μεγάλη φασαρία με usb να τα περάσω στον δίσκο του pc και πάλι μέσα.

Αυτό το συγκεκριμένο το έχω κάνει με την εντολή convert μέσα από τη γραμμή εντολών

των XP.Ο δίσκος ήταν 200gb και είχε περίπου 10gb ελεύθερα.

Η όλη διαδικασία κράτησε περίπου 10 λεπτά και δεν έχασα ούτε ένα αρχείο.

Το μόνο περίεργο ήταν ότι όσο γινόταν η μετατροπή το μόνο που φαινόταν ήταν ο κέρσορας

που αναβόσβηνε στην οθόνη χωρίς να μου δείχνει κάποιο μύνημα το τί γίνεται.

Απλώς με το που τελείωσε έκανε επανεκκίνηση μπήκε στα windows και ο δίσκος ήταν

πλέον NTFS.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Johnakis12 [Σήμερα, στις 10:58]

Αυτό το συγκεκριμένο το έχω κάνει με την εντολή convert μέσα από τη γραμμή εντολών

των XP.Ο δίσκος ήταν 200gb και είχε περίπου 10gb ελεύθερα.

Η όλη διαδικασία κράτησε περίπου 10 λεπτά και δεν έχασα ούτε ένα αρχείο.

Το μόνο περίεργο ήταν ότι όσο γινόταν η μετατροπή το μόνο που φαινόταν ήταν ο κέρσορας

που αναβόσβηνε στην οθόνη χωρίς να μου δείχνει κάποιο μύνημα το τί γίνεται.

Απλώς με το που τελείωσε έκανε επανεκκίνηση μπήκε στα windows και ο δίσκος ήταν

πλέον NTFS.

Για πέτα μου την ακριβη εντολή ρε ψηλέ μου!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.