Jump to content



ups mustek 800a (πως να το συνδεσω?)


caris32

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους,

μολις σημερα ελαβα το mustec 800a και το εχω βαλει για την πρωτη φορτιση...

ηθελα να ρωτησω τα εξης:

θελω να συνδεσω ρουτερ,υπολογιστη,μονιτορ,εξωτερικο σκληρο δισκο και ενα δορυφορικο tuner στο ups...

Το θεμα ειναι οτι εχω και αλλες συσκευες (ηχεια,εκτυπωτη,τηλεοραση,τηλεφωνο κλπ) που καταληγουν στην ιδια μπριζα...

Υπαρχει προβλημα να συνδεσω αυτα τα 5 που αναφερα πιο πανω(ρουτερ,υπολογιστη κλπ) στο Ups και στην συνεχεια το ups να καταληγει σε ενα πολυμπριζο (στο οποιο καταληγουν τα υπολοιπα) και τελος το πολυμπριζο να παιρνει ρευμα απο την μπριζα?

Ρωταω γιατι στο manual αναφερει οτι δεν πρεπει να συνδεουμε σε καμια περιπτωση το Ups σε πολυμπριζο (ειδικα μαλιστα λεει να μην ειναι ασφαλειας) αλλα πρεπει να το βαζουμε παντα μονο του σε μια μπριζα τοιχου μονή...

Γιατι το λεει αυτο? Τι λυση προτεινετε? Αν ειναι να κινδυνευουν περισσοτερο οι συσκευες καλυτερα να μην το χρησιμοποιησω καθολου... (βλεπετε εχω συχνες διακοπες ρευματος λογω παλιας ηλεκτρολογικης εγκαταστασης στην πολυκατοικια που μενω....

μολις υπερφορτωθει ο πινακας (πχ θερμοσιφωνας + κουζινα) πεφτει αμεσως το ρελε διαφυγης...καθημερινο φαινομενο

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το mustek σου έχει εξόδους ρεύματος με βύσμα υπολογιστή. Οπότε καλύτερα πάρε ένα πολύμπριζο με αρσενικό βύσμα που μπαίνει στο ups και σύνδεσε πάνω σε αυτό ρουτερ,υπολογιστη,μονιτορ,εξωτερικο σκληρο δισκο και δορυφορικό tuner. Τις υπόλοιπες συσκευές βάλε τις σε πολύμπριζο μαζί ή χώρια από το ups. Οι άλλες συσκευές δεν πειράζουν ούτε είναι αναγκαίο να είναι το ups μόνο του σε μπρίζα, δεδομένου ότι δεν τραβάς το απίστευτο ρεύμα από αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω οτι πανω στο ups μπαινουν μονο τα απαραιτητα: κουτι και οθονη χωρις κανενα περιφερειακο. Οποιοδηποτε περιφερειακο μπαινει σε αλλη πριζα (αν ειναι πολλα, πολυμπριζο). Δεν εννοω τον εξωτερικο δισκο εκτος και αν αυτος εχει το λειτουργικο που δεν νομιζω αλλα λεμε. Δεν εννοω το modem γιατι αν κατεβαζεις κατι και κοπει το ρευμα, αντε γεια. Αρα εξ. δισκος και modem τα βαζεις στο ups (μαζι με κουτι και οθονη, μην επαναλαμβανομαι). Συνολο 4 πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Και το δορυφορικό tuner μπορεί να μπει, αλλά μόνο αν γράφει στον εξωτερικό δίσκο το πρόγραμμα. Αλλιώς αν δεν έχεις και την τηλεόραση στο ups δε σου χρησιμεύει σε κάτι. Τις υπόλοιπες συσκευές να τις βάλεις σε σκέτο surge protection.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy [Σήμερα, στις 15:39]

Νομίζω το mustek σου έχει εξόδους ρεύματος με βύσμα υπολογιστή. Οπότε καλύτερα πάρε ένα πολύμπριζο με αρσενικό βύσμα που μπαίνει στο ups και σύνδεσε πάνω σε αυτό ρουτερ,υπολογιστη,μονιτορ,εξωτερικο σκληρο δισκο και δορυφορικό tuner. Τις υπόλοιπες συσκευές βάλε τις σε πολύμπριζο μαζί ή χώρια από το ups. Οι άλλες συσκευές δεν πειράζουν ούτε είναι αναγκαίο να είναι το ups μόνο του σε μπρίζα, δεδομένου ότι δεν τραβάς το απίστευτο ρεύμα από αυτήν.

Οντως το mustek εχει εξόδους ρεύματος με βύσμα υπολογιστή, το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να βρω πουθενα πολύμπριζο με αρσενικό βύσμα που να μπαίνει στο ups...(θελω να αποφυγω τις προχειροκατασκευες με κοψε ραβε ξηλωνε)....εχει κανεις κανενα link?

Τελικα να το βαλω το ups πανω σε πολυμπριζο ασφαλειας ή καλυτερα να παρω ενα απλο δεκαπλό?(στο manual λεει σε καμια περιπτωση να μην χρησιμοποιηθει πολυμπριζο ασφαλειας αλλα δεν μας λεει το γιατι...)

Το δορυφορικο tuner θελω να το βαλω πανω στο ups για προστασια γιατι εχω βαρεθει να αλλαζω τους πυκνωτες του καθε λιγο και λιγακι (λογω της πολυ "σταθερης" τασης της ΔΕΗ).

Link to comment
Share on other sites

Λέει να μην το βάλεις με άλλες συσκευές ώστε να μην έχει διαταραχές το ρεύμα αν η άλλες συσκευές στο πολύμπριζο τραβήξουν απότομα πολύ ρεύμα. Αλλά οι συσκευές που περιγράφεις δεν είναι τόσο ενεργοβόρες.

Για το πολύμπριζο με αρσενικό μπριζάκι υπολογιστή, έχω βρει σε μερικά καταστήματα υπολογιστών ή ηλεκτρονικών. Δε θυμάμαι να σου πω ακριβώς. Κάνε μία βόλτα Στουρνάρη και Πραξιτέλους αν μένεις Αθήνα. Αλλιώς και η ιδιοκατασκευή είναι πανεύκολη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy [Σήμερα, στις 20:19]

Λέει να μην το βάλεις με άλλες συσκευές ώστε να μην έχει διαταραχές το ρεύμα αν η άλλες συσκευές στο πολύμπριζο τραβήξουν απότομα πολύ ρεύμα. Αλλά οι συσκευές που περιγράφεις δεν είναι τόσο ενεργοβόρες.

Για το πολύμπριζο με αρσενικό μπριζάκι υπολογιστή, έχω βρει σε μερικά καταστήματα υπολογιστών ή ηλεκτρονικών. Δε θυμάμαι να σου πω ακριβώς. Κάνε μία βόλτα Στουρνάρη και Πραξιτέλους αν μένεις Αθήνα. Αλλιώς και η ιδιοκατασκευή είναι πανεύκολη.

ας υποθεσουμε οτι οι αλλες συσκευες προκαλουν διαταραχες στο ρευμα. Ο σταθεροποιητης τασης που εχει μεσα το Ups δεν πρεπει να τις εξομαλυνει? Αλλα μαλλον θα εξομαλυνει μονο τις διαταραχες που προερχονται απο τη ΔΕΗ... απλα δεν μπορω να καταλαβω πως κανει τη διακριση....

Οσον αφορα την ιδιοκατασκευη ειναι ευκολο να βρεις αρσενικο φις DIN?

Link to comment
Share on other sites

Μαλακίες των εταιριών κατά τη γνώμη μου και μην ασχολείσαι μαζί τους. Εγώ μόνο 1 από τα 4 ups μου το έχω πάνω σε μπρίζα μόνο του.

Πανεύκολο, θα το βρεις σε μαγαζιά με ηλεκτρονικά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.