Jump to content



Θα αλλάζατε κάτι σε αυτή τη σύνθεση? Και γιατί?


Wizard!

Recommended Posts

Για πείτε γνώμες. Το κόστος πρέπει να μείνει εκεί και το κουτί δεν αλλάζει λόγω γούστου :rolleyes:

EDIT:

Χρήση: Γενική και παιχνίδια μετρίων απαιτήσεων. Αναβάθμιση δε θα γίνει για 3-4 χρόνια

post-173-1416073097,0427_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Winters

καρτα γραφικων http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174053&product=896268

Γιατι ειναι στα ιδια λεφτα και ειναι καλυτερα...

Το καλυτερα εγω δεν θα το λεγα γιατι η ati δεν εχει DX10 και ο wizard δεν θελει αναβαθμιση σε λιγοτερο απο 3 χρονια... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SirDiman

Το καλυτερα εγω δεν θα το λεγα γιατι η ati δεν εχει DX10 και ο wizard δεν θελει αναβαθμιση σε λιγοτερο απο 3 χρονια... ;)

Η x1950pro ειναι ταχυτερη απο την 8600gts σε DX9 και δεν μας ειπε o wizard αν θα μπουν vista... Και πολυ πιθανο ειναι να σερνεται σε DX10...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι πρόβλημα το DX10 τότε:

- Μια καλομεταχειρισμένη Χ1900ΧΤ (90-100 Ευρώ) -90

- Gigabyte S3 (98 Euro) +30

- E4300 (109Euro) +14

- Scythe Cooler Infinity (38Euro) +38 για ησυχία και μελλοντικό pushαρισμα αν χρειαστεί

---------------------

-8 Euro από την αρχική τιμή και όποτε και αν χρειαστεί με 2-3 "κλικ" στο βίος έφτασε στα 2.6 - 2.7 GHz με όλα default

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Winters

Μητρικη http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1034&product=911445

Συμφωνώ για τo chipset, αλλά Biostar? :...:

Αρχική απάντηση από SirDiman

Εγω θα προτεινα την 8800 gts αλλα θα ανεβει λιγο το κοστος...Τωρα για παιχνιδια δεν νομιζω να ειναι και οτι καλυτερο για να παιζεις σε 3 χρονια...

Τα παιχνίδια είναι σε 2η μοίρα, και δε μιλάμε για HiEnd Fps κλπ. Τίποτα Sims, Ζοο Tycoon και τέτοια.

Και πρέπει να είναι απαραίτητα DX10 γιατί οι DX9/WDDM1.χ δε θα είναι συμβατές αργότερα ;)

Αρχική απάντηση από gznp

O/C θα παίξει καθόλου ή μπα?

Ότι παίρνει ώς έχει, αλλά δεν υπάρχει και λόγος. Αν βρει, βγήκε :)

Αρχική απάντηση από DarkSaga

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1037&product=914460

γύρω απο αυτόν θα έστηνα το σύστημα

Ναι, αλλά οι μητρικές? Πόσο πάει το σύνολο?

Μάνθο, το DX10 για εμένα πλεόν είναι μονόδρομος και δε μπορώ να κάνω πρόταση 3ετίας με DX9 κάρτα...

Link to comment
Share on other sites

για PC κατω απο 800€ ligo δυσκολο να βρεθει αξιολογη εναλλακτικη προταση..

Μικροδιαφορες νομιζω θα παιζουν ...και κατα πασα πιθανοτητα θα ξεπερασουν τα 800€( ισως και για ενα σεβαστο ποσο)

Αν δεν παει για καποιο κουτι πιο φτηνο ..8α μπορουσε να παει(πας) σε Ε4300 με καποια

φτηνη μητρικη δλδ αυτη-> gigabyte 945pl s3

Με ενα ψιλο oc ..9χ266 8α ειναι μια χαρα..(αν δεν κυνηγησει τα 300+)

Και με ενα μικρο συμβιβασμο στο psu..πχ αυτο >chieftec 560 8α πεσει παλι απο το ψυχολογικο οριο των 800€

Αν παει σε πιο φτηνο κουτι ..πχ αυτο -> Lian Li SE B II

τοτε 8α μπορουσε να αγοραστει για μητρικη η gigabyte 965 DS3 αν θελει πιο πολυ oc..

η Ε4400 σε 945 για πιο γρηγορα χωρις το ελαχιστο ψαξιμο(aka default)

Οχι οτι δεν μπορει να κανει τα ιδια και να παρει τον ΑΜ2 5200+ αν ειναι να παραμεινει στα default..

Αυταααα

απλα μερικες ιδεες πεταξα....δεν πιστευω να ξεπερασα τα 800€?

Link to comment
Share on other sites

tolis86, το μόνο που φοβάμαι είναι ο συνδυασμός Enermax-Gigabyte... Εγώ αναγκάστηκα και πούλησα το Enermax και πήρα Tagan γιατί με το που έκανα λίγο o/c στην GB (αλλά και στην Asus που έχω τώρα αλλά και σε μιά BadAxe) κόλλαγε και στο reboot δεν έβλεπε τη vga... Αν φάω τέτοιο πακέτο τι κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αν τελικά διαλέξεις AMD, σίγουρα η μητρική αποτελεί πολύ μέτρια επιλογή. Εφόσον θα πάρει ξεχωριστή κάρτα γραφικών καλύτερα να πάρει και μια FullATX μητρική. H Biostar Tforce 570 είναι αξιόλογη επιλογή. Και κλοκάρει καλά από τα reviews που έχω δει. Όσο για τη μάρκα, δεν καταλαβαίνω γιατί να μη σου αρέσει. Η DFI δηλαδή είχε βγάλει τίποτε αξιόλογο πριν την NF4? Μια πατάτα που όλοι την απέφευγαν ήταν. Και μη νομίζεις οτι η Biostar είναι καμμιά καινούρια εταιρεία. Πολλά χρόνια έφτιαχνε μητρικές για OEM κατασκευαστές. Και γι'αυτούς η αξιοπιστία μετράει.

Τώρα για το DVD-RW, δε ξέρω αν αξίζει να πάρει με Labelfish. Το NEC που είναι και SATA κάνει 30. Θα γλυτώσεις και την καλωδιοταινία.

Η 8600GTS είναι μάλλον ακριβή. ’σε που 3-4 χρόνια δεν κρατάει με τίποτα. Ακόμα και για μέτριο gaming. Θα διάλεγα την 8600GT, θα την κλόκαρα όσο παίρνει και σε κάναδυο χρονάκια MAXIMUM θα του έβαζα μια καλύτερη μιας και ως τότε θα έχει ξεκαθαρίσει το DX10 τοπίο και οι DX10 κάρτες θα είναι σαφώς πιο ώριμες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.