Jump to content



Logitech Ζ-5500 πως να τα συνδεσω??


korn_ole

Recommended Posts

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Ρε παιδιά μήπως η μητρική μου δεν έχει ομοαξονική είσοδο;

supremeFXcard.jpg

http://gr.asus.com/products.aspx?l1=3&l2=101&l3=300&l4=0&model=1283&modelmenu=1

Link to comment
Share on other sites

Οντως δεν εχεις ομοαξονικη εξοδο αλλα ουτε και οπτικη ινα παιρνει. Αρα για να εχεις αψογο ηχο, παρε μια http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=28&product=926426 Γραφει οτι εχει ψηφιακη εξοδο. Σε διαβεβαιω οτι εχεις ελαχιστες απωλειες με ψηφιακη συνδεση παρα με ομοαξονικη. Το ενα ειναι φως και το αλλο ειναι κλασσικο καλωδιο με θορυβους και αλλοιωσεις λογω παλαιοτητας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από salonicafan

Ρε παιδιά μήπως η μητρική μου δεν έχει ομοαξονική είσοδο;

supremeFXcard.jpg

http://gr.asus.com/products.aspx?l1=3&l2=101&l3=300&l4=0&model=1283&modelmenu=1

Εχει digital out μπορεις να δεις πιο απο ολα ειναι απο το manual. Εκει θα συνδεσεις ενα καλωδιο mini jack σε coaxial σε περιπτωση που θες να συνδεσεις τα ηχεια σου ψηφιακα (ενεργοποιεις και απο το software της καρτας το digital out).

Αν εχεις καλη καρτα ηχου καλυτερη μεθοδος συνδεσης ειναι η απλη αναλογικη (3 καλωδια στερεο mini jack).

Απο τις ψηφιακες συνδεσεις ειναι καλυτερη η coaxial (ομοαξονικη) παρα η optical επειδη γλιτωνεις 2 μετατροπες του ηχου που συνεπαγωνται απωλειες.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς σαν αυτό που ψάχνει ο nickthegreek?

nikoszax η audio είναι αρκετή; Μήπως να πάω σε ακριβότερη;

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ωραίος!

’ν μου πείς και απο που να πάρω το καταραμένο coaxial ...

Ή να δώσω άλλα 6 ευρό και να πάρω οπτική ίνα?

Θέλω να βγάζει καλό ήχο. Απλός αυτή τη στιγμή δεν έχω πάνω απο 100 ευρό να δώσω για κάρτα ήχου.

Link to comment
Share on other sites

και τα δύο το ίδιο είναι. πήγαινε σε ένα οποιαδήποτε κατάστημα με ήδη μουσικής ή ηλεκτρονικών και θα βρείς όσα θες :)

εγώ χρησιμοποιώ οπτική ίνα γιατί τέτοιο έβγαζε ο φορητός που είχα πέρυσι.

φέτος μπορεί να αγόραζα και coaxial λόγω κόστους, αλλά μιλάμε για μλκίες!

δε χρειάζεται κάρτα ήχου. δε νομίζω καν να καταλάβεις και τη διαφορά ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, αν έχετε συνδεμένα τα Z-5500 με οπτική ίνα, μπορείτε να μου πείτε σε κάθε εφαρμογή, τί ρυθμίσεις βάζετε; Για μουσική π.χ., ταινίες, παιχνίδια;

Εγώ ας πούμε για μουσική βάζω stereox2 αλλά για παιχνίδια ή ταινίες δεν νομίζω να είναι καλή αυτή η ρύθμιση γιατί χάνεις την ατμόσφαιρα, οπότε εκεί τί βάζετε; Κάτι σαν 6ch direct στην ψηφιακή σύνδεση δεν έχει;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από salonicafan [Χθες, στις 18:05]

Εννοείς σαν αυτό που ψάχνει ο nickthegreek?

nikoszax η audio είναι αρκετή; Μήπως να πάω σε ακριβότερη;

Πηγαινε σε xtreme music/xtreme gamer καλυτερα, η xtreme audio μονο x-fi δεν μπορει να θεωρηθει αφου ειναι στην ουσια μια audigy SE, δεν εχει καν gaming mode(που ειναι must ξαναλεω για bf2/2142 και αλλα games ) ουτε audio creation mode για να ενεργοποιησεις το bitmatched playback

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε ρεεεεε!!! Πλάκα έχετε χαχα! Ρε μάγκες το ψηφιακό σήμα δεν έχει απώλειες είτε είναι οπτικό είτε ηλεκτρικό. Η πληροφορία είναι 0 και 1. Τι δηλαδή όταν είναι οπτικό τα 1 είναι πιο μικρα; Αλλάζει η γραμματοσειρα δηλαδή; LoL καλό έ; Η οπτική είναι καλύτερη από την ομοαξονική. Υπό προϋποθέσεις φυσικά, εξαρτάται από το καλώδιο/ίνα. Προτιμάμε καλώδια καλής ποιότητας, 6 ευρώ για οπτική είναι πολύ λίγα νομίζω... Ελπίζω να βοήθησα λίγο έστω και μέσα από χαβαλέ :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GruntGR [Σήμερα, στις 13:47]

Πηγαινε σε xtreme music/xtreme gamer καλυτερα, η xtreme audio μονο x-fi δεν μπορει να θεωρηθει αφου ειναι στην ουσια μια audigy SE, δεν εχει καν gaming mode(που ειναι must ξαναλεω για bf2/2142 και αλλα games ) ουτε audio creation mode για να ενεργοποιησεις το bitmatched playback

Ε θα ψάξω λίγο ακόμα και αν δεν βρώ coaxial ...

Απο music/gamer σε fatal1ty έχει διαφοά;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dimpar [Σήμερα, στις 14:12]

Τι λέτε ρεεεεε!!! Πλάκα έχετε χαχα! Ρε μάγκες το ψηφιακό σήμα δεν έχει απώλειες είτε είναι οπτικό είτε ηλεκτρικό. Η πληροφορία είναι 0 και 1. Τι δηλαδή όταν είναι οπτικό τα 1 είναι πιο μικρα; Αλλάζει η γραμματοσειρα δηλαδή; LoL καλό έ; Η οπτική είναι καλύτερη από την ομοαξονική. Υπό προϋποθέσεις φυσικά, εξαρτάται από το καλώδιο/ίνα. Προτιμάμε καλώδια καλής ποιότητας, 6 ευρώ για οπτική είναι πολύ λίγα νομίζω... Ελπίζω να βοήθησα λίγο έστω και μέσα από χαβαλέ :)

Σίγουρο αυτό; Με κατα μπερδέψατε βρε παιδιά.

Να πάω το καλώδιο που πήρα απτο πλαίσιο και να πάρω με 6,5 ευρό επιπλέον αυτό; http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=41538368&product=948721

Δέχοντε επιστροφές;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από salonicafan [Σήμερα, στις 14:13]

Ε θα ψάξω λίγο ακόμα και αν δεν βρώ coaxial ...

Απο music/gamer σε fatal1ty έχει διαφοά;

Οχι ιδια DACs πρεπει να εχει(η elite pro εχει καλυτερα αλλα κοστιζει πολυ παραπανω για να δικαιολογησεις την διαφορα ), και τα 64mb x-ram αξιοποιουνται σε πολυ λιγα games, αμα θες το front panel για να συνδεεις απο μπρος κανενα ζευγαρι ακουστικα και για τις θυρες spdif in και out ή παρτο ξεχωριστα ή παρε την platinum που ειναι πιο φθηνη απτην fatal1ty

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dimpar

Τι λέτε ρεεεεε!!! Πλάκα έχετε χαχα! Ρε μάγκες το ψηφιακό σήμα δεν έχει απώλειες είτε είναι οπτικό είτε ηλεκτρικό. Η πληροφορία είναι 0 και 1. Τι δηλαδή όταν είναι οπτικό τα 1 είναι πιο μικρα; Αλλάζει η γραμματοσειρα δηλαδή; LoL καλό έ; Η οπτική είναι καλύτερη από την ομοαξονική. Υπό προϋποθέσεις φυσικά, εξαρτάται από το καλώδιο/ίνα. Προτιμάμε καλώδια καλής ποιότητας, 6 ευρώ για οπτική είναι πολύ λίγα νομίζω... Ελπίζω να βοήθησα λίγο έστω και μέσα από χαβαλέ :)

Κατ' αρχην τροπος συνδεσης χωρις απωλειες δεν υπαρχει ειτε μιλαμε για αναλογικες, ειτε για ψηφιακες συνδεσεις.

Γενικα τις μεγαλυτερες απωλιες στην ηχητικη αλυσιδα τις εχουμε, στις φασεις που γινεται μετατροπη μιας μορφης ενεργειας σε καποια αλλη.

Στη συγκεκριμενη περιπτωση μιλωντας για τις ψηφιακες συνδεσεις εχουμε τις εξεις περιπτωσεις:

α) Coaxial ψηφιακο καλωδιο

Το ηλεκτρικο σημα (παλμοι) φευγει απο την spdif και φτανει οπως ακριβως ειναι (με ελαχιστες απωλειες λογω καλωδιου και ηλεκτρικων-ηλεκτρομαγνητικων πεδιων) στο dac ενισχυτη ή των ηχειων.

β) Optical

To ηλεκτρικο σημα (παλμοι) φτανει στην οπτικη εξοδο ηχου, οπου και μετατρεπεται σε παλμους φωτος. Απο εκει περναει στο αντιστοιχο καλωδιο και φτανει στην οπτικη εισοδο (ηχειων ή ενισχυτη) οπου και μετατρεπεται παλι σε ηλεκτρικο σημα (παλμοι).

Οπως ειναι προφανες στην δευτερη περιπτωση το αρχικο σημα δεχεται δυο επιπλεον μετατροπες οποτε καλο ειναι να χρησιμοποιηται η πρωτη μεθοδος με ενα μετριο καλωδιο (οχι της ξεφτιλας)

Καλες x-fi ειναι αυτες με την μεγαλη πλακετα. Η φθηνες -μικρες ειναι στην ουσια audigy se.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astacus [01-06-2007 21:19]

Κατ' αρχην τροπος συνδεσης χωρις απωλειες δεν υπαρχει ειτε μιλαμε για αναλογικες, ειτε για ψηφιακες συνδεσεις.

Γενικα τις μεγαλυτερες απωλιες στην ηχητικη αλυσιδα τις εχουμε, στις φασεις που γινεται μετατροπη μιας μορφης ενεργειας σε καποια αλλη.

Στη συγκεκριμενη περιπτωση μιλωντας για τις ψηφιακες συνδεσεις εχουμε τις εξεις περιπτωσεις:

α) Coaxial ψηφιακο καλωδιο

Το ηλεκτρικο σημα (παλμοι) φευγει απο την spdif και φτανει οπως ακριβως ειναι (με ελαχιστες απωλειες λογω καλωδιου και ηλεκτρικων-ηλεκτρομαγνητικων πεδιων) στο dac ενισχυτη ή των ηχειων.

β) Optical

To ηλεκτρικο σημα (παλμοι) φτανει στην οπτικη εξοδο ηχου, οπου και μετατρεπεται σε παλμους φωτος. Απο εκει περναει στο αντιστοιχο καλωδιο και φτανει στην οπτικη εισοδο (ηχειων ή ενισχυτη) οπου και μετατρεπεται παλι σε ηλεκτρικο σημα (παλμοι).

Οπως ειναι προφανες στην δευτερη περιπτωση το αρχικο σημα δεχεται δυο επιπλεον μετατροπες οποτε καλο ειναι να χρησιμοποιηται η πρωτη μεθοδος με ενα μετριο καλωδιο (οχι της ξεφτιλας)

Καλες x-fi ειναι αυτες με την μεγαλη πλακετα. Η φθηνες -μικρες ειναι στην ουσια audigy se.

Θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά μιλούσαμε για καλώδια. Αν πάμε το θέμα σε DACs, ADCs κλπ αλλάζει το πράγμα. Το σίγουρο είναι ότι για τις αποστάσεις που μιλάμε (3 μέτρα το πολύ και αν) ό,τι καλώδιο και να βάλεις, οπτικό, ομοαξονικό, αναλογικό, οι διαφορές θα είναι από ελάχιστες ως ανεπαίσθητες. Γνώμη μου πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι μετατροπες της οπτικης ειναι extra, ανεξαρτητες απο τα dac. Απλα αυτο που λεω ειναι οτι δεν υπαρχει λογος να τις υποστεις. Θες να συνδεσεις ψηφιακα? ΟΚ... Ενα φθηνο μετριας ποιοτητας coaxial ψηφιακο καλωδιο ειναι υπερ αρκετο για χρηση με τον Η/Υ.

Απο την αλλη περι συνδεσεων το εχω πει αρκετες φορες οτι κατα τη γνωμη μου, στις καλες καρτες, η αναλογικη συνδεση ειναι πολυ καλυτερη (η μερα με την νυχτα) σε σχεση με την ψηφιακη. Αρκει να προσεχουμε λιγο καποια βασικα πραγματακια οπως πχ να μην περνανε τα καλωδια της συνδεσης διπλα απο καλωδια ρευματος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.