Jump to content



Δεν διαγράφεται το partition


Recommended Posts

Έχουμε πρόβλημα.Έχω χωρήσει τον σκληρό μου σε 2 partition.Στο ένα έχω windows vista και στο άλλο xp.Θέλω όμως να καταργήσω τα vista,να κάνω format στο partition που έχει τα vista.Αυτό όμως αρνείται πεισματικά να διαγραφεί...έχετε καμία ιδέα?

Υπ΄οψιν ότι ούτε από το cd των xp δεν διαγράφεται...

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι υποψιάζομαι, έχεις εγκαταστήσει τα Vista στο 1ο partition, και τα XP στο 2ο. Σε κάθε περίπτωση, ως ενεργό partition καθορίζεται το 1ο που συναντούν οι κεφαλές στο φυσικό χώρο του δίσκου. Αυτός είναι ο λόγος που το σύστημα δεν σου επιτρέπει να το διαγράψεις. (Σ' αυτό υπάρχουν τα αρχεία εκκίνησης και των δύο συστημάτων).

Μια απλή και άμεσα εφαρμόσιμη λύση: Μέσα από τα WindowsXP διάγραψε όλους τους φακέλους των Windows Vista, ώστε να ελευθερώσεις χώρο, και άφησε το partition στην ησυχία του.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Oric

Απ' ό,τι υποψιάζομαι, έχεις εγκαταστήσει τα Vista στο 1ο partition, και τα XP στο 2ο. Σε κάθε περίπτωση, ως ενεργό partition καθορίζεται το 1ο που συναντούν οι κεφαλές στο φυσικό χώρο του δίσκου. Αυτός είναι ο λόγος που το σύστημα δεν σου επιτρέπει να το διαγράψεις. (Σ' αυτό υπάρχουν τα αρχεία εκκίνησης και των δύο συστημάτων).

Μια απλή και άμεσα εφαρμόσιμη λύση: Μέσα από τα WindowsXP διάγραψε όλους τους φακέλους των Windows Vista, ώστε να ελευθερώσεις χώρο, και άφησε το partition στην ησυχία του.

Σωστός, αλλά υποψιάζομαι ότι αν το κάνεις αυτό μετά δεν θα έχεις bootloader, άρα δεν θα μπορείς να μπεις ούτε στα xp. Τα vista δεν χρησιμοποιούν boot.ini και νομίζω ότι το σβήνουν κιόλας από τα xp. Πρέπει να έχεις ένα primary και active partition στην αρχή του δίσκου για να κάνεις install στα xp. Προτείνω backup και format. Αν δεν μπορείς βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από seph1roth [Σήμερα, στις 22:46]

Σωστός, αλλά υποψιάζομαι ότι αν το κάνεις αυτό μετά δεν θα έχεις bootloader, άρα δεν θα μπορείς να μπεις ούτε στα xp. Τα vista δεν χρησιμοποιούν boot.ini και νομίζω ότι το σβήνουν κιόλας από τα xp. Πρέπει να έχεις ένα primary και active partition στην αρχή του δίσκου για να κάνεις install στα xp. Προτείνω backup και format. Αν δεν μπορείς βέβαια...

Έχεις δίκιο, ας το ξαναγράψω με περισσότερη σαφήνεια. Μέσα από τα WindowsXP διάγραψε όλους τους φακέλους των Windows Vista, (Program Files, Program Data, Users, Windows) εκτός του φακέλου Boot. Μη διαγράψεις κανένα από τα αρχεία που υπάρχουν στο ριζικό κατάλογο αυτού του partition.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να διαγραφούν αυτά τα αρχεία έτσι. Πρέπει να ξεκινήσεις windows από άλλο δίσκο, και μετά να τα διαγράψεις.

Δεν νομίζω να επηρεαστεί ο bootloader των xp γιατί είναι ολόκληρος στο 2ο partition.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Oric

Έχεις δίκιο, ας το ξαναγράψω με περισσότερη σαφήνεια. Μέσα από τα WindowsXP διάγραψε όλους τους φακέλους των Windows Vista, (Program Files, Program Data, Users, Windows) εκτός του φακέλου Boot. Μη διαγράψεις κανένα από τα αρχεία που υπάρχουν στο ριζικό κατάλογο αυτού του partition.

Ωραίος, έτσι πιστεύω θα δουλέψει μια χαρά. Κι αν θέλεις να κάνεις resize το partition, ώστε να μείνει ένα μικρό, boot partition στην αρχή του δίσκου και το άλλο π.χ. για data μπορείς πολύ εύκολα και απλά μέσω ενός linux livecd.

Αρχική απάντηση από webhunter

Δεν νομίζω να διαγραφούν αυτά τα αρχεία έτσι. Πρέπει να ξεκινήσεις windows από άλλο δίσκο, και μετά να τα διαγράψεις.

Δεν νομίζω να επηρεαστεί ο bootloader των xp γιατί είναι ολόκληρος στο 2ο partition.

Και να μην σβήνονται μέσω windows μπορείς σίγουρα μέσω linux livecd (εύκολα και πολύ απλά).

Ο bootloader των xp εν προκειμένω νομίζω αντικαθίσταται πλήρως από των Vista.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από seph1roth [Χθες, στις 23:10]

Ωραίος, έτσι πιστεύω θα δουλέψει μια χαρά. Κι αν θέλεις να κάνεις resize το partition, ώστε να μείνει ένα μικρό, boot partition στην αρχή του δίσκου και το άλλο π.χ. για data μπορείς πολύ εύκολα και απλά μέσω ενός linux livecd.

Και να μην σβήνονται μέσω windows μπορείς σίγουρα μέσω linux livecd (εύκολα και πολύ απλά).

Ο bootloader των xp εν προκειμένω νομίζω αντικαθίσταται πλήρως από των Vista.

για του λογου το αληθες

ειχα βαλει τα vista στο τερτατο partition, τα εβγαλα, εβαλα ubuntu και τωρα εχω

kernel......

kernel...

memtest...

windows vista/longhorn loader!!!

τα xp μας τελειωσαν

χωρις κανενα προβλημα βεβαια

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από webhunter [Σήμερα, στις 00:20]

Δεν νομίζω να διαγραφούν αυτά τα αρχεία έτσι. Πρέπει να ξεκινήσεις windows από άλλο δίσκο, και μετά να τα διαγράψεις.

Δεν νομίζω να επηρεαστεί ο bootloader των xp γιατί είναι ολόκληρος στο 2ο partition.

Ρε παιδιά! Το έχω κάνει. Το βλέπω μπροστά μου, το χρησιμοποίησα, (και αν αξιωθώ θα το κάνω και βιβλίο).

Όσο για τον boot loader των XP, αυτός βρίσκεται στην ενεργό κατάτμηση, και, προφανώς, ενεργός κατάτμηση είναι γεωμετρικά η πρώτη που δημιουργήθηκε στο δίσκο, ανεξαρτήτως εάν σε αυτή ή οποιαδήποτε άλλη κατάτμηση εγκαταστάθηκαν λειτουργικά συστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Την εσχατη των λυσεων. Bacup - Format. Σιγουρο και αποτελεσματικο. Ειμαι φανατικος κατα του format αλλα σε κατι τετοιες περιπτωσεις, το προτεινω. Αν ειχες στο 1ο partition τα XP και στο δευτερο τα Vista, νομιζω δεν θα υπηρχε προβλημα, ε? (Δεν ξερω, λεω).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikoszax

Την εσχατη των λυσεων. Bacup - Format. Σιγουρο και αποτελεσματικο. Ειμαι φανατικος κατα του format αλλα σε κατι τετοιες περιπτωσεις, το προτεινω. Αν ειχες στο 1ο partition τα XP και στο δευτερο τα Vista, νομιζω δεν θα υπηρχε προβλημα, ε? (Δεν ξερω, λεω).

Και εγώ για αυτό είπα για format, για να είναι πιο συμμαζεμένα τα partitions. Αν τα είχε έτσι όπως λες, με fixboot fixmbr θα ήταν πάλι καλά. Αλλά επειδή με τα αν, δεν βοηθάμε, λέω να κάνεις αυτό ακριβώς που λέει ο Oric. Δηλαδή σβήσιμο όλων των φακέλων των Vista εκτός του boot, και θα έχεις μόνο τα xp με τον bootloader των vista.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Αρχική απάντηση από kalamafka [18-05-2007 13:59]

κανεις boot απο το cd των xp επιλεγεις repair

δινεις fixboot c μετα fixmbr και exit μετα μεσα απο τα xp διαγραφεις οτι θελεις και.......

εφυγες

εγω ετσι εβγαλα τα σβιστα

ακριβώς φίλε μου!!! σVista!!!

KUbuntu 7.04 :banging:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.