Jump to content



προσωρινό shutdown μετά από restart


Cube8

Recommended Posts

Με το σύστημα της υπογραφής μου προσπαθώ να δώσω κι άλλα MHz... Δίνω FSB μέχρι 157, όπου και δουλεύει μια χαρά, αλλά αν δώσω έστω και 1 MHz παραπάνω, μόλις κάνω επανεκκίνηση (είτε από τα Windows, είτε αν μπω και ξαναβγω από το BIOS, είτε ακόμη και αν πατήσω το reset), το pc κλείνει για περίπου 5 δευτερόλεπτα και ξανανοίγει μόνο του, σαν να μη συνέβη τίποτα! !!!!! Ούτε μήνυμα στην εκκίνηση του BIOS, ούτε πρόβλημα στα Windows!

Έκανα δοκιμές με τις τάσεις μνημών, πυρήνα, northbridge, southbridge, τίποτα. Το πρόβλημα φεύγει μόλις ορίσω FSB<=157.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γνωρίζω είναι ότι οι κατσκευαστές μνημών, motherboard, VGA κ.α. δεν υποστηρίζουν το overcloking και σε καμία περίπτωση δεν εγγυούνται την σωστή λειτουργία του μηχανήματος. Οπότε αν θές πιό γρήγορο σύστημα καλύτερα να αγοράσεις καινούριο PC.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και άλλα BIOS, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Έχω ήδη το τελευταίο (2/5).

Προς το παρόν δουλεύω μόνο με ανεβασμένο FSB και χειροκίνητο vcore. Όλα τα άλλα είναι auto.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ROCKY [Σήμερα, στις 06:58]

Αυτό που γνωρίζω είναι ότι οι κατσκευαστές μνημών, motherboard, VGA κ.α. δεν υποστηρίζουν το overcloking και σε καμία περίπτωση δεν εγγυούνται την σωστή λειτουργία του μηχανήματος. Οπότε αν θές πιό γρήγορο σύστημα καλύτερα να αγοράσεις καινούριο PC.

κριμα που δεν εχω μαζι μου ενα κουτακι μνημες απο την Gskill......

κριμα που επισης δεν εχω μαζι μου και ενα κουτι μητρικης της Gigabyte ή της Asus.....

παραπανω απο τις μισες πλεον εταιριες υποστηριζουν το overclocking και γι αυτο και βαζουν χιλιαδες αυτοκολλητακια για καλυτερα συστηματα ψυξης...σταθεροτερα ρευματα για overclocking overboost κλπ......

επισης οι ιδιες εταιριες σου δινουν και το software.....

ψαξε λιγο για ASUS N.O.S. AI Booster κ.α.

το να μπαινεις σε ενα φορουμ που αγαπα τον υπερχρονισμο και να εκφραζεις εντελως αστηρικτα μια τετοια προταση ''αν θες πιο γρηγορο πισι καλυτερα αγορασε καινουριο''

εισαι τελειως αντιθετος με το πνευμα των μελων εδω μεσα.

εχουν ξαναγινει συζητησεις για αυτο το θεμα.......το ιδιο ειναι και οταν αγοραζεις αυτοκινητο.......αν παρεις ενα 1400αρι φιατακι.....μην το τουρμπισεις μην το χαμηλωσεις......αλλα τραβα αγορασε ενα καλυτερο......

ειναι καθαρα θεμα δημιουργιας και προσωπικου πειραματισμου και εξοικειωσης σπαταλωντας λεφτα με διαφορετικο τροπο απο την πεπατημενη οδο....εαν διαφωνεις κανεις δεν προκειται να σε κατηγορησει γι αυτο.........μην αποτρεπεις ομως καποιον που θελει να το δοκιμασει χωρις καν να εχεις ιδεα για το τι κερδιζεις απο μια τετοια κινηση

@Cube8.......μπορει να εφτασες στα ορια τις μνημες σου.απο θερμοκρασιες πως εισαι?το τροφοδοτικο σου ειναι καποιο αξιοπιστο?

Link to comment
Share on other sites

Περίπου την ώρα που έγραφες την απάντησή σου, είχα τις ρυθμίσεις των μνημών στα Auto/Default και ετοιμαζόμουν να τις δώσω κι αυτές γκάζι...:D

Λοιπόν, τις έφτασα στο όριο, όπως δείχνει το snapshot.

(δεν πιστεύω ότι μπορούν καλύτερα)

Τις έχω με Vdimm 1,95V:

Link to comment
Share on other sites

idle: 36°C

full: 47°C

:hi:

EDIT: Παραλίγο να το ξεχάσω! Το τροφοδοτικό μου είναι αυτό. Το αγόρασα το Νοέμβριο από το e-shop, αλλά τώρα βλέπω ότι το βγάλανε από τη σελίδα τους. :turn:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.