Jump to content



Ο/C Βοήθεια στους ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ


gar

Recommended Posts

Παρακολουθώ εδώ και καιρό το forum σας και βλέπω ειδικά στο section του ο/c να ποστάρετε τρελές συχνότητες fsb και γενικά να πέρνετε π.χ. ένα 6600 και να τον φτάνετε στα 4ghz.

ξεκίνησα λοιπόν αυτό το θέμα θέλοντας να ζητήσω(εγώ και αρκετοί άλλοι )τις γνώσεις σας, και να γράψουμε συγκεντρωτικά και χωρίς πολλά reply του στήλ ''μπράβο και συγχαρητήρια'' , ένα καθαρό συγκεντρωτικό που θα περιέχει :

1)καλύτερο mobo και chipset για 2πύρηνους amd και intel

2)καλύτεροι επεξεργαστές για o/c και πώς θα ξεχωρίσουμε αυτούς που έχουν καλύτερους πυρήνες για αυτό το σκοπό

3) - και ίσως το βασικότερο για ένα καλό o/c. μνήμες. μάρκα , latencies , volt

4)καλύτερη αερόψυξη cpu και ίσως καλύτερη υδρόψυξη(κατά προτήμηση ready kit)

κατέληξα να το γράψω αυτό γιατί έχω ένα 6400 σε μοβο asus P5V-VM DH και μνήμες twinmos δδρ2 533 1γιγα, και στην προσπάθειά μου να το κλοκάρω δεν κατάφερα να το πάω πανω από τα 2200mhz και να είναι σταθερό.

Φυσικά όλοι ξέρουμε(λίγοι όμως μπορούν) πώς άν πάρουμε τα ακριβότερα υποσυστήματα που κυκλοφορούν στην αγορά πως θα πετύχουμε αρκετά κάλο ο/ψ. το ζήτημα είναι πως σίγουρα υπάρχουν φθηνότερες και εξίσου καλές λύσεισ γι αυτό ΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΟΓΙΚΟΙ στις προτάσεις μας και ας αποφύγουμε λύσεισ του τύπου : πάρε Quad Core 6700 και θα με θυμηθείς.

βοηθήστε μας και εμάς να πάρουμε περισσότερη δύναμη απο τα pc μας.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες. Ολες οι απαντησεις που ζητας βρισκονται στις υποκατηγοριες του φορουμ, με λιγο ψαξιμο θα εχεις ολες τις πληροφοριες που χρειαζεσε. Καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gar [Σήμερα, στις 20:19]

κατέληξα να το γράψω αυτό γιατί έχω ένα 6400 σε μοβο asus P5V-VM DH και μνήμες twinmos δδρ2 533 1γιγα, και στην προσπάθειά μου να το κλοκάρω δεν κατάφερα να το πάω πανω από τα 2200mhz και να είναι σταθερό.

Αυτο το V στο ονομα του motherboard, μου λεει οτι μαλλον εχει chipset via, οποτε δεν το βλεπω να παει μακρια :rip:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.