Jump to content



Enermax Infiniti Γνώμες-Απόψεις


man@ice

Recommended Posts

Έχω ένα Liberty 620w και μου έχει κάτσει μια περίπτωση να το δώσω μαζί με κάτι άλλα πραγματάκια τα οποία δεν χρειάζομαι και να πάρω κάποιο άλλο psu. Προς το παρόν δεν έχω κάποιο λόγο να το αλλάξω αλλά επειδή μόλις πέσουν οι τιμές θα πάρω quad core και μπορεί και καλύτερη κάρτα γραφικών λέω μιας που έχω την ευκαιρία να το κάνω απο τώρα που με συμφέρει οικονομικά.

Το ζήτημα είναι ότι απο εκεί που θα την κάνω την δουλειά μπορώ να πάρω συγκεκριμένες μάρκες όπως Enermax, Fortron, Antec, Bequeit αλλά και κάτι nomane! Επειδή ώς τώρα τα πάω καλά με τα Enermax λέω να πάρω και πάλι κάτι τέτοιο μιας και οι άλλες μάρκες δεν λένε και πολλά.

Βασικός παράγοντας για μένα πέρα απο την σταθερότητα είναι και ο θόρυβος κάτι που με έχει καλύψει απόλυτα το Liberty. Απο πρόσφατη εμπειρία που είχα με κάποιον γνωστό μου δεν έμεινα ικανοποιημένος απο τον θόρυβο του Galaxy όσο αφορά τον πίσω 8αρι ανεμίστήρα σε αντίθεση με τον 13.5cm που ήταν μια χαρά. Επομένως μπαίνει στο 'τραπέζι' το Infiniti 720w (έχει μόνο αυτόν τον 13.5cm) που σε χαρακτηριστικά τουλάχιστον απο ότι φαίνεται είναι καλύτερο απο το Liberty αφου στην 12άρα βγάζει συνολικά 56A σε αντίθεση με το Liberty που βγάζει 36Α εάν θυμάμαι καλά.

Το σύστημά τώρα έχει ως έξης: C2D 6600 @3.4, 8800GTS, 4 HDD, DVD, DVD-RW, 6 X 12cm fans. Τι γνώμη έχετε για το συγκεκριμένο PSU δεδομένου ότι σύντομα θα πάω για Quad Core και μπορεί και για 8800GTX? Το έχει δουλέψει κανένας επειδή δεν βρήκα τίποτα σχετικό στο forum.

Ευχαριστώ και sorry για το πολυ μπλα μπλα :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα ένα OCZ 850W το παίρνεις με τα ίδια λεφτά που παίρνεις ένα infiniti 720W και έχει παρά πολύ καλά χαρακτηριστικά και πολύ σταθερές τάσεις (Αν και εφόσον μπορείς να το πάρεις η άλλο ocz ή μήπως δεν μπορείς ?)

Να ένα review

http://www.overclock3d.net/reviews.php?type=3&id=134&page=1&desc=ocz_gamexstream_850w_atx_psu

είναι ικανό να δώσει όσα watt χρειάζεσαι ακόμα και για 2Χ Χ2900χτ αφού έχει 12αρες από 20A (12*20=240W)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από lord

Εγώ θα πρότεινα ένα OCZ 850W το παίρνεις με τα ίδια λεφτά που παίρνεις ένα infiniti 720W και έχει παρά πολύ καλά χαρακτηριστικά και πολύ σταθερές τάσεις

Να ένα review

http://www.overclock3d.net/reviews.php?type=3&id=134&page=1&desc=ocz_gamexstream_850w_atx_psu

είναι ικανό να δώσει όσα watt χρειάζεσαι ακόμα και για 2Χ Χ2900χτ αφού έχει 12αρες από 20A (12*20=240W)

Αρχική απάντηση από man@ice

Το ζήτημα είναι ότι απο εκεί που θα την κάνω την δουλειά μπορώ να πάρω συγκεκριμένες μάρκες όπως Enermax, Fortron, Antec, Bequeit αλλά και κάτι nomane! Επειδή ώς τώρα τα πάω καλά με τα Enermax λέω να πάρω και πάλι κάτι τέτοιο μιας και οι άλλες μάρκες δεν λένε και πολλά.

Αν και καλο το ocz δυστηχως δεν μπορει να το παρει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikoszax

Αφου εισαι ικανοποιημενος απο το τρεχων τροφοδοτικο σου, παρε ενα με περισσοτερα watts.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερο Liberty απο το 620άρι που έχω. Για αυτό λέω για το Infiniti που είναι πάνω κάτω το ίδιο σε σχεδιασμό και απλά έχει 13.5cm ανεμιστήρα αντί 12cm που έχει το Liberty.

Αρχική απάντηση από lord

Εγώ θα πρότεινα ένα OCZ 850W

Ευχαριστώ για την πρόταση αλλά καταρχήν δεν μπορώ να πάρω OCZ και δεύτερον είναι κάτι που ξέχασα να αναφέρω πριν δηλαδή ότι με ενδιαφέρει να είναι και modular αφού λέει πάρα πολύ στην τακτοποίηση του case.

Link to comment
Share on other sites

Το ThermalTake στην ίδια κατηγορία χρημάτων απο ότι βλέπω δεν έχει 8πινό ρεύμα για τις νέες κάρτες γραφικών, κάτι που έχει το Infitini, αλλά και πάλι δεν μπορώ να πάρω TT. Υπάρχει κανένας που να έχει δουλέψει καθόλου κάποιο Infiniti να μου πει εντυπώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Εχω το Infinity 650W, σε ίδιο rig με το δικό σου, ........all the money........!!!!!!!

Οι υπολογιστές μας έτσι όπως είναι στημένοι σε Peak Power χρειάζονται περί τα 450W....

με quad 6600 clockaρισμένο @3200 και 8800gtx και 5 δίσκους και 4dimm ddr2 χρειάζονται peak power 550-600w......

οπότε και με το 650W infinity είσαι καλυμένος.....τα 650W είναι για 24/7 σε εργοστασιακό περιβάλλον, το peak που αντέχει είναι μεγαλύτερο......

+σταθερότατο

+αθόρυβο

+ποιότητα κατασκευής

-τιμή (αλλά οτι πληρώνεις πέρνεις ......)

Link to comment
Share on other sites

Λογικά σε 2-3 μέρες ή στα μέσα της επόμενης εβδομάδας θα έχω στα χέρια μου ένα 720αρι οπότε θα μπορώ να σου πω και την δικές μου εντυπώσεις. Πάντως από χαρακτηριστικά φαίνεται ok και 2-3 review που έχω διαβάσει λένε καλά λόγια.

Link to comment
Share on other sites

@man@ice: Το έβαλα στο pc σήμερα. Σαν πρώτες εντυπώσεις έχω να πω ότι είναι όντως αθόρυβο, με σταθερές τάσεις και έχει "νορμάλ" μέγεθος (σε σχέση με μεγαλύτερα όπως το Galaxy). Αυτό που δεν μου άρεσε προσωπικά είναι ότι το 24πινο καθώς και το στάνταρ 8πινο (6+2) που έχει για την κάρτα γραφικών δεν είναι τόσο μακρυά όπως του Liberty, αλλά για άλλους αυτό μπορεί να μην τους ενδιαφέρει καθόλου αφού δεν επηρεάζει την λειτουργία του.

Και μια φωτό δίπλα στο Liberty 620

infinitivslibertybd1.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.