Jump to content



Recommended Posts

σύστημα 4400+ 2500

10*250*4 htt * μνήμες τρέχουν στα 210 με 2.5-3-3-7

vcore 1,35

nf41,5

αποτελέσμα orthos

ποιο είναι το πρόβλημα ?

αν γνωρίζετε πέστε μου τι να κάνω.

post-5962-1416073105,3353_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

550 watt acbel

msi k8n diamond

4400+ 2200(τώρα 2500mhz)

2* 512 kingston 3-3-3-8(τώρα 2,5-3-3-7)

7800 gtx 256 default

ψύξη tuniq t-120

wd raptor 150

το psu είναι φοβερό δεν υπάρχει πρόβλημα με watt και Αmber

με priority 7 το έτρεξα 10 λεπτά χωρίς πρόβλημα.

το σύστημα στα 2500mhz έχει θερμοκρασίες idle 36 βαθμούς

κι όταν έβγαλε το πρόβλημα είχε 41

Link to comment
Share on other sites

Ρευμα μυριζομαι εγω...Θελει ρευμα το μηχανημα

Χαλαρωσε λιγο τις μνημες να ξερεις οτι δεν σε σταματανε αυτες , και παιξε με ρευματα ;)

edit : εεεεε Γιατι βγηκα απο κατω εγω;;;;;:p

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να πω ότι φταίει το τροφοδοτικό, μάρκα psu "acbel" πρώτη φορά ακούω... Εκτός και αν είναι καμιά καινούρια εταιρεία και δεν έχω πάρει πρέφα ακόμα. Τέλος πάντων, τις μνήμες να τις τρέξεις στα προβλεπόμενα timings για να είσαι σίγουρος ότι δεν χτυπάνε αυτές ή τρέξε memtest όπως σου είπα. Πρέπει να αποκλείσεις ότι δημιουργούν πρόβλημα οι μνήμες πρώτα και μετά να δώσεις ρεύμα στο cpu.

Link to comment
Share on other sites

δεν απάντησα τόση ώρα γιατί τρέχω memtest για 12 ώρες όπως είπε ο gdp77 και μιλάω από άλλο υπολογιστή γιατί το πρόγραμμα λέει να κλείσουμε όλες τις ανοιχτές εφαρμογές(ισχύει αυτό;??) . Winters και GoMaR από 1.35 στο 1.45 πολύ δεν είναι?

το NF4 να μην το ανεβάσω από 1,5. βασικά που θα καταλάβω ότι χρειάζεται ανέβασμα το NF4?

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν εχω πολυ ασχοληθει με nf4 και δε ξερω το πως δουλευει , η λογικη μου ειναι να δινω ενα ενα τα ρευματα ωστε να αποκλειω κιολας.

Δωσε για σιγουρια 1,45 στον επεξεργαστη αν δεις οτι παλι τα ιδια , ανεβασε και λιγο στο nf4...Αν βρεις σταθεροτητα αρχισε και κατεβαζε για να γλυτωσεις και θερμοκρασια..

Ρευμα επισης δινεις συμφωνα και με το ποσο καλη ψυξη εχεις...Μη φοβασαι παντως.Ανεβαζε λιγο λιγο και βλεπεις συμπεριφορα..Αλλα μια μια τις κινησεις:)

Link to comment
Share on other sites

GoMaR έχω μάθημα σε λίγο (φοιτητής) . θα τα πούμε μετά της 20.00 . πάντως είδα τυχαία σε μια υπογραφή 10*270 =2700mhz E6 toledo(κι εγώ αυτόν έχω) με 1,5 volt. λογικά το nf4 το αφήνει σταθερό. επίσης η μητρική μου πηγαίνει μέχρι 1,4vcore και +3,3,+6,6,+9,9

άρα max 1,4+9,9%=1,5386volt. εύχομαι να μην χρειαστεί να φτάσω εκεί. το bios είναι αναβαθμισμένο με την τελευταία έκδοση (28/2/2007).

τα λέμε το βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Ασε τις μνημες...ενταξει ειναι, παιξε με ρευματα με την cpu..να ελεγχεις παντα την θερμοκρασια βεβαια..

Παντως γνωμη μου : Δοκιμαζω παντα παραπανω ρευμα για να εχω περιθωρειο να παιξω με τον επεξεργαστη...

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το memtest καλύτερα να χρησιμοποιούσες μια bootable εκδοχή του προγράμματος για να τεσταριστεί όλη η μνήμη. Πάντως και έτσι όπως το έτρεξες δε φαίνεται να έχεις πρόβλημα με μνήμες. ’ρα σου μένουν τα εξής ενδεχόμενα:

1) Θέλει το cpu σου παραπάνω ρεύμα

2) Το psu δε δίνει σωστά ρεύματα

3) Η ψύξη δεν είναι επαρκής.

4) Το cpu σου δε σηκώνει FSB

Τα έβαλα κατά σειρά πιθανότητας. Εννοείται υποθέτω ότι τα bios settings είναι σωστά (απενεργοποιημένο CnQ κτλ).

Link to comment
Share on other sites

στα 2500 με 1.4v τα πέρασα όλα. τώρα θα κοιτάξω για 2600-2650. αν και δύσκολα γιατί η μητρική μου δεν υποστηρίζει 183 ram frequency .μεσω του a64tweaker υπάρχει η επιλογή .

μπορώ να κοροϊδέψω την μητρική?

Link to comment
Share on other sites

αυτό έχω αλλά το πήγα στα 2600 με 1.45 τάση και δεν ολοκληρωνόταν το pi32mb. απλά θα με ενδιέφεραι το 183 γιατί δεν θα αναγκαζόμουν να ρίξω το ht bus από 1000 στα 780 που δοκίμασα. μπορείνα μην παίζει πολύ ρόλο στις επιδόσεις αλλά είναι αρκετή η διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

agrimi , ποια μητρικη εχεις ακριβως?(Diamond ή Diamond Plus?) εχεις ψαξει για modded bios? επειδη ο 183 διαιρετης υπαρχει σε αρκετες μητρικες της MSI απλως ειναι απενεργοποιημενος απο το bios

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.