Jump to content



Βοηθεια Assembly για αρχαριους


fusion

Recommended Posts

Παιδια καθομαι τωρα σε μαθημα assembly στη σχολη μου και δεν καταλαβαινω χριστο.

Help παιδες, μηπως μπορειτε να μου προτεινετε links για εισαγωγη στην assembly για αρχαριους?

Δεν παιζει να το περνω το εργαστηριο ετσι οπως παω...:rip:

Link to comment
Share on other sites

στο εργαστηριο δε σας δωσανε μανουαλ? δε μπορει.... μην αγχωνεσαι.,... τι ετος εισαι? στην αρχη μπορει να σου φενεται βουνο αλλα αργοτερα θα δεις ειναι παιχνιδακι. παραδηγματα δε σας εκαναν? ποια ειναι η σχολ σου? και ποια εκσοση ασεμπλη κανεται?(δεν ειναι μια, μικρες διαφορες εχουνε)

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχας πηγες να μου κλεψεις το nick παραλιγο...

για να μπορεσεις να μαθεις assembly πρεπει να καταλαβεις πως λειτουργει το hardware και οι επεξεργαστες. στην αρχη πραγματικα μαθαινεις πολυ ευκολα πραματα, αφου οτι γινεται στον κωδικα ειναι ειτε μεταφορα λεξης σε καταχωρητη η απλες πραξεις μεταξυ τιμων στους καταχωρητες.

βασικα πιστευω οτι βαριοσουν και λες κατσε να μπω φορουμ να γραψω τιποτα για πλακα;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ενα ενα...

@tolis86:

Μανουαλ της πιτσας μας εδωσαν... ειμαι 2ο εξαμηνο και μας πεταξαν στην assembly ελεος!!

Παραδειγματα μας κανουν, το οτι δεν τους καταλαβαινει κανενας ομως εκτος 2 παλιων το σκεφτονται αραγε?

Ειμαι στο διεθνους φημης ΤΕΙ Λαρισας:rofl: :rofl:

Δεν ξερω ακριβως ποια assembly κανουμε, ξερω οτι ειναι για intel cpu και windows μεσω του winasm.

@fuz10n

Νομιζα οτι εσυ πηγες να κλεψεις το δικο μου LOL δεν ειχα δει ημ/μηνια εγγραφης...

Ολο κατι mov και κατι stack, proc near μας γραφουν στον πινακα.

Το οτι δεν μας εχουν εξηγησει τι σημαινουν λογικα δεν τους ανησυχει.

@sotiris/bold

Ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.