Jump to content



Περί θερμοαγώγιμης...


fonzi

Recommended Posts

Nαι, απλώνει με την πίεση.

Σκέφτομαι όμως ότι αν κάπου δεν έχει πάει (πχ σε κάποιο βαθούλωμα) αν παγώσει δεν πρόκειται ποτέ να το καλύψει, ενώ αν δουλευτεί όσο ακόμα είναι φρεσκοτοποθετημένη με το ζέσταμα θα πάει παντού!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πριν βάλω την ψύκτρα την απλώνω με μια τηλεκάρτα πρώτα για να πάει παντού! Εσύ απλά βάζεις στο κέντρο της cpu και τοποθετέις μετά την ψύκτρα χωρίς να την απλώσεις πρώτα, περιμένωντας να απλώσει με την πίεση;;

Link to comment
Share on other sites

Η παστα στο σωληναριο εχει οτι θερμοκρασια εχει το περιβαλλον (πχ 25 βαθμοι)... Οταν τι βαλεις στον cpu παλι ιδια θερμοκρασια θα εχει.... Πως να παγωσει η παστα?

Link to comment
Share on other sites

@Winters: Δεν ξέρω. Εννοώ ότι σχετικά "κοκαλώνει".

Απλά παρατηρώ ότι ενώ όταν τοποθετείται η πάστα είναι ρευστή (και δεν κολλάει αμέσως) μετά από πχ 2 ώρες αν χρειαστεί να βγεί η ψύκτρα δεν ξεκολλάει εύκολα και δεν είναι πλέον τόσο ρευστή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Winters [Σήμερα, στις 23:45]

Η παστα στο σωληναριο εχει οτι θερμοκρασια εχει το περιβαλλον (πχ 25 βαθμοι)... Οταν τι βαλεις στον cpu παλι ιδια θερμοκρασια θα εχει.... Πως να παγωσει η παστα?

Μπορεί η επαφή με τον αέρα όταν βγεί από το σωληνάριο να την κάνουν να σκληρήνει, αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε. Kαι η κόλλες μέσα στο σωληνάριο στην ίδια θερμ. με το περιβάλλον είναι ρευστές αλλά όταν βγουν σε μικρές ποσότητες και έρθουν σε επαφή με τον αέρα γίνονται σκληρές!:)

fonzi τότε δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα από την στιγμή που στην αρχή απλώνεται. Καλού κακού όμως βαλτον μπρος για κάνα 24ωρο!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Saber_Rider [Χθες, στις 23:27]

Λογικά απλώνει όσο πρέπει με την τοποθέτηση της ψύκτρας! Αλλά πρέπει να δουλέψει γύρω στις 200 ώρες έτσι ώστε η πάστα να αποδόσει τα μέγιστα!

οι 200 ωρες ισχυουν για την Artic Silver

η Ceramique "στρωνει" μετα απο 20 λεπτα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CrazyAnt [Σήμερα, στις 12:14]

οι 200 ωρες ισχυουν για την Artic Silver

η Ceramique "στρωνει" μετα απο 20 λεπτα ;)

Εδώ λέει πως η ceramic χρειάζεται 100-300 ώρες για να "στρώσει"!

http://www.articsilver.com/ceramique.htm

Η silver 5 θέλει 50-200 το ίδιο και η καινούρια η Alumina!!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Saber_Rider

Εδώ λέει πως η ceramic χρειάζεται 100-300 ώρες για να "στρώσει"!

http://www.articsilver.com/ceramique.htm

Eκει που διαβασες λεει πως αντεχει 100-300 ωρες με maximum αποδοση.... Κατω κατω λεει πως πιανει τη μεγιστη αποδοση στις 25ωρες....

(Aν καταλαβα σωστα..)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Winters

Eκει που διαβασες λεει πως αντεχει 100-300 ωρες με maximum αποδοση.... Κατω κατω λεει πως πιανει τη μεγιστη αποδοση στις 25ωρες....

(Aν καταλαβα σωστα..)

Μάλλον δίκιο έχεις! Το ξαναείδα πιο προσεκτικά και θέλει 25ώρες για την ceramic 200 για την silver 5 και 36 για την alumina!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βάζετε και στα chipset πάστα;

Εχω μια καινούρια μητρική intel και λέω τώρα, που είναι ακόμα χύμα, αν πρέπει να αφαιρέσω την εργοστασική και να βάλω πχ ceramique...

Εχω και μια gigabyte p35-ds4 αλλά το σκέφτομαι να την πειράξω λόγω pipes.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.