Jump to content



Καινούριο PC με προβλήματα


salonicafan

Recommended Posts

Μου ήρθαν αλλά έχω μερικά προβληματάκια.

Καταρχήν δεν μου εγκατέστησαν τίποτα.

Μόλις το πήρα άρχισα να φορτώνω τα παλιά xp home που είχα και εγκατέστησα drivers mobo και vga.

Τώρα, όταν κάνω επανεκκίνηση κλείνουν τα windows αλλα δεν επανεκκινούν αυτόματα ούτε με το κουμπί reset. Πρέπει να κρατήσω πατημένο το κουμπί power για να απενεργοποιηθεί και μετά να το εκκινήσω απ την αρχή.

Και όταν χρησιμοποιώ το utorrent μου βγάζει μήνυμα οτι δεν λειτουργεί σωστά λόγο nvidia firewall. Ανοίγω πόρτες κανονικά στο router αλλα μου τις βγάζει error. Ψάχνω ψάχνω αλλα δεν βρίσκω τέτοιο firewall. Μόνο το τείχος προστασίας των windows έχω. Ακόμα antivirus δεν έβαλα.

Και συν όλα αυτά έχω και πρόβλημα και με την σύνδεση των ηχείων. Κάτι κάνω λάθος και ακούγονται πολύ λίγο και χάλια.

HELP PLEASE

Link to comment
Share on other sites

Η επανεκκίνηση έφτιαξε μόνη της και το αρχείο "firewall" που εμποδίζει λέγετε nvappfilter.dll και είναι στο H:\WINDOWS\system32. Τί να το κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από salonicafan [Σήμερα, στις 00:54]

Μου ήρθαν αλλά έχω μερικά προβληματάκια.

Καταρχήν δεν μου εγκατέστησαν τίποτα.

Μόλις το πήρα άρχισα να φορτώνω τα παλιά xp home που είχα και εγκατέστησα drivers mobo και vga.

Τώρα, όταν κάνω επανεκκίνηση κλείνουν τα windows αλλα δεν επανεκκινούν αυτόματα ούτε με το κουμπί reset. Πρέπει να κρατήσω πατημένο το κουμπί power για να απενεργοποιηθεί και μετά να το εκκινήσω απ την αρχή.

Και όταν χρησιμοποιώ το utorrent μου βγάζει μήνυμα οτι δεν λειτουργεί σωστά λόγο nvidia firewall. Ανοίγω πόρτες κανονικά στο router αλλα μου τις βγάζει error. Ψάχνω ψάχνω αλλα δεν βρίσκω τέτοιο firewall. Μόνο το τείχος προστασίας των windows έχω. Ακόμα antivirus δεν έβαλα.

Και συν όλα αυτά έχω και πρόβλημα και με την σύνδεση των ηχείων. Κάτι κάνω λάθος και ακούγονται πολύ λίγο και χάλια.

HELP PLEASE

παντως ο γειτονας οχι:spell:

πηγαινε πινακα ελεχγου και βγαλε τους cheapset drivers της nvidia διοτι εβαλες και το firewall της nvidia το οποιο ειναι προβληματικο και δημιουργει προβλημα με το firewall των xp

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ούτε βδομάδα δεν έκλεισα και τάφτυσε το μηχάνημα. :(

Είχαμε διακοπή ρεύματος (το είχα ανοιχτό) και όταν επανήλθε δεν ξανα άνοιγε.

Το παλιό μου pc έχει φάει αμέτρητες πτώσεις ρεύματος και δουλεύει ακάθεκτο.

Το καινούριο με την πρώτη... Γιατί έτσι βρε παιδιά; :(

και έχουμε Κυριακή τώρα, ποιός περιμένει μέχρι τη δευτέρα; :(

Λέτε να φταίει κάτι που μπορώ να διορθώσω και όχι το τροφοδοτικό;

Έχει και εκείνο το αυτοκόλητο Turbo X πίσω που μου τη δίνει όταν το βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από salonicafan [Σήμερα, στις 00:39]

Παιδιά ούτε βδομάδα δεν έκλεισα και τάφτυσε το μηχάνημα. :(

Είχαμε διακοπή ρεύματος (το είχα ανοιχτό) και όταν επανήλθε δεν ξανα άνοιγε.

Το παλιό μου pc έχει φάει αμέτρητες πτώσεις ρεύματος και δουλεύει ακάθεκτο.

Έχει κανα led ανοιχτο όταν ειναι κλειστό?

Όταν προσπαθείς να το ανοιξεις τι ακριβώς κάνει? Fan κτλ...

Κλεισε το psu απο πισω, βγάλε το καλωδιο απο το psu, κάνε clear cmos, βγάλε την μπαταρία, πατα το on/off μια δυο φορες, άστο κανα 15λεπτο

Ξαναβάλε την μπαταρία , καλώδια κτλ και ανοιξε το.

Link to comment
Share on other sites

thanx για το splitt jpavly.

Dem έχει ένα μπλέ led ανοιχτο.

Όταν πρσπαθώ να το ανοίξω δεν κάνει τίποτα, κανένα θόρυβο.

clear cmos τι είναι και πως το κάνω;

Η μπαταρία πού είναι και πως βγαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από salonicafan

thanx για το splitt jpavly.

Dem έχει ένα μπλέ led ανοιχτο.

Όταν πρσπαθώ να το ανοίξω δεν κάνει τίποτα, κανένα θόρυβο.

clear cmos τι είναι και πως το κάνω;

Η μπαταρία πού είναι και πως βγαίνει;

Φίλε salonicafan φαίνεται πως το σύστημα σου έχει παραδώσει πνεύμα μετά τη διακοπή. Το οτι δεν κάνει κανένα θόρυβο κατα την εκκίνηση είναι ενα βασικό σημάδι εφόσων προέκυψε μετά απ' αυτό... Ιδίως αν μένεις σε περιοχή με συχνές διακοπές, aka ότι νάναι δύκτιο.

Το clear cmos παρ' όλα αυτά είναι η hardware επαναφορά των bios στα default τους. Γίνεται βγάζωντας τη μπαταρία (πλακέ, σαν των ρολογιών) που υπάρχει σε κάποιο εμφανές σημείο της motherboard σου. Αποκλείεται να μη τη δείς! :) Την βγάζεις με ενα το χέρι ή με ενα κατσαβιδάκι προσεχτικά και αφήενεις τον υπολογιστή χωρίς ρεύμα και χωρίς την μπαταρία για κάποια ώρα.

Πάντως, επειδή απο τα γραφόμενα σου φαίνεται πως έχεις υπολογιστή-πακέτο (διόρθωσε με αν κάνω λάθος) να ξέρεις πως αν ανοίξεις το κουτί χάνεται η εγγύηση.

Υ.Γ. Το μπλέ led είναι κατα πάσα πιθανότητα απο κάποιον ανεμιστήρα, του case ή του τροφοδωτικού και σημαίνει πως υπάρχει ακόμη κάποια ζωή στο σύστημα σου. :p

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να κοιτάξεις στο manual της μητρικής σου,

Το δικό μου π.χ και στα περισσότερα το cmos και η μπαταρια είναι εδώ.

Το clear cmos γινεται βραχυκυκλωνονωτας τα 2 αριστερα pins για κανα 15λεπτο και στην συνεχεια επαναφερεις την αρχική κατασταση (normal) όπως δειχνει το σχηματακι.

post-4508-1416073120,1662_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 15:56]

καλυτερα να κοιτάξεις στο manual της μητρικής σου,

Το δικό μου π.χ και στα περισσότερα το cmos και η μπαταρια είναι εδώ.

Το clear cmos γινεται βραχυκυκλωνονωτας τα 2 αριστερα pins για κανα 15λεπτο και στην συνεχεια επαναφερεις την αρχική κατασταση (normal) όπως δειχνει το σχηματακι.

Μην το παιδέβεις το παιδί βρε με βραχυκυκλώματα κλπ. :p :p :p Αν το αφήσει για καμια ώρα χωρίς μπαταρία το ίδιο αποτέλεσμα θα έχει. Αν και υπάρχει πάντα και η λύση σου για τους "βιαστικούς". :p

(me included) :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αυτοκόλλητο στο αριστερό μέρος δεν υπάρχει που να σφραγίζει.

Μόνο ένα Turbo X πίσω.

Τι σύνθεση την έκανα με τι δική σας βοήθεια απλός αυτοί μου τα συναρμολόγησαν.

Μιλάω πάντα για το pc της υπογραφής μου.

Θα δοκιμάσω να βγάλω μπαταρία και θα σας ξανά ενημερώσω.

edit

Το clear cmos μου φαίνεται πολύ εξωγήινο.

Να αναφέρω και οτι για o/c ούτε σκέψη δεν μου πέρασε απτο μυαλό ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geogeoland [Σήμερα, στις 17:53]

Λόγο του οτι τα "πακέτα" έχουν συνήθως τροφοδοτικά εντελώς της πλάκας, έπρεπε να το περιμένεις οτι θα συμβεί κάτι τέτοιο

SEASONIC S12-600 έχει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 16:05]

SEASONIC S12-600 έχει.

Όλα τα (άσχετα) φιλαράκια μου τι λένε τώρα...

"Έψαχνες τόσο καιρό και μια τουυυυυτ πήγες πήρες"

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από salonicafan [Σήμερα, στις 18:04]

edit

Το clear cmos μου φαίνεται πολύ εξωγήινο.

Να αναφέρω και οτι για o/c ούτε σκέψη δεν μου πέρασε απτο μυαλό ακόμα

Καλα άστο.

Πηγαινε το στο μαγαζι που το πηρες θα στο φτιάξουν, στην περιπτωση που καηκε κατι (που δεν νομιζω) δεν φταίει το seasonic.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem

SEASONIC S12-600 έχει.

Οπς, λάθος! Built to order το μηχάνημα, όχι πακέτο... sorry! Έτσι αλλάζει το πράγμα. Και το τροφοδοτικό είναι ενα απο τα καλύτερα της αγοράς, οπότε....

Υπάρχει μια πιθανότητα να κάηκε κάτι αμα έφαγε γερό ταράκουλο το PC απο τη διακοπή και δεν ήταν πάνω σε ups καθώς τα τροφοδοτικά αποροφούν μόνο ενα ποσοστό απο το "σοκ", ακόμη και τα καλύτερα, αλλά μπορεί και να μην έπαθε τίποτα το hardware πέρα απο κάποια σύγχιση, κάτι στις ρυθμίσεις κλπ και με ενα clear cmos να διορθωθεί. :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι να μην κάνεις τίποτα. Τους παίρνεις ένα τηλέφωνο αυριο ή το πας απο κει να το δουν και θα αλλάξουν οτι κάηκε.

Αμα είσαι σε περιοχή με συχνές διακοπές καλό είναι να πάρεις ένα Ups

Link to comment
Share on other sites

Ε αφού μου λέτε να μην το πειράξω δεν το πειράζω.

Ups έχετε να προτείνετε κάποιο;

Ναι δυστυχώς πέφτει συχνά το ρεύμα αλλα το παλιό μου pc δεν παρουσίασε ποτέ πρόβλημα και δεν το είχα καθόλου στα υπόψιν.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ευχάριστα και δυσάρεστα.

Τα ευχάριστα

Πήρα τηλ στο πλαίσιο και μου είπαν οτι η μητρική έχει ένα κουμπάκι πάνω σαν ασφάλεια (δεν το πήρ χαμπάρι ο βλάκας) και μόλις το πάτησα πήρε μπρός!

Τα δυσάρεστα

Προσπάθησα να βρώ το ψευτο firewall της nvidia για να το βγάλω.

Δεν το έβρισκα στον πίνακα ελένχου κετσι πάτησα προσθαφαίρεση προγραμμάτων.

Πάτησα nvidia drivers για να το ξηλώσω και με ρωτούσε: Θέλεις να απεγκατασταθούν όλοι οι nvidia drivers ή να διαλέξεις 1 απο τα 4 παρακλάδια. Πάτησα τυχαία το 4ο παρακλάδι (κατι για monitoring έλεγε νομίζω) και επανεκκίνησα.

Έλα όμως που δεν άνοιγαν τα windows!

Μπαίνω στο BIOS, τα βάζω όλα default, βγαίνω (δεν ήξερα και τίποτάλλο να κάνω) και ως δια μαγείας άνοιξαν τώρα τα windows.

Μου έβγαλε όμως το εικονίδιο προσθήκη νέου υλικού και ο οδηγός εύρεσης μου λέει να εγκαταστήσω το "Ελεγκτής διαύλου SM". Τί να το κάνω αυτό;

Α και το firewall παραμένει... ΕΚΕΙ απτόητο!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.