Jump to content



Ποια εκδοση του norton ghost παιζει σε βιστα?


unknown

Recommended Posts

Αν και δεν απαντώ ακριβώς στο ερώτημά σου, σου προτείνω το εξής:

Χρησιμοποίησε το boot cd κάποιου ghost και κάθε φορά που θέλεις backup, μπουτάρεις με το δισκάκι αυτό, κάνεις backup ή restore, χωρίς να φορτώνεις με ένα ακόμα πρόγραμμα (ομολογουμένως όχι από τα ελαφρύτερα) τα windows.

Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να αντιμετωπίσεις με την παραπάνω διαδικασία είναι το να μην αναγνωρίζει το δίσκο σου, αν αυτός είναι επάνω σε κανέναν περίεργο controller ή σε καμιά περίεργη διάταξη raid (0,1, 0+1, 5, 10, 15 φτου και βγαίνω :p )

Με αυτήν την ιστορία δεν τίθεται θέμα λειτουργικού (ή τουλάχιστον έτσι νομίζω) αφού ξεκινάς το σύστημα με το δισκάκι, άρα μιλάει το δισκάκι στο μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από taz [Χθες, στις 23:47]

Αν και δεν απαντώ ακριβώς στο ερώτημά σου, σου προτείνω το εξής:

Χρησιμοποίησε το boot cd κάποιου ghost και κάθε φορά που θέλεις backup, μπουτάρεις με το δισκάκι αυτό, κάνεις backup ή restore, χωρίς να φορτώνεις με ένα ακόμα πρόγραμμα (ομολογουμένως όχι από τα ελαφρύτερα) τα windows.

Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να αντιμετωπίσεις με την παραπάνω διαδικασία είναι το να μην αναγνωρίζει το δίσκο σου, αν αυτός είναι επάνω σε κανέναν περίεργο controller ή σε καμιά περίεργη διάταξη raid (0,1, 0+1, 5, 10, 15 φτου και βγαίνω :p )

Με αυτήν την ιστορία δεν τίθεται θέμα λειτουργικού (ή τουλάχιστον έτσι νομίζω) αφού ξεκινάς το σύστημα με το δισκάκι, άρα μιλάει το δισκάκι στο μηχάνημα.

δεν μπορεί να δει chipset 965 (με αυτό τον τρόπο.....boot cd) μόνο 975 και 680i με boot απο cd.

(πάντα ATA CD - δικίμασα με ένα SATA DVD/RW NEC - -τίποτα......)

Link to comment
Share on other sites

Tο CD του Ghost είναι ένα "κομμένο" WinXP και νομίζω ότι (όπως γίνεται και στο κανονικό CD των XP) να φτιάξεις ένα ίδιο CD με τους drivers για τους controllers που χρειάζεσαι. Δεν το έχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gprhellas [Σήμερα, στις 08:53]

δεν μπορεί να δει chipset 965 (με αυτό τον τρόπο.....boot cd) μόνο 975 και 680i με boot απο cd.

(πάντα ATA CD - δικίμασα με ένα SATA DVD/RW NEC - -τίποτα......)

Καλό tip.

Ευχαριστώ :)

Αρχική απάντηση από tifozif1

Tο CD του Ghost είναι ένα "κομμένο" WinXP και νομίζω ότι (όπως γίνεται και στο κανονικό CD των XP) να φτιάξεις ένα ίδιο CD με τους drivers για τους controllers που χρειάζεσαι. Δεν το έχω δοκιμάσει.

Σωστό και αυτό, αλλά κάθε φορά που πήγαινα να το χρησιμοποιήσω κάτι δεν έκανα σωστά.

Βέβαια, με αυτή τη μέθοδο δεν αποφεύγεις την εγκατάσταση του ghost στα windows, πράγμα που θεωρώ αρκετά σημαντικό. Αν λοιπόν θέλεις "σόνι και καλά" να μην εγκαταστήσεις το ghost τότε πρέπει να κάνεις δύο format :tomato: , ένα για δημιουργήσεις το δισκάκι και μετά δεύτερο κανονικό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1

Tο CD του Ghost είναι ένα "κομμένο" WinXP και νομίζω ότι (όπως γίνεται και στο κανονικό CD των XP) να φτιάξεις ένα ίδιο CD με τους drivers για τους controllers που χρειάζεσαι. Δεν το έχω δοκιμάσει.

ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΩΣ μήπως ξέρεις αν υπάρχει τρόπος να κάνεις "mound" image CD σε φλασάκι USB? (το προγραματάκι της HP το ξέρω αλλά είναι για floppy image only?

Aυτό για το ghost που λές το έκανα συνέχεια με την παλαιά έκδοση του ghost (2003) που είχε wizard για δημιουργία boot floppy χρησιμοποιώντας μη γνωστούς drivers (φόρτωνα drivers SCSI ή δικτυακούς ethetnet DNS drivers) για δυκτιακά backup.....έχω χρόνια να το ξανακάνω....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gprhellas -> ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΩΣ μήπως ξέρεις αν υπάρχει τρόπος να κάνεις "mound" image CD σε φλασάκι USB? (το προγραματάκι της HP το ξέρω αλλά είναι για floppy image only?

Aυτό για το ghost που λές το έκανα συνέχεια με την παλαιά έκδοση του ghost (2003) που είχε wizard για δημιουργία boot floppy χρησιμοποιώντας μη γνωστούς drivers (φόρτωνα drivers SCSI ή δικτυακούς ethetnet DNS drivers) για δυκτιακά backup.....έχω χρόνια να το ξανακάνω....

Για το flashακι δεν ξέρω δεν το έχω κάνει ποτέ, σίγουρα υπάρχουν πολλά How-To's στο ιντερνετ.

Αφου δούλευε στο 2003 το custom CD γιατί να μην δουλεύει τώρα ? Αν δεν δουλέψει πάντως σίγουρα μπορούν να δουλέψουν τα Ηοw-To's που προσθέτουν στο Οriginal Microsoft WinXP (boot & install) CD drivers.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από taz [Χθες, στις 23:47]

Αν και δεν απαντώ ακριβώς στο ερώτημά σου, σου προτείνω το εξής:

Χρησιμοποίησε το boot cd κάποιου ghost και κάθε φορά που θέλεις backup, μπουτάρεις με το δισκάκι αυτό, κάνεις backup ή restore, χωρίς να φορτώνεις με ένα ακόμα πρόγραμμα (ομολογουμένως όχι από τα ελαφρύτερα) τα windows.

Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να αντιμετωπίσεις με την παραπάνω διαδικασία είναι το να μην αναγνωρίζει το δίσκο σου, αν αυτός είναι επάνω σε κανέναν περίεργο controller ή σε καμιά περίεργη διάταξη raid (0,1, 0+1, 5, 10, 15 φτου και βγαίνω )

αυτο που λες το ειχα κανει αλλα με το gparted live cd....δεν εβρισκε ομως το δισκο μου...(μιλαμε για λαπτοπ)..λες να δουλεψει με το αντιστοιχο του νορτον?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.