Jump to content


πως καταλαβαίνουμε την ποιότητα του DVD;


Recommended Posts

εαν ρωτησω εδω στο φορουμ ποια ειναι καλυτερα DVD -/+R η πλειοψηφια θα πει "τα Taiyo Yuden"...

και εδω παραθετω το ερωτημα μου...

πως καταλαβαινουμε εαν ενα DVD -/+R ειναι καλο ή οχι?

εγω μεχρι πριν κανενα μηνα, ειχα ως κριτηριο στα 16χ να φαινεται η γραμμη που δειχνει μεχρι που ειναι γραμμενα δεδομενα...

μετα ξεκινησα να τα γραφω ολα σε 4χ και παρατηρησα οτι και σε μουφα μαρκες (backup και ετσι) παλι φαινοταν...

οποτε αυτο δεν ειναι κριτηριο...

επισης το αντιγραφικο δεν μασαει (Pioneer 111D) και δεν μου εχει βγαλει προβληματα που οφειλονται σε καποιο DVD -/+R...

αλλος μπορει να πει οτι απλα ημουν τυχερος, αλλος οτι ειναι καλο το αντιγραφικο...

εγω ομως θελω να εξασφαλισω τα δεδομενα και τις ταινιες μου! :p

υπαρχει καποιος τροπος να τεσταρω μερικα DVD -/+R και να δω ποια ειναι καλα και ποια οχι?

τα σκαω που τα σκαω, να παιρνω και καλο πραμα!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από white_devil

Παίρνεις μια γνωστής μάρκας...Verbatim ας πούμε!(όχι mitsutasin!!!!!)

γνωστης μαρκας ε?

για διαλεξε μια...

sony, philips, Taiyo Yuden, verbatim, intenso, TDK, traxdata.....

Αρχική απάντηση από greekfragma

δες τον sticky οδηγο του Hemispasm

αλλα και ολα τα υπολοιπα σχετικα θρεντ ποιοτητας εδω

http://www.thelab.gr/search.php?s=&action=showresults&searchid=3021081&sortby=&sortorder=

οδηγο???

αυτο λες???

DVDRW OVERCLOCKING GUIDE

αλλο σχετικο ποστ του Hemispasm δεν ειδα!

και προφανως αυτο δεν κανει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από white_devil

Το πρόβλημα δλδ είναι ότι φαίνονται η γραμμές αφού καούν;

οχι φυσικα!

απλα δεν ξερω αν ειναι καλα τα DVD που παιρνω ή οχι και θελω να μαθω πως ξεχωριζουμε τα καλα απο τα μαπα!

Link to comment
Share on other sites

http://dvd.identifier.cdfreaks.com/ Κατεβάζεις το πρόγραμμα, το οποίο διαβάζει πάνω από το δισκάκι διάφορα, όπως τον κατασκευαστή, τον τύπο κτλ. Κατεβάζεις και την λίστα, των καταασκευαστών, και βλέπεισ το κάθε δισκάκι τι ρολό βαρα....
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cabrinha [Σήμερα, στις 00:13]

Απλα με ενα quality test ρε παιδια. Ειτε με το kprobe ειτε με το nero cd/dvd speed.

+1

Όσο πιο ευθεία είναι η γραμμή καθώς και όσο πιο λίγα λάθη έχει στην καρτέλα ποιότητα δίσκου τόσο πιο καλό είναι το DVD σου

EDIT: το τεστ το κάνεις μόλις έχεις γράψει το DVD

post-3848-1416073121,826_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dellman [Σήμερα, στις 10:35]

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=11382 Ορίστε

χμμμ

πολυ καλη παρουσιαση και αναλυτικοτατη.

αλλα κατι νομιζω δεν παει καλα...

οι τιμες στο δικο του γραφημα ειναι πολυ μικρες ενω σε εμενα οχι.

αλλα η ποιοτητα που αναφερει το προγραμμα ειναι στα ιδια επιπεδα!

(95 αυτος και 94 εγω)

δειτε ομως τα screenshots

δικο του

13.JPG

14.JPG

δικο μου

th_traxdata1b.jpg

th_traxdata1a.jpg

το γραφημα δεν εχει καμια σχεση?

απλα βασιζομαστε στα οσα λεει?

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις το nero info tool. Πας στην καρτέλα δισκος και διαβάζεις τον κωδικο της ταυτότητας

Μετα πάς στην παρακάτω σελίδα και με βάση την ταυτότητα και την μαρκα καταλαβαίνεις πόσο καλο είναι ένα dvd

http://www.digitalfaq.com/media/dvdmedia.htm

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sakis_the_fraud

οτι μαρκα DVD και να βαλω δεν μου βγαζει ταχυτητα 4χ.

μου βγαζει 2 επιλογες: μεγιστο και 8χ.

τα ιδια και στο DVD player.

τωρα τι κανουμε?

Κανένα νέο firmware μήπως?

Το δικό σου γράφημα είναι αρκετά κακό. Δείχνει πολλά λάθη εγγραφής (μπορεί να φταίει το drive ή το δισκάκι), οπότε ο αλγόριθμος διόρθωσης λαθών θα δουλεύει στο full, κατά την ανάγνωση του dvd.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astacus [Σήμερα, στις 19:08]

Κανένα νέο firmware μήπως?

Το δικό σου γράφημα είναι αρκετά κακό. Δείχνει πολλά λάθη εγγραφής (μπορεί να φταίει το drive ή το δισκάκι), οπότε ο αλγόριθμος διόρθωσης λαθών θα δουλεύει στο full, κατά την ανάγνωση του dvd.

εκανα firmware update αλλα δεν υπαρχει βελτιωση...

το αντιθετο...

traxdata2new_firmware.jpg

traxdata1new_firmware.jpg

αλλα θα δοκιμασω να γραψω ενα δισκακι με το καινουριο firmware για να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Nα ξερεις οτι ενα αντιγραφικο μπορει να γραφει σωστα και να διαβαζει λαθος καθως και το αντιθετο. Επομενως τα αποτελεσματα δεν ειναι απολυτα. Αν ειχες ταχυτητα 4χ σιγουρα το αποτελεσμα θα ηταν καλυτερο. Eμενα σε tdk δεν μου βγαζει 4χ αλλα σε ty βγαζει κανονικα ολες τις ταχυτητες. Και φυσικα παιζει ρολο σε τι ταχυτητα γραφεις το δισκακι. Και κατι ακομα που προσεξα. Οταν θελεις να δοκιμασεις ενα δισκακι καλυτερα να το γραφεις ολοκληρο γιατι το αποτελεσμα σε ενα γεματο και ενα μισογεματο dvd θα ειναι διαφορετικα.

Link to comment
Share on other sites

>>Και φυσικα παιζει ρολο σε τι ταχυτητα γραφεις το δισκακι.

Δηλαδή αν γράψω σε 4χ και σε 16χ και παίζουν και τα δύο μια χαρά, το 4χ θα είναι καλύτερα γραμμένο?

Σχετικά με δισκάκια, εγώ με Intenso δεν είχα ποτέ απώλειες, σε αντίθεση με γνωστά ονόματα (π.χ. εχώ χαλάσει 1-2 TDK στα 2-3 που δοκίμασα). Βέβαια τα Intenso δε μου δίνουν το 16χ που υποτείθεται είναι και υποστηρίζει και η συσκευή μου.

Όσο για τη διάρκεια ζωής, απ'οσο ξέρω καποιες μάρκες έχουν οργανικό υλικό πάνω και είναι πιο ευαίσθητα από κάποια άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.