Jump to content



πως καταλαβαίνουμε την ποιότητα του DVD;


Recommended Posts

Βλέπω το πρώτα γράφημα του lord και του δικού μου (έχω ένα 16άρι LG GSA-H10N) και ενώ έχει διπλάσιες ταχύτητες από εμένα στα seek times είναι ~40% πιο αργός σε όλα. Και το πιό ωραίο είναι ότι όλα αυτά ο lord (το DVD του - δεν έχω τίποτε με το παλικάρι) τα κάνει με διπλάσιο CPU load σε όλες τις ταχύτητες.

’ντε τώρα βγάλε άκρη. Μήπως πρεπει να γίνεται το test και με δισκάκι ίδιου περιεχομένου για να έχουμε συγκρίσημα αποτελέσματα.

BTW, εμένα δε μου δίνει επιλογή να τρέξω το disk quality (το buttόνι Stat είναι disabled). Μήπως θέλει άδειο δισκάκι?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Nαι, τα 4χ θα κανουν σιγουρα καλυτερη εγγραφη. Εγω γραφω σε ty. Oταν κανω quality test τα αποτελεσματα ειναι αθλια. Ωστοσο γι αυτο φταει το γραφτηρι μου (ενα προιστορικο btc). Απλα επιλεγω τα συγκεκριμενα δισκακια γιατι θεωρουνται απο την πλειοψηφια τα καλυτερα και δεν εχω καποιο προβλημα ασυμβατοτητας με αυτα.

Οσον αφορα τωρα τα seek time και το cpu load αυτα ειναι καθαρα θεμα hardware. Aντιγραφικου και επεξεργαστη αντιστοιχα. Λογικο δεν ειναι ο c2d να εχει λιγοτερο φορτο απο τον p4? Επισης το τεστ αυτο δεν δειχνει την ποιοτητα του δισκου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer [Σήμερα, στις 05:26]

BTW, εμένα δε μου δίνει επιλογή να τρέξω το disk quality (το buttόνι Stat είναι disabled). Μήπως θέλει άδειο δισκάκι?

κατεβασε το προγραμμα...

και εμενα αυτο που ειχε η σουιτα του Nero δεν δουλευε... :TD:

downloadbottom1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer [17-06-2007 03:26]

Βλέπω το πρώτα γράφημα του lord και του δικού μου (έχω ένα 16άρι LG GSA-H10N) και ενώ έχει διπλάσιες ταχύτητες από εμένα στα seek times είναι ~40% πιο αργός σε όλα. Και το πιό ωραίο είναι ότι όλα αυτά ο lord (το DVD του - δεν έχω τίποτε με το παλικάρι) τα κάνει με διπλάσιο CPU load σε όλες τις ταχύτητες.

’ντε τώρα βγάλε άκρη. Μήπως πρεπει να γίνεται το test και με δισκάκι ίδιου περιεχομένου για να έχουμε συγκρίσημα αποτελέσματα.

BTW, εμένα δε μου δίνει επιλογή να τρέξω το disk quality (το buttόνι Stat είναι disabled). Μήπως θέλει άδειο δισκάκι?

Εμένα τρέχει και το World Community Grid Agent το γράφημα είναι ενδεικτικό

Και κάντε και κάνα format μην το λυπάστε εγώ έχω και windows σε image θα εκπλαγείτε πόσα προβλήματα οφείλονται στο λειτουργικό

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sakis_the_fraud

αλλα κατι νομιζω δεν παει καλα...

οι τιμες στο δικο του γραφημα ειναι πολυ μικρες ενω σε εμενα οχι.

αλλα η ποιοτητα που αναφερει το προγραμμα ειναι στα ιδια επιπεδα!

(95 αυτος και 94 εγω)

Αυτό συμβαίνει καθώς το scanning interval για το LiteOn του διαγράμματος του Hemispam είναι 1.00-1.15 ECC (συνήθως 1.10 ECC), ενώ στο δικό σου Pioneer το scan interval είναι 8.00 ECC. Για να κάνεις άμεσες συγκρίσεις (αν και δεν νομίζω πως είναι τόσο αξιόπιστο) πάτα το κουμπί "Για Προχωρημένους" στην καρτέλα "Ποιότητα δίσκου" και διάλεξε 1.00 ECC.

Από τον οδηγό του Hemispam

Στη προκείμενη περίπτωση τα PIF πρέπει να είναι λιγότερα από 5 και όχι 4 γιατί το scanning interval είναι 1.15 ECC οπότε 4 χ 1.15 είναι περίπου 5. Μερικά drives διαβάζουν με διαφορετικές τιμές average scanning intervals γεγονός το οποίο διαφοροποιεί τις οριακές τιμές PIF που θέλουμε να έχουμε. Θα είναι κάτι το οποίο θα πρέπει να προσέχουμε ειδικά αν οι τιμές που παίρνουμε τελικά διαφέρουν κατά πολύ από τις αναμενόμενες.

Επίσης,

Originally Posted by ErikDeppe

To change the scanning interval with Nero CD-DVD Speed the following registry value can be added:

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\ahead\Nero Toolkit\CD Speed\CD Quality]

"Scanning Interval"=dword:0000008

).

To compare with other drives following intervals can be used:

8 ECC (to compare with BenQ/Philips/QSI/Pioneer)

1 ECC (to compare with LiteOn/BTC/Plextor)

32 ECC (to compare with AOpen)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer [17-06-2007 05:15]

Δηλαδή αν γράψω σε 4χ και σε 16χ και παίζουν και τα δύο μια χαρά, το 4χ θα είναι καλύτερα γραμμένο?

Παιδιά τα DVD δεν είναι όπως ήταν τα CD κάποτε που όσο πιο αργά τα έγραφες τόσο καλύτερη ήταν η εγγραφή! Έχω διαβάσει κάπου (και δυστυχώς έφαγα τον κόσμο αλλά δεν το βρήκα) ότι τα δισκάκια DVD πρέπει να γράφονται στις αναγραφόμενες ταχύτητες για να αποδώσουν τα μέγιστα στην ποιότητα εγγραφής!! Μιλάω για σοβαρή πηγή, ίσως ήταν και το cdfreaks..

Υπάρχουν δισκάκια που λένε 8-16x, υπάρχουν και δισκάκια που λένε 1-16x!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

λοιπον...

επειδη βαρεθηκα την ολη φαση, να ψαχνω δηλαδη ποιο ειναι καλυτερο, αποφασισα να κανω μια δοκιμη.

θα αγορασω ενα απο ολες τις μαρκες που μπορω να βρω και θα κανω ενα τεστ με σκοπο να καταληξω επιτελους σε μια μαρκα.

αυτο που θα ηθελα να μου πειτε, ειναι τι τεστ να κανω ωστε να καλυφθειτε και εσεις και εγω αλλα και να βγει και καποιο αποτελεσμα.

προφανως θα γραψω σε ολα τα DVDs ενα ISO απο KUBUNTU (για να ειναι συγκρισιμα τα αποτελεσματα) οποτε μετα οποιος θελει ερχεται και παιρνει μια κοπια! :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cabrinha [28-06-2007 18:30]

Eγω παλι νομιζω οτι μικροτερη ταχυτητα=καλυτερη ποιοτητα.

κάπου εδω συμφωνώ μαζί σου

http://www.eshop.gr/show_ana.phtml?kodikos=ANA.TAY0034

Αυτά τα dvd είναι φθηνά και ελεγμένα δεν χρειάζεστε τίποτα άλλο

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να κανεις δεν μπορουν να καλυφθουν ολοι, αφου το καθε writer συμπεριφερεται διαφορετικα στις διαφορες μαρκες οπτικων δισκων. Απλα ετσι θα βρεις τι ειναι καλυτερο για σενα με το συγκεκριμενο firmware που εχει το δικο σου drive. Νομιζω οτι θα βγαλεις καλυτερο συμπερασμα (θα αφορα περισσοτερους), αν η δοκιμες γινουν στην πιο αργη ταχυτητα που υποστηριζουν το drive σε συνδιασμο με το δισκακι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astacus [Σήμερα, στις 21:06]

Οτι και να κανεις δεν μπορουν να καλυφθουν ολοι, αφου το καθε writer συμπεριφερεται διαφορετικα στις διαφορες μαρκες οπτικων δισκων. Απλα ετσι θα βρεις τι ειναι καλυτερο για σενα με το συγκεκριμενο firmware που εχει το δικο σου drive. Νομιζω οτι θα βγαλεις καλυτερο συμπερασμα (θα αφορα περισσοτερους), αν η δοκιμες γινουν στην πιο αργη ταχυτητα που υποστηριζουν το drive σε συνδιασμο με το δισκακι.

ε, ναι...

εγω και οσοι εχουν το ιδιο writer. και απο οτι ξερω εδω στο φορουμ ειναι πολλοι!

εσυ λες δηλαδη να τα γραψω ολα σε χ4...

πιο πανω αναφερθηκε να γραφονται τα media στην καλυτερη ταχυτητα που υποστηριζεται...

επισης διαπιστονω οτι με scan interval 8.00 ECC (που εχει απο default το Pioneer) και με scan interval 1.00 ECC υπαρχουν διαφορες. οταν επελεξα 1.00 η αναγνωση γινοταν πολυ αργα και τα errors ειχαν περιοριστει αισθητα.

νομιζω ομως οτι τα τεστ θα τα κανω με scan interval 8.00 ECC μιας και αυτο ειναι το default του Pioneer 111D.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι θα ειναι χρησιμο για ολους, αφου θα φανουν τα ποιοτηκα δισκακια και μετα ο καθενας τσεκαρει τα 3-4 καλυτερα στο δικο του συστημα. Κουραγιο :). Φαντασου οτι διαφορες υπαρχουν και μεταξυ του ιδιου drive για διαφορετικο revision.

Τι test σκοπευεις να τρεξεις του nero?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astacus [Σήμερα, στις 21:33]

Τι test σκοπευεις να τρεξεις του nero?

αυτο μαλλον...

δεν ξερω κανενα αλλο.

για αυτο ποσταρα για να δω μηπως χρειαζεται και τιποτα αλλο.

μην πανε τζαμπα τοσα DVDs! :p

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις ειναι τοσο χρονοβορο που ουτος ή αλλως θα το μετανιωσεις :).

Ισως να εχει βγει κανενα πιο εξελιγμενο τεστ. Για να δουμε το εχει ψαξει κανεις, γιατι εχω χασει επεισοδια στο συγκεκριμενο θεμα.

Επειδη περισσοτερο με ενδιαφερει η αντιστροφη διαδικασια, απο το cd στο δισκο, απο διαφορα που εχω διαβασει, βγαινει το συμπερασμα οτι η χαμηλη ταχυτητα ειναι συμμαχος. Εχει να κανει και με τις ''μηχανικες'' ικανοτητες του laser, οποτε καλο ειναι τα τεστ να γινουν, στα default settings του drive σε οσο το δυνατων πιο αργη ταχυτητα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ το ψάχνετε.... γράφετε τόσα DVD? Εγώ πέρασα μια φάση που έγραφα αλλα πλέον νομίζω ότι καλύτερη λύση είναι ένας USB δίσκος (και όταν γεμίσει, ακόμη ένας ;-)) Εκτός κι αν είστε τύποι που κάνουν συλλογές... you know.. όλες τις ταινίες, όλα τα mp3 και πάει λέγοντας. Ματαιότης...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer [Σήμερα, στις 00:41]

Πολύ το ψάχνετε.... γράφετε τόσα DVD? Εγώ πέρασα μια φάση που έγραφα αλλα πλέον νομίζω ότι καλύτερη λύση είναι ένας USB δίσκος (και όταν γεμίσει, ακόμη ένας ;-)) Εκτός κι αν είστε τύποι που κάνουν συλλογές... you know.. όλες τις ταινίες, όλα τα mp3 και πάει λέγοντας. Ματαιότης...!!!!

πιο πολυ τις ταινιες...

3-4 την βδομαδα ανετα...

δεν ειναι θεμα συλλογης, απλα μονο εγω τις βλεπω στο PC.

η υπολοιπη οικογενεια στην TV στο σαλονι...

ασε που τα παιρνουν και φιλοι...

οποτε το DVD ειναι μονοδρομος... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από lord [Χθες, στις 21:01]

κάπου εδω συμφωνώ μαζί σου

http://www.eshop.gr/show_ana.phtml?kodikos=ANA.TAY0034

Αυτά τα dvd είναι φθηνά και ελεγμένα δεν χρειάζεστε τίποτα άλλο

Hell no δισκάκια με λογότυπο diskimpex επάνω?

Αυτά είναι τα TOP!

http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?id=ANA.TAY0010

http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?kodikos=ANA.TAY0038

Αρχική απάντηση από neuromancer [Σήμερα, στις 01:29]

ε ναι, για ταινίες είναι ok.

Ερώτηση: υπάρχει "φέτα" DVD player που να παίζει και subtitles με DivX ή XviD. Αν ναι σε τι φορμάτ συνήθως πρέπει να είναι οι υπότιτλοι ?

Υπάρχουν πάμπολες! Οι περισσότερες παίζουν και .srt και .sub..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.