Jump to content



Πλαίσιο...ABIT IP35 PRO + Vapochill LS // ΟΛΑ ΚΑΛΑ...


obijuan1983

Recommended Posts

Απο την αλλη, ο τεχνικος στο πλαισιο επραξε πολυ λογικα.Ειδε και μυρισε την αρωματικη βαζελινη, υποψιαστηκε σοδομισμο και προκειμενου να του κανουν τα ιδια απο κατω ειπε οτι θα ζητησει δευτερη γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 99
  • Created
  • Last Reply

astakos είσαι foul

ζητάς υποστήριξη για την κακή χρήση του χρήστη στο Post σου και δεν συμφωνών καθόλου.

εντάξει η μητρική ενδέχεται να έσκασε απο ελάτωμα αλλά το ότι τα χαρακτηριστικά αναφέρου overclockability δε σημαίνει πάρτο φίλε καψτο/σπάστο και φέρτο πίσω

ΟΥΤΕ μας "διάβασες" κάτι για τη χρήση βαζελίνης μέσα στο socket

σε ελευθερη απόδοση και κάποιος συνήγορος του πλαισίου

θα έλεγε με δικό σου ρίσκο το λένε και αυτο τα manual σε κάτι μεριές περιέργες...

Edit Reason:

προσωπικά

και καίω

και σπάω

και αλλάζω

και καταπίνω χαλασμένα

και ΔΕΝ δουλευω πουθενά (ΠΛΑΙΣΙΑ blessια και λοιπά "μαγαζιά")

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983 [Σήμερα, στις 04:05]

Διάβασες τι λέει στο manual που παρέθεσα παραπάνω;24/7 με phase χωρίς βαζελίνη;

Αν μονωθεί ΣΩΣΤΑ και όχι με τον τρόπο της Asetek, NAI 24/7 ΧΩΡΙΣ βαζελίνη.......8 μήνες 24/7 κρανσάριζα SETI έτσι με το Prommie........ ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

Αν μονωθεί ΣΩΣΤΑ και όχι με τον τρόπο της Asetek, NAI 24/7 ΧΩΡΙΣ βαζελίνη.......8 μήνες 24/7 κρανσάριζα SETI έτσι με το Prommie........ ;)

Το αυτό...

Στις αρχές που ήμουν και γώ ψαρωμένος έβαλα βαζελίνη...αλλά είναι η μεγαλύτερη μλκια ever....

Καλή μόνωση και άγιος ο θεός

’σε που στους c2d παίζει και περίπτωση να μην ακουμπήσει κάποιο πιν..

Ο τεχνικός πάντως δεν είναι τελείως λάθος...

Γιατί απ την μία βρήκε μια ουσία μέσα στο σοκετ που δεν ξέρει τι είναι(άσχετα αν του λές εσύ).

Link to comment
Share on other sites

Ο τεχνικός πάντως δεν είναι τελείως λάθος...

Γιατί απ την μία βρήκε μια ουσία μέσα στο σοκετ που δεν ξέρει τι είναι(άσχετα αν του λές εσύ).

Παιδια να μην ξεχναμε οτι η δουλεια του ειναι να ελεγχει και αν η κατασταση του εξαρτηματος ειναι οκ.Αν την κανει rma και μετα δεν ειναι ολα οκ αυτος θα εχει προβλημα.Για το λογο αυτο πρεπει να τον ψιλο καταλαβουμε.

Link to comment
Share on other sites

και στο κατω-κατω παιδια και ο τεχνικος δεν κανει του κεφαλιου του,ΑΝ ΤΟΥ ΣΦΥΡΙΞΑΝ ΟΙ

ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΙ ΤΟΥ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ?

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως η βαζελίνη με έσωσε πολλές φορές και ας είχα καλή μονωση στο socket. Οσο από RMA δεν είχα πρόβλημα τόσο με την βαζελίνη όσο με την prommie-το-τσιχλα. Μετά από καλό καθάρισμα πέρασε πάντος κανονικά rma η μητρική (DFI).

Link to comment
Share on other sites

σε lga όμως πώς το καθαρίζεις?

Και δεν είναι θέμα πλαισίου...αλλά όπου και να πάς έξω και πάρουν πρέφα ότι έχεις χώσει κάτι στο socket θα ψιλο ξινήσουν εώς και κλωτσίσουν για το rma

’μα η μόνωση είναι καλή και προσεγμένη...δεν έχεις ούτε σταγωνίδιο υγροποίησης...όχι μόνο σε phase...αλλά και σε cascade...για λν2 δεν ξέρω γιατί δεν έχω παίξει καθόλου με δ'αυτο

Link to comment
Share on other sites

Γιατι με προμιτοτσιχλα γυρω απο το socket θα του την αλλαζε?

Darksaga δεν καταλαβαινω γιατι διαφωνουμε.Απλα αναρωτιεμαι τι θα πει ο τεχνικος αν πας και του πεις εβαλα τις μνημες στα 1200 με 2.45 (οπως λενε τα specs τους) και εκανα και αυτο το overclocking που ελεγε το manual και σε δυο βδομαδες πηρε φωτια.Τωρα θελω καινουρια...

Τα υπολοιπα που λες επισης δεν τα καταλαβα.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα..άμα τα καθαρίσεις καλά δεν φαίνεται τπτ..

Και εξαρτάται απ τον τεχνικό που θα πέσεις...

Όπως ανέφερα όμως δεν είναι μόνο θέμα πλαισίου...

Παντού το ίδιο γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 12:44]

σε lga όμως πώς το καθαρίζεις?

Και δεν είναι θέμα πλαισίου...αλλά όπου και να πάς έξω και πάρουν πρέφα ότι έχεις χώσει κάτι στο socket θα ψιλο ξινήσουν εώς και κλωτσίσουν για το rma

’μα η μόνωση είναι καλή και προσεγμένη...δεν έχεις ούτε σταγωνίδιο υγροποίησης...όχι μόνο σε phase...αλλά και σε cascade...για λν2 δεν ξέρω γιατί δεν έχω παίξει καθόλου με δ'αυτο

σε 775 ειναι πρόβλημα όντως να βγάλεις την βαζελίνη. Πάντως εγώ που είχα το prommie πάνω για κανά εξάμηνο με τρελές temp -30 περίπου full load (μετρημένα με θερμόμετρο) όταν έβγαλα το block είδα λίγο υγροποίηση πάνω στο socket καθώς και από πίσω από αυτό. Όχι πολύ αλλά είχε και πιστεύω ότι η βαζελίνη με έσωσε απο το τσαφ:D . Για cascade έχω εδώ ένα και κάθεται. Όταν το βάλω πάνω και αυτό όχι βαζελίνη θα βάλω μόνο αλλά γράσσο:p . ’σε και βαριέμαι μετά τα βγάζε ξύλωνε και RMA λόγω υγροποίησης.

Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες ακολούθησα όπως αναγράφονταν...

Οκ τώρα θα πάω να το μονώσουν αυτοί που ξέρουν καλα στο Πλαίσιο να το κάνουν...

Το θέμα είναι οτι η μητρική άσχετο πρόβλημα παρουσίασε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983 [Σήμερα, στις 04:05]

Διάβασες τι λέει στο manual που παρέθεσα παραπάνω;24/7 με phase χωρίς βαζελίνη;

...μαν δεν ειναι αναγκη να διαβασω το manuαl εχω το Vapo LS εδω και 2.5 χρονια (απο εποχη XP Mobile) για το 24/7 rig μου...και δεν εχει χρειαστει ποτε να βαλω αυτην την παστα στο socket...ειναι και λιγακι θεμα εμπειριας να το πω και ετσι....δεν υπαρχει περιπτωση με εναν cpu κλοκαρισμενο και με την αντισταση που εχει απο πισω να εχεις υγροποιηση/οξυδωση με το vapo!!

Τωρα αν νομιζεις οτι ο εκαστοτε τυχαιος τεχνικος θα κατανοησει ολες αυτες τις ενοιες περι o/c εισαι γελασμενος...πρεπει μονοι μας να την ψαχνουμε περισσοτερο ...

γιατι δεν ειναι ολοι κλοκαδοροι και αρρωστακια οπως εμεις!!!

Αρχική απάντηση από Astakos [Σήμερα, στις 04:34]

Οτι διαβασε απο το πλαισιο πηγε ο καημενος και αγορασε, δεν πολυηξερε.δεν του εκατσε και το tuninγ και πηρε φωτια ο κω**ς του guru.

Mortisboy βλεπεις να μην εχει σχεση?

...οταν θελεις να ασχοληθεις με extreme ψυξη την ψαχνεις και αλλου οχι στα manual που δινει ο κατασκευαστης...που μαλιστα εχει εικονα απο P3...eleoc!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983

Οδηγίες ακολούθησα όπως αναγράφονταν...

Οκ τώρα θα πάω να το μονώσουν αυτοί που ξέρουν καλα στο Πλαίσιο να το κάνουν...

Το θέμα είναι οτι η μητρική άσχετο πρόβλημα παρουσίασε...

Είναι σαν να μου λές ότι για να κλοκάρεις θα κάτσεις να διαβάσεις το manual :hm:

Link to comment
Share on other sites

Tι να πω ρε φίλε ,οτι να ναι καταλαβαίνεις μου φαίνεται...

Τι σχέση έχει το κλοκάρισμα με το πως θα μονώσεις;

Εσύ άμα δεν ήξερες δεν θα ακολουθούσες τις οδηγίες;

Κανονικά κάποιος άσχετος έτσι θα έπρεπε να κάνει.Που και που κοιτάμε και τα manual δεν είναι ντροπή...

Εσύ τώρα άμα γεννήθηκες με γνώσεις ο/c οκ μπράβο σου.:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983

Tι να πω ρε φίλε ,οτι να ναι καταλαβαίνεις μου φαίνεται...

Τι σχέση έχει το κλοκάρισμα με το πως θα μονώσεις;

Εσύ άμα δεν ήξερες δεν θα ακολουθούσες τις οδηγίες;

Κανονικά κάποιος άσχετος έτσι θα έπρεπε να κάνει.Που και που κοιτάμε και τα manual δεν είναι ντροπή...

Εσύ τώρα άμα γεννήθηκες με γνώσεις ο/c οκ μπράβο σου.:T:

Δεν μ λές..

Πώς έμαθες να κλοκάρεις?

Δεν διάβασες στο Νετ?

Το ίδιο έπρεπε να κάνεις και για αυτό...

Όταν μπείς στο τρυπάκι πάντα ρωτάς κάποιον που έχει μία Αλφα εμπειρία...δεν πάς με κλειστά μάτια...

’ντε γιατρέ γιατι δεν πάνε όλα με το βιβλίο....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή δεν καταλαβαίνεις το νόημα του Thread...

Δεν άνοιξα το thread για να μάθω πως θα μονώσω την μητρική...

Θέλω να πείτε την γνώμη σας για την απάντηση του τεχνικου δεδομένων των οδηγιών χρήσης και των χαρακτηριστικών των προιόντων που χρησιμοποίησα (άσχετα αν κατα την γνώμη των ειδικών είναι λάθος...)

Εννοείται οτι ρώτησα άτομα που έχουν μια Α εμεπιρία με phase...

Τα έκανα όπως όριζαν οι οδηγίες;---Χρήση μη αγώγιμης ουσία στο socket---

Oκ τότε γιατι να μου αρνηθούν ;(σε πρώτη φάση την αντικατάσταση)

Αυτό με ενδιαφέρει

Τα άλλα που μου λες τα ακούω βερεσε...

Link to comment
Share on other sites

Ρε γιατρέ...

Και στο εξωτερικό να το έδινες το ίδιο θα γινόταν...

Μπορεί να σου λέγανε για διηλεκτρικό και ιστορίες για αρκούδες...γιατί αυτοί που ξέρουν ότι δεν σου πήγε από υγροποίηση?...

ΕΣΥ αν ήσουν τεχνικός θα την άλλαζες τόσο εύκολα ξέρωντας ότι έχει μπεί σε phase?

Και επιτέλους....σταμάτα να το παίζεις έξυπνος γιατρέ...γιατί εδώ δεν είμαστε σχολή Ιατρικής....όλο να γκρινιάζεις σε βλέπω...

Από τότε που έψαχνες motherboard...ακόμα και τώρα τα ίδια...

Όταν σου αλλάζανε τις μητρικές επειδή δεν πήγαιναν καλά ήταν?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.