Jump to content



Πλαίσιο...ABIT IP35 PRO + Vapochill LS // ΟΛΑ ΚΑΛΑ...


obijuan1983

Recommended Posts

Η ιστορία έχει ως εξής:

Την Tρίτη το πρωί αγόρασα την εν λόγω μητρική απο το κατάστημα Πλαίσιο.

Επίσης διαθέτω το σύστημα ψύξης Asetek - Vapochill Ls (Phase Change)

Στήθηκε σύστημα με 6600/2GB/Hiper 730W

Tην επόμενη μέρα μπήκε και το Vapochill μαζί με μη αγώγιμη ουσία στο socket (Βαζελίνη)

Την Πέμπτη το βράδυ η μητρική μετά απο έναν λευκό καπνό έβγαλε φλόγα απο την περιοχή των mosfet.

Σήμερα μετά απο καθάρισμα απο την βαζελίνη την πήγα στο Πλαίσιο (κεντρικό Θεσσαλονίκης) για να την δούνε.

Σε επικοινωνία μαζί μου ένας τεχνικός μου ανέφερε οτι είδε ένα ''υγρό'' κάπου μέσα στο socket oπότε δεν μπορεί να την αντικαταστήσει.Τον ενημέρωσα οτι χρησιμοποιήθηκε σε συνδιασμό με το Vapochill LS που πουλάει και το ίδιο το Πλαίσιο και πως η xρήση μη αγώγιμης ουσίας αναφέρεται και στις οδηγίες εγκατάστασης του Vapochill LS.

H απάντησή του ήταν '' Εγώ ξέρω οτι άμα μπει ότιδήποτε αναμεσα σε επεξεργαστή και Socket αγώγιμο ή μη μπορεί να καεί ο cpu...''

’σχετο δηλαδή με την μητρική...Τον ρωτάω αν ξέρει τι είναι το Phase και μου λέει πως ναι.Του λέω πως η χρήση αναφέρεται απο την Asetek και μου λέει οτι πρέπει να μιλήσει με κάποιον απο τα κεντρικά την Δευτέρα και πως αυτός δεν την περνάει...

Ακούα τα σχόλια σας για την κατάσταση δεδομένου οτι χρησιμοποίησα προιόντα που πουλάει τό Πλαίσιο --Vapochill Light Speed-- σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσης...

Περιμένω να δω την ''Δευτεριάτική απάντησή τους''

post-3721-1416073121,9318_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 99
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Astakos

Μαλλον το ονομα σου μπηκε σε banned list και ουτε η ψηλη γκομενα που τους την επεστρεψε δεν τους επεισε...:D :D :D

Καιρος να αλλαξεις κωδικο πελατη..

γιατι να μπηκε, απο την στιγμη που εχει προβλημα ενα προιον δεν πρεπει να αντικατασταθει?

Link to comment
Share on other sites

πως την εστειλες την μητρικη , σε τι κατασταση? με τις βαζελινες και τα ρεστα?

επισης λες

"Του λέω πως η χρήση αναφέρεται απο την Asetek και μου λέει οτι πρέπει να μιλήσει με κάποιον απο τα κεντρικά την Δευτέρα και πως αυτός δεν την περνάει... "

ποτε προλαβε και την ειδε αυτος απο τα κεντρικα στην αθηνα και δε τη περναει?

Link to comment
Share on other sites

Eννοείται καθαρισμένη κανονικότατα,τώρα άμα ο άλλος ήταν τόσο υπερπροσεκτικός και παρατήρησε σε κάποιο σημείο τι να κάνουμε...

Προιόντα που πουλάει το Πλαίσιο σε συνδιασμό χρησιμοποίησα σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσης και εγκατάστασης...

Για άσχετο απο αυτό το λόγο χάλασε η μητρική...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983

Eννοείται καθαρισμένη κανονικότατα,τώρα άμα ο άλλος ήταν τόσο υπερπροσεκτικός και παρατήρησε σε κάποιο σημείο τι να κάνουμε...

Προιόντα που πουλάει το Πλαίσιο σε συνδιασμό χρησιμοποίησα σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσης και εγκατάστασης...

Για άσχετο απο αυτό το λόγο χάλασε η μητρική...

ευχομαι να γινει αντικατασταση:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ξερω εγω "απο μεσα" ...

Ειναι οτι στο πλαισιο αλλαξαν καποια πραγματα σχετικα με το RMA ....

Σε ολα τα πραγματα τα οποια επιστρεφονται με βλαβη, γινεται πολυ καλος ελεγχος .....

Τωρα αν αυτη η αλλαγη ειναι προς το καλυτερο η προς το χειροτερο αφηνω να το κρινετε εσεις .....

Νικιφορε ευχομαι να ξεμπερδευεις γρηγορα :)

Link to comment
Share on other sites

...εγω δεν μπορώ να κατάλαβω γιατί έβαλες την βαζελίνη στο socket...ειναι πολυ λογικο πιστεύω οτι κάνοντας κάτι τέτοιο σε περιπτωση rma θα είχες πρόβλημα!!

..το οτι τα πουλαει και τα 2 προιοντα το πλαισιο παντως δεν εχει καμια σχεση.

Link to comment
Share on other sites

Ασυνήθιστοι τεχνικοί στις extreme ψύξεις είναι, γι αυτό το τραβάνε λίγο από τα μαλλιά. Δε νομίζω να αντιμετωπίσεις πρόβλημα αλλά ακούω διάφορα τελευταία...

Πάντως αυτό που λες για το manual, επειδή το λέει μέσα στις οδηγίες δε σημαίνει ότι είναι και δικαιολογία που πιάνει. Και η arctic silver έχει οδηγίες, αλλά δε σημαίνει ότι όλοι ξέρουν να τη βάζουν ;)

Απλά πιστεύω ότι τον ψιλο-χοντρο-έστειλες όταν του είπες για το phase :p

Και σένα, πώς σου ξέφυγε στο καθάρισμα...:D

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα με αυτό που είπες παραπάνω είναι σαν να μου λες οτι άμα κάψεις πχ ένα cpu μπορούν να σου πουν οτι δεν άπλωσες καλά την πάστα;

Νομίζω αυτό που ανέφερα ήταν οδηγία της Asetek.

Δεν είναι δικαιολογία,οδηγία... απλά!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, απλά αν έβρισκε ένα σημάδι από AS πάνω στο socket π.χ. (άσχετα αν ήταν στο πλαστικό) θα μπορούσε κάλλιστα να ισχυριστεί ότι έφταιγε αυτό σε καμμένη μητρική.

Τεσπα, το θέμα είναι ότι το Πλαίσιο κάποτε δε ρωτούσε καν και απλά την άλλαζε. Αυτό μάλλον δεν ισχύει πλέον. Θα δείξει. Δε νομίζω πάντως να υπάρξει πρόβλημα. Περιμένω να μας πεις τι έγινε τη Δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

Και phase και βαζελινη και στα 4giga την cpu και τις μνημες στα 2.5 για καθε μερα αμα γουσταρεις βαζεις και φυσικα απαιτεις rma..

Στα χαρακτηριστικα της μητρικης το πλαισιο λεει

"Το Overclocing, η απόδοση, τα μοναδικά χαρακτηριστικά και το πλούσιο λογισμικό που περιλαμβάνει είναι 4 από τα βασικά γνωρίσματα αυτής της μητρικής

. Η ΑΒΙΤ ΙP 35 , παρέχει λεπτομερείς επιλογές και ρυθμίσεις στο BIOS για ενθουσιώδεις χρήστες, ενεργή υποστήριξη CrossFire, και μοναδικά χαρακτηριστικά για tuning"

Για το δε vapo

"Το VapoChill LightSpeed είναι φτιαγμένο για υπό του μηδενός απόδοση χρησιμοποιώντας ένα διαφορετικό ψυκτικό αέριο,

το R507 , το οποίο είναι απο τα πιό αποτελεσματικά και πιο δυνατά αέρια για την επαγωγή θερμότητας απο επεξεργαστές.

Σε αυτές τις θερμοκρασίες μπορείτε να υπερχρονίσετε(overclock) τον επεξεργαστή σας στο μέγιστο σωρίς φόβους."

Οτι διαβασε απο το πλαισιο πηγε ο καημενος και αγορασε, δεν πολυηξερε.δεν του εκατσε και το tuninγ και πηρε φωτια ο κω**ς του guru.

Mortisboy βλεπεις να μην εχει σχεση?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.