Jump to content



ups απορια


spH3RiCal

Recommended Posts

Πηρα ενα ups και εχω κατι αποριες μιας και δεν εχω ξανασχοληθει με το θεμα..

Καταρχας δεν εχει ανεμιστηρες. Κανονικα δε θα επρεπε να εχει (υποθετω θα θερμαινεται)?

Εχει μια λειτουργεια dc-start που δεν εχω καταλαβει τι κανει (Dc-start απο οτι καταλαβαινω ειναι το ξεκινημα παροχης ρευματος)..

Επισης απο οτι λεει στο manual οταν φορτιζει η μπαταρια αναβοσβηνει ενα led και οταν ειναι ολα οκ αυτο ειναι μονιμα αναμενο.. Τωρα που το εβαλα να φορτισει ομως απλα ειναι αναμενο.. (φορτισμενο μου το εδωσαν?:tomato: )

Τις μπαταριες πρεπει να τις αλλαζω καθε 3-6 μηνες?

:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spH3RiCal

Πηρα ενα ups και εχω κατι αποριες μιας και δεν εχω ξανασχοληθει με το θεμα..

Καταρχας δεν εχει ανεμιστηρες. Κανονικα δε θα επρεπε να εχει (υποθετω θα θερμαινεται)?

Εχει μια λειτουργεια dc-start που δεν εχω καταλαβει τι κανει (Dc-start απο οτι καταλαβαινω ειναι το ξεκινημα παροχης ρευματος)..

Επισης απο οτι λεει στο manual οταν φορτιζει η μπαταρια αναβοσβηνει ενα led και οταν ειναι ολα οκ αυτο ειναι μονιμα αναμενο.. Τωρα που το εβαλα να φορτισει ομως απλα ειναι αναμενο.. (φορτισμενο μου το εδωσαν?:tomato: )

Τις μπαταριες πρεπει να τις αλλαζω καθε 3-6 μηνες?

:)

1) Συνήθως απο 1000va και πάνω έχουν ανεμιστήρα. Είναι απόλυτα φυσιολογικό και δεν υπάρχει κανένας κίνδηνος ούτε πρόβλημα που δεν έχει φουρφούρια. Έκτως αν αναλογίζεσαι ως πρόβλημα την ησυχία! :p

2) Δέν είμαι καθόλου σίγουρος, αλλά απο longshot, το dc start πρέπει να είναι σαν το cold boot, δηλαδή να ξεκινάει το τροφοδοτικό χωρίς παροχή ρεύματος, απο τις μπαταρίες κατευθείαν. Ας απαντήσει κάποιος γνώστης όμως καλύτερα!

3) Yep, φορτισμένο στο δίνουν. Σαν τα κινητά. :D

4) Όχι ρα! Τις μπαταρίες τις αλλάζεις κάθε 5 χρόνια περίπου!!! :p :p :p

5) Μην ξεχνάς πως είναι κι αυτό μια μπαταρία. Το ups πρέπει να το έχεις συνέχεια ανοιχτό, όσο το δυνατόν να μη το κλείνεις και σε καμία περίπτωση να μη το αναβοσβήνεις. Επίσης κάθε 2 μήνες περίπου καλό είναι να το αποφορτίζεις τελείως (με μια λάμπα πχ) και να το ξαναφορτίζεις.

Ελπίζω να βοήθησα! :D

Link to comment
Share on other sites

dc-start : να μπορεις να χρησιμοποιεις τη συσκευη σαν γεννητρια,πχ χωρις πριζα να ξεκινας το πισι και ναχεις ρευμα για λιγα λεπτα...

εχεις καταλαβει λαθος,καθε 3-6 μηνες θελει εκφορτιση κι επαναφορτιση της μπαταριας οχι αλλαγη...προσοχη,η μπαταρια να μην παει κατω απο το 15%

αφου ο κατασκευαστης δεν εχει βαλει ανεμιστηρες προφανως δεν χρειαζονται.Αυτο δεν σημαινει οτι μπορεις να το λειτουργεις τυλιγμενο με κουβερτα:p :p :p .

Συνηθως ερχονται με φορτισμενη την μπαταρια.Κι εμενα το δικο μου ετσι ηρθε,

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spH3RiCal

1500αρι ειναι.. Πρεπει να ανυσηχω? :p:hehe:

Αυτο το οχι κατω απο 15% πως το καταφερνω? (δεν εχει καποιο μετρητη η κατι τετοιο..)

Belkin είναι? :p Τέλος πάντων, το βασικό είναι πως αν έχεις κάνει σωστή τοποθέτηση (λίγα εκατοστά απο κάθε πλευρά, τουλάχιστο 2 για να παίρνει αέρα) δέν έχεις κανένα πρόβλημα. Για να μην υπάρχουν ανεμιστήρες σημαίνει πως δεν χρειάζονται. :)

Δέν έχει κάποιο τρόπο (οθόνη, led) που να σου δείχνει πού είναι η μπαταρία και κάποιες βασικές πληροφορίες? Όλα έχουν.... Τέλος πάντων, αν συνοδεύεται απο λογισμικό το ups μπορείς να το δείς και απο εκεί. Αλλά σίγουρα θα έχει κάποιο τρόπο να σου "μιλάει"! :p

Link to comment
Share on other sites

Mπα μαρκα μ' εκαψες το κοβω, το πιο φθηνο ηταν http://www.eml.gr/default.asp?pid=17&itm=10416&ct=29&la=1 (αλλα οχι το πιο ελαφρυ :tomato: ).. Οπως βλεπεις δεν εχει οθονες κτλ απλα απο οτι διαβασα στο manual ενα alarm για low battery οποτε μου κανει υποθετω.. :p

Software αν και συνδεεται με usb μεσα δεν ειχε.. Λογικα το κατεβαζω αλλα για να πω την αληθεια δεν εψαξα και δε νομιζω να μου χρειαστει κιολας..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spH3RiCal

Mπα μαρκα μ' εκαψες το κοβω, το πιο φθηνο ηταν http://www.eml.gr/default.asp?pid=17&itm=10416&ct=29&la=1 (αλλα οχι το πιο ελαφρυ :tomato: ).. Οπως βλεπεις δεν εχει οθονες κτλ απλα απο οτι διαβασα στο manual ενα alarm για low battery οποτε μου κανει υποθετω.. :p

Software αν και συνδεεται με usb μεσα δεν ειχε.. Λογικα το κατεβαζω αλλα για να πω την αληθεια δεν εψαξα και δε νομιζω να μου χρειαστει κιολας..

Χμμμμ.... να σου πω μια αλήθεια?Χωρίς να το ξέρω το μηχάνημα βέβαια, απο τα χαρακτηριστικά και μόνο και απο το πόσο μου γεμίζει το μάτι (λίγο), εγώ προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν το μηχάνημα μου σ' αυτό το μαντζαφλέρι.... Πόσο μάλλον το δικό σου που είναι και πιο ακριβό.

’χχχ... μη μου λες για βάρος. Έκανα γύρω στα 2 χιλιόμετρα με το δικό μου στα χέρια στο κέντρο της Θεσσαλονίκης! :p:hehe::confused: :cry:

Μμμμμ.... ναι, θεωρητικά πρέπει να σου κάνει. Τώρα κατα πόσο κάνει για τη δουλειά που το θέλεις δε ξέρω...μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος έτσι?! :D

Software φίλε μου αν δεν έχει μέσα μάλλον δεν έχει και γενικά. Δέν είναι καθόλου απαραίτητο, απλώς τα πολύ καλά τροφοδοτικά έχουν, για να εκτελούν διεργασίες όπως το να σβήνουν το pc σε περίπτωση διακοπής αν λείπεις και καταγραφή συμβάντων κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Να δουμε.. Προς το παρον δεν εχω βαλει πανω τιποτα για να το δοκιμασω (δεν εχω καλωδια :tomato: :tomato: ).. Τωρα για την ποιοτητα δε ξερω.. Λογικα κανω λαθος αλλα εμενα μου φαινονται ολα σαν μεγαλες μπαταριες, αυτο που θελω ειναι να κρατησει τα pc (λεω να βαλω 2 πανω λογικα τα σηκωνει) 6-7 λεπτα μεχρι να τα κλεισω.. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geogeoland [Χθες, στις 20:51]

4) Όχι ρα! Τις μπαταρίες τις αλλάζεις κάθε 5 χρόνια περίπου!!! :p :p :p

Εξαρταται αυτο που λες τις παρα πολυ καλες ισως??

Μεσος ορος ζωης μιας μπαταριας ειναι 1,5-2 χρονια οι απλες

2-3 χρονια οι καλες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΟΕW1999

Αρχική απάντηση από geogeoland [Χθες, στις 20:51]

4) Όχι ρα! Τις μπαταρίες τις αλλάζεις κάθε 5 χρόνια περίπου!!! :p :p :p

Εξαρταται αυτο που λες τις παρα πολυ καλες ισως??

Μεσος ορος ζωης μιας μπαταριας ειναι 1,5-2 χρονια οι απλες

2-3 χρονια οι καλες

Εγώ της APC ξέρω (και τι μου είπαν 1-2 ακόμη) γι αυτό! :p Κάθε 2 λοιπόν, και γενικώς κάθε όποτε ανάψει το λαμπάκι ή κάθε όποτε κρίνεις οτι η μπαταρία καπούτ. :p:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spH3RiCal

Να δουμε.. Προς το παρον δεν εχω βαλει πανω τιποτα για να το δοκιμασω (δεν εχω καλωδια :tomato: :tomato: ).. Τωρα για την ποιοτητα δε ξερω.. Λογικα κανω λαθος αλλα εμενα μου φαινονται ολα σαν μεγαλες μπαταριες, αυτο που θελω ειναι να κρατησει τα pc (λεω να βαλω 2 πανω λογικα τα σηκωνει) 6-7 λεπτα μεχρι να τα κλεισω.. :)

Βασικά, κάνεις πολύ μεγάλο λάθος να βλέπεις το ups απλώς ως μια μεγάλη μπαταρία. Το να κρατάει το σύστημα σου ανοιχτό είναι απλώς μια και ίσως η πιο ασήμαντη ιδιότητα του. Βασικά, το Ups αποτελείται απο 2 κομμάτια, τη μπαταρία και το avr, το οποίο είναι σταθεροποιητής τάσης. Κατα κύριο λόγο το καθήκον του ups είναι να "καθαρίζει" το ρεύμα του δυκτίου απο τυχών ανομαλίες (που συμβαίνουν συχνά δυστυχώς) όπως υπερτάσεις, βυθήσεις κλπ. Απο τις πρώτες προστατεύει και ενα πολύμπριζο ασφαλείας, αλλά απο τις δεύτερες μόνο το ups. Για να το κάνει αυτό, όπως και στην πτώση του ρεύματος, το ups αλλάζει την πηγή ρεύματος απο το δύκτιο στη μπαταρία του, μέχρι να εξομαληνθεί η κατάσταση. Το διάστημα που απαιτείται γι αυτή την αλλαγή είναι ιδιαίτερα καθοριστικό, ξεκινάει απο περίπου μισό milisec (0,5mls) στα καλύτερα ups και μετά πάει στα 4-5mls και ανεβαίνει απο τα αμέσως χειρότερα. Βέβαια η διαφορά στην τιμή είναι τεράστια, καθώς τα πρώτα κοστίζουν τα τριπλά λεφτά... τέλος πάντων, το σημαντικό είναι πως αυτό το διάστημα μπορεί να αποβεί εως μοιραίο για τον υπολογιστή σου αν είναι "μεγάλο". Αν όχι μοιραίο, σίγουρα ιδιαίτερα δύσπεπτο. Αυτός είναι και ένας απο τους λόγους που υπάρχουν τόσο μεγάλες διακυμάσεις στην τιμή των ups. Φυσικά υπάρχουν και πολλοί άλλοι που μπορώ ευχαρίστως να σου αναλύσω! :) :) :)

Ελπίζω να φώτισα κάπως την κατάσταση φίλε μου. :T:

Υ.Γ. Α, και... να ξέρεις πως τα ups τα οποία είναι προσιτά στον μέσο καταναλωτή (όχι τα online δηλαδή) χωρίζονται σε 2 κατηγορίες. Τα line ineractive και τα stand by. Τα πρώτα είναι της μορφής που ανέλυσα παραπάνω, δηλαδή με avr, ανώ τα δεύτερα είναι σαν μεγάλες μπαταρίες και είναι καλό να αποφεύγονται. Βέβαια υπάρχουν και κάποια ποιοτικά stand by με avr και κάποια μούφα line interactive χωρίς, αλλά γενικά αυτή είναι η κατάσταση. :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, μπορείς πάντα να κάνεις μια αναζήτηση. Είμαι σίγουρος πως θα βρείς χιλιάδες πράγματα για το θέμα σου. Κι αγώ άλλωστε τα περισσότερα απ' αυτά που σου λεω εδώ μέσα τα έμαθα και τα διαπίστωσα μετά μόνος μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.