Jump to content



χ800χτ απορίες (Προτάσεις για ψύξη)


lord

Recommended Posts

Αυτή η ερώτηση που θα κάνω απευθύνεται σε gamers όποτε δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο μέρος για να μπει. Λοιπών μου δίνετε η δυνατότητα να πάω σε κάρτα γραφικών Χ800ΧΤ από την 6800 που έχω Λοιπών η κάρτα αυτή υποστηρίζει sm2 και το σύστημα μου είναι αυτό της υπογραφής . Τα τελευταία παιχνίδια που βγαίνουν (συνήθως) θα παίζουν σε αυτή την κάρτα ? (δεν με ενδιαφέρει να παίζουν σε υψηλές αναλύσεις απλά να παίζουν κατά προτίμηση σε ανάλυση 1024χ768)

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις την απλή 6800 με 128 ram και απειραχτη, τότε θα δεις βελτιωση σε ταχυτητα με την χ800χτ.

Δεν αξίζει η αλλαγη σε καμμιά όμως.

Είναι γενιές πισω και οι 2 καρτες.

Πόσο στην δίνουν?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mech5107 [Χθες, στις 22:14]

Αν εχεις την απλή 6800 με 128 ram και απειραχτη, τότε θα δεις βελτιωση σε ταχυτητα με την χ800χτ.

Δεν αξίζει η αλλαγη σε καμμιά όμως.

Είναι γενιές πισω και οι 2 καρτες.

Πόσο στην δίνουν?

65 ευρώ μου την δίνουν

Κοίτα και το σύστημα είναι παλιό

Αλλά η ερώτηση μου ήταν αξίζει να πάω σε τέτοια κάρτα η θα ήταν καλύτερα μια κάρτα νεότερης γενιάς σαν την 7600GT (που έχει την ίδια επίδοση) αλλά είναι νεότερη (θα παίζει τα παιχνίδια που θα βγαίνουν η δεν θα τα παίζει επειδή είναι sm 2) προσωπικά πιστεύω με την τιμή που μου την δίνει δεν αξίζει να δω καμία νεότερη κάρτα

Link to comment
Share on other sites

65 ευρω μου κανουν πολλα και εχε υποψη σου οτι ΔΕΝ εχει SM3.0 οποτε ξεχνα τελειως μερικα παιχνιδια (πχ splinter cell).

Αν ψαχτεις λιγο περισσοτερο μπορει να βρεις καλυτερη καρτουλα με ελαχιστα παραπανω λεφτα.Καμια X18xx ή 19xx πχ.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για agp τα καινούργια παιχνίδια παίζουν και με sm3 η μόνο σε sm3 (το call of juarez εxει ρυθμίσεις παίζει τόσο με sm2 όσο και σε sm 3 εσύ αποφασίζεις πιο θα χρησιμοποιήσεις)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παρέλαβα σήμερα την καρτούλα και μόνο καλές εντυπώσεις έχω για αυτήν

Αρκετά πιο γρήγορη από την προηγούμενη στο 3D mark 2005 είναι μέχρι 62% πιο γρήγορη

Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι η ψύξη που έχει ανεβάζει πολύ της θερμοκρασίες όποτε πρέπει να της βάλω έχτρα ψύξη σκεφτόμουνα αυτήν εδώ

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.650413

έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο ?

post-3848-1416073130,2681_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Duder [Σήμερα, στις 14:11]

Μην ασχολήσε με άλλες ψύκτρες. Κατευθείαν την ATI Silencer!

Ωραία άρα πάμε σε silencer

Τώρα κάποιος που να έχει δοκιμάσει το συγκεκριμένο και να μπαίνει χωρίς προβλήματα σε αυτή την κάρτα υπάρχει ?

Η κάρτα είναι αυτή εδώ

http://www.gigabyte.com.tw/Products/VGA/Products_Overview.aspx?ProductID=1182

Και το silencer αυτό

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.650413

Link to comment
Share on other sites

Τι θερμοκρασίες είναι αυτές ????? !!!!! !!!!! !!!!!

Εγώ έχω την υλοποίηση της asus. ’λλαξα την ψύκτρα και έβαλα την silencer. Εύκολη εγκατάσταση, πολύ ποιοτική ψύκτρα και κυρίως αθόρυβη. Όσον αφορά για τις θερμοκρασίες, είναι οι ίδιες με της asus. Δηλαδή idle 51 για τον πυρήνα και 41 για τις μνήμες και full load 55 για τον πυρήνα και το ίδιο για τις μνήμες. Το καλό είναι ότι η ζέστη φεύγει έξω από το κουτί αφού η ψύκτρα καταλαμβάνει και την ακριβώς απο κάτω θύρα. Να φανταστείς παρατήρησα 4 βαθμούς μείωση στη θερμοκρασία του επεξεργαστή !!!!!

Εκεί που ξενέρωσα ήταν με το ανεμιστηράκι, αφού ΜΟΝΟ η Asus έχει διαφορετική υποδοχή πάνω στην κάρτα :TD:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ο τύπος έβαλε στην κάρτα σου ένα παλιότερο silencer. Φαντάζομαι ότι τα νεότερα μοντέλα θα είναι και πιο συμβατά. ’λλωστε στο site που παραθέτεις γράφει ότι κάνει και για agp και για pcie. Έχουν και layout της ψύκτρας εδώ οπότε μπορείς να υπολογίσεις αν ταιριάζει.

edit: Η κάρτα σου έχει στην δεξιά άκρη, όπως την κοιτάμε στη φωτογραφία σου, πυκνωτή? Αν ναι τότε θα πρέπει να μετρήσεις το ύψος του πυκνωτή για να δεις αν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ενα παρομοιο προβληματακι (δεν συγκρινω βεβαια τις καρτες) με την ati x600 pro κ το ARCTIC ATI SILENCER 1 REV.2 που υποτιθεται πως ειναι συμβατο,

η ψυκτρα της silencer ακουμπουσε σε δυο πυκνωτες κ αναγκαστηκα να λιμαρω την ψυκτρα σε δυο σημειο, πραγμα ευκολο. Μετα απο αυτο ομως λιμαρα κ το πλαστικο της γυρω στο μισο ποντο γιατι ηταν μεγαλη σε μηκος κ δεν χωρουσε μαζι με την agp.

Απο θερμοκρασιες οντως εριξε κ στο περιβαλλοντα χωρο κ ειναι σχεδον αθορυβη,

γιαυτο στην προτεινω κ εγω

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν ήταν και τόσο δύσκολη η τοποθέτηση του silenser

Αλλά η πρώτη φορά είναι και η δύσκολη μου πήρε πάνω κάτω κάνα 45 λεπτό και να το αποτέλεσμα από 90+ βαθμούς να πόσο παίρνει τώρα

post-3848-1416073131,9673_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.