Jump to content



Έγχρωμος "φτηνός" Laser Printer?


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

Όπως λέει και το θέμα, ψάχνω για έναν σχετικά φτηνό έγχρωμο laser εκτυπωτή.

Εγώ τους εκτυπωτές τους είχα αφήσει στην εποχή που έκαναν οι ασπρόμαυροι laser 300 καφετιά. Τώρα έριξα μια ματιά στις τιμές και έπαθα με αυτά που είδα (με 300Ε έγχρωμο...!). Μάλλον επιτέλους ήρθε η ώρα του... :D

Γιατί Laser? Για την ταχύτητα + τα μελάνια. Η ποιότητα εκτύπωσης (φωτογραφίας) με ενδιαφέρει αλλά όχι σε πρωτεύοντα βαθμό. Αυτό που με νοιάζει είναι να βγάζω τα .pdf μου γρήγορα, εύκολα και ανέξοδα σχετικά - κάτι που ένας inkjet δεν το κάνει.

Το ζήτημα είναι ότι είμαι εντελώς εκτός του χώρου. Δεν ξέρω ποιοι είναι καλοί, αν οι φτηνοί αξίζουν ή όχι, κτλ. Εδώ θέλω τη βοήθειά σας. Ποιος είναι καλός? Θα δω μεγάλες διαφορές σε ποιότητα από μάρκα σε μάρκα?

Προτείνετέ μου ότι θέλετε, από Ελλάδα ή εξωτερικό (Ευρώπη), με ταβάνι τα 350Ε. Αν χρειαστεί (λόγω πολύ καλύτερης ποιότητας π.χ.) να πάμε ψηλότερα, το top ταβάνι πάει στα 400Ε με δυσκολία. Καλό είναι να μείνουμε πάντως στα 350 ;)

Θα το ψάξω κι εγώ λίγο αλλά είμαι ανοιχτός και σε οποιαδήποτε γνώμη :)

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως προτείνω τον HP 2600N που παίζει και με ethernet. Είναι και μικρός και καλός. Value for money.

Μελανό σημείο με τους color laser είναι τα cartriges, τα οποία στοιχίζουν αρκετά δυστυχώς.

Αν θυμάμαι καλά ο 2600 έρχεται με 30% στα cartriges. Απ' ότι ξέρω επίσης, χωρίς να το έχω ψάξει και εξονυχιστικά, είναι ο μόνος φθηνός που μπορείς να κάνεις refill. Γιατί το κάθε ένα από τα τέσσερα (CMYK) χρώματα κάνει 65-70€ :S

Έχει βγει και ένας 2605, αλλά δεν ξέρω τι καπνό φουμάρει.

Link to comment
Share on other sites

Παρε τον HP2600 τον απλο περιμενε ομως γιατι ηταν προμο και μαλλον σε λιγο καιρο θα ξαναβγει σε προμο πολυ καλος αν και το μοντελο παει για αντικατασταση απο καποιο αλλο αλλα ετσι θα πετυχεις καλυτερη τιμη

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 01:00]

Όπως λέει και το θέμα, ψάχνω για έναν σχετικά φτηνό έγχρωμο laser εκτυπωτή.

Προτείνετέ μου ότι θέλετε, από Ελλάδα ή εξωτερικό (Ευρώπη), με ταβάνι τα 350Ε. Αν χρειαστεί (λόγω πολύ καλύτερης ποιότητας π.χ.) να πάμε ψηλότερα, το top ταβάνι πάει στα 400Ε με δυσκολία. Καλό είναι να μείνουμε πάντως στα 350 ;)

Θα το ψάξω κι εγώ λίγο αλλά είμαι ανοιχτός και σε οποιαδήποτε γνώμη :)

Παρατηρώ ότι ο περισσότερος κόσμος προτιμά ΗP 2600 και 1600 (το φθηνότερο μοντέλο βασισμένο στην ίδια μηχανή). Όμως η προσωπική μου προτίμηση είναι ελαφρά μεγαλύτερη για τον Konica-Minolta magicolor 2500W για διάφορες ψιλολεπτομέρειες. Kαι τα τόνερ γεμίζονται επίσης.

Οι ΗΡ 1600/2600 συνιστώνται επίσης, αλλά όπως είπα προτιμώ ελαφρά τον Μinolta.

Για μικρή κατανάλωση θα συνιστούσα Samsung CLP-300.

Έχει βγει και ένας 2605, αλλά δεν ξέρω τι καπνό φουμάρει.
Aπλά το νέο μοντέλο 2600, ίδια μηχανή, όμοιος εκτυπωτής, δεν φαντάζομαι διαφορές.
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnG

Aπλά το νέο μοντέλο 2600, ίδια μηχανή, όμοιος εκτυπωτής, δεν φαντάζομαι διαφορές.

Ίσως έχει όμως νεότερο πρόγραμμα για τα refilled cartridges.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δουλευω σε καταστημα πληροφορικης και εχουμε την αντιπροσωπεια της Ricoh, θα σου προτεινα να παρεις τον καινουργιο Ricoh Aficio GX3000 με τεχνολογια Gel, εκτυπωση 2πλης οψης που εκτυπωνει φοβερα. Τον εχω δοκιμασει προσωπικα και πιστευω ειναι πολυ καλος για τα χρηματα που δινεις (εμεις τον πουλαμε στα 250).Τα μελανια του ειναι 2 ποσοτητων (δεν γραφουν ml βεβαια) αλλα τα μικρα ειναι για περιπου 1000εκτυπωσεις και τα μεγαλα για 2500. Το κοστος ειναι για τα μικρα ~45 το μαυρο και ~55 το καθενα απο τα 3 χρωματα και για τα μεγαλα ~55 το μαυρο και ~70 τα χρωματα. Εξτρα παιρνει και ethernet 10/100. Το κυριο πλεονεκτημα που του βρηκα εκτος απο την τιμη ειναι η ταχυτητα του ,καθως και η ποιοτητα εκτυπωσης σε φωτογραφικο χαρτι (συγκριτικα με αλλους εγχρωμους laser που εχω δει)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.