Jump to content



Vertical Corruption@7900gt-vista


JohnnyX

Recommended Posts

Μετα απο αρκετους μηνες εχοντας τα vista (αλλα μολις τωρα ξαδιαζω για να τα μελετησω) εχω καταλαβει πως ολες οι 7900GT εχουν προβλημα στα vista...Το προβλημα λεγεται vertical corruption και ειχα αναφερθει και παλιοτερα σε αυτο...Αλλοτε μπλε και αλλοτε πρασινες ριγε γραμμες διατρεχουν την οθονη..και συμβαινει παντα μετα απο οποιουδηποτε τυπου sleep (sleep/hibernate/σβησιμο οθονης) αλλα ακομα και οταν παιζεις σε πολλα παιχνιδια...

Η nVidia δεν καταφερε και προφανως ποτε δε θα καταφερει να βγαλει drivers που να διορθωνουν αυτα το προβλημα..Οσοι εχουν 7900gt σε vista αρχισαν να τις ξεφορτωνονται.

Καποιοι τις στελνουν RMA...και ιδου και η δικια μου απορια...

θελω και εγω απο δαυτο...αλλα πως ? Απο eshop την πηρα...η καρτα παιζει σε XP αλλα και vista εκτος αν εμπλακουν παιχνιδια η τα sleeps modes. Δεν ειναι χαλασμενη θελω να πω.

Με ποια δικαιολογια να τι σουταρω ? Αποψη μου ειναι να πω τα πραγματα πως εχουν.. οτι η καρτα ειναι εντελως ασυμβατη με τα vista και ενω το κουτι γραφει εμφανως οτι ειναι συμβατη ..αυτη καθε αλλο που δεν ειναι...κατι σαν ψευδη διαφημιση (στην οποια προφανως δε φταιει το eshop) .. θα πιασει ομως...θα δεχτουν αλλαγη ? και μαλιστα με καποια που προφανως ΔΕΝ πρεπει να εχει το 7900GT !!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πω ότι βαδίζεις στην λεπτή γραμμή των κανόνων του φόρουμ. "Ακυρα" rma και διαδικασίες άσκοπης αλλαγής hardware σε βάρος του εκάστοτε καταστήματος δεν είναι αποδεκτές....και για τέτοιο το βλεπω να καταλήγει το θρεντ σου.

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πουλήσεις την καρτούλα σου και να πάρεις μια άλλη.

Όλα όμορφα και νοικοκυρεμένα.:T:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα του εγραφα κι εγω αλλα μετα θα ελεγε οτι θα πιασει λιγα λογω του οτι ειναι παλια και τετοια. Δεν σημαινει οτι εγκρινω το "ακυρο" rma ή την ασκοπη αλλαγη hardware αλλα αν δεν του κανει και ειναι ακομα στην εγγυηση, γιατι οχι? Δεν ειναι κακο ουτε κανει κακο στο μαγαζι. Αλλωστε και αυτοι θα την πουλησουν παλι. Παντως για να προτεινω και κατι πιο "σωστο" θα ελεγα να μην την δωσεις την καρτα. Κρατα την για καποιο αλλο μηχανημα δευτερο ή φιλου σου ή αδερφου κλπ. Ειναι ασκοπο να την πουλησεις. Προσωπικα δεν εχω πουλησει καμμια καρτα γιατι ολες πανε απο υπολογιστη σε υπολογιστη. Κι αν αγορασω καποια μεγαλυτερη, πανε ολες ρολοι στους υπολογιστες. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikoszax

Δεν ειναι κακο ουτε κανει κακο στο μαγαζι. Αλλωστε και αυτοι θα την πουλησουν παλι.

Δεν είναι κακό..ναι...μπορεί...ίσως. Ας αλλάξουμε εμείς οι "ξύπνιοι" μια καρτούλα που σε επίπεδο hardware δεν έχει πρόβλημα...είναι καθαρά software το θέμα.

Ναι βέβαια...θα την πουλήσει σε άλλον το κατάστημα μετά...κανένα πρόβλημα.

Και μετά θα πεταχτεί ποστ....."Απατεώνες...κλέφτες το τάδε κατάστημα. Μου πούλησαν κάρτα που βγάζει artifacts στα Vista. Αρκουδεϊδες!!!!! "

Αυτού του είδους οι "διακονισμοί" δεν λύνουν κανένα πρόβλημα. Απλά το "μεταφέρουν" σε άλλον ταλαίπωρο.

Link to comment
Share on other sites

αυτο με τις πρασινες μπλε roz γραμμες το εχω και εγω με μια 7400go αλλα ΜΟΝΟ σε βιντεο .avi και εμφανιζονται μονο στο περιεχομενο του player...ολα τα αλλα βιντεο παιζουν μια χαρα...νομιζω ομως οτι φταιει ο codec..

εδιτ vista εχω

Link to comment
Share on other sites

προφανως δε ενδιαφερομαι να "δουλεψω" το eshop...αλλωστε οπως ειπα σκεφτομε να πω τα πραγματα οπως ειναι...δηλαδη οτι αγορασα κατι που δεν ανταποκρινεται στην αληθεια (vista compatible) ..αυτη με τη σειρα τους ας την επιστρεψουν στην xfx και εκεινοι ας ζητησουν τα ρεστα απο την nVidia (τι λες τωρα ε)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 13:25]

Κι αν δε στην αλλάξουν, περίμενε το SP1 που θα βγει Σεπτέμβριο και δε θα στην αναγνωρίζει καθόλου. Τότε δε θα έχουν αντίρρηση :hehe:

Οι εταιρίες Πλαίσιο/Sapphire /ΑΤΙ τι λέει για το UVD της 2900ΧΤ σου ? (που γράφει με μεγάλα γράμματα το κουτί επάνω ?). Θα έρθει και αυτό με το SP1 ?
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! Κάτσε να φέρουν τις 2900ΧΤ 1Gb DDR4 και θα πάω για RMA, δε βιάζομαι :hehe:
:hehe: :hehe: :hehe: Και εγώ τα ίδια αν και λέω να περιμένω ΧΤΧ, να βγάλει και κανα φράγκο η τωρινή στο Oblivion

@ Mods : Δεν πιστεύω να υπάγεται το παραπάνω ποστ στην περίπτωση αυτή :

Αρχική απάντηση από darkCount

Εγώ θα σου πω ότι βαδίζεις στην λεπτή γραμμή των κανόνων του φόρουμ. "Ακυρα" rma και διαδικασίες άσκοπης αλλαγής hardware σε βάρος του εκάστοτε καταστήματος δεν είναι αποδεκτές....και για τέτοιο το βλεπω να καταλήγει το θρεντ σου.

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πουλήσεις την καρτούλα σου και να πάρεις μια άλλη.

Όλα όμορφα και νοικοκυρεμένα.:T:

Link to comment
Share on other sites

Mα οι ΧΤ1GB είναι η ΧΤΧ, αλλά για εμπορικούς λόγους, άφησαν περιθώριο να βγάλουν αργότερα καμμιά άλλη και να λέγεται ΧΤΧ μπας και χτυπήσει την 8800Ultra.

Δες τα χαρακτηριστικά που έδιναν για τις ΧΤΧ και κάνε σύγκριση με την 1Gb και θα καταλάβεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Mα οι ΧΤ1GB είναι η ΧΤΧ, αλλά για εμπορικούς λόγους, άφησαν περιθώριο να βγάλουν αργότερα καμμιά άλλη και να λέγεται ΧΤΧ μπας και χτυπήσει την 8800Ultra.

Δες τα χαρακτηριστικά που έδιναν για τις ΧΤΧ και κάνε σύγκριση με την 1Gb και θα καταλάβεις ;)

Ναι καλύτερα θα ήταν αν έλεγα "Θα περιμένω 65nm και την ΧΤΧ που θα βγει τότε"
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.