Jump to content



partion για Linux


Recommended Posts

καλημεραααααααααα!

λοιπον, ηρθε ο καιρος να χρησιμοποιησω αλλο ενα απο τα "κουπονια νεου θεματος " του astrolabou! :hehe:

πηρα την μεγαλη αποφαση να δω τι παιζει με αυτο το Linux...

ετσι, μετα απο ωριμες σκεψεις :tomato: , κατεληξα στο συμπερασμα οτι πρεπει να κανω ενα καινουριο partion, κοντα στα 10GB και να το εγκαταστησω εκει...

εχω εναν 60αρη και εναν 120αρη...

ο 120αρης ειναι DATA, οποτε δεν τον πειραζουμε...

αρα μενει ο 60αρης...

τον αδειασα καπως για να μεινουν καμια 15αρια Giga ελευθερα, εκανα και defrag με 2 προγραμματα και νομιζω πως ειμαι ετοιμος. :flex:

για να μην κανω ομως καμια πατατα ειπα να το σιγουρεψω το θεμα γιατι βαριεμαι το φορματ... :TD:

για να κανω το partion, "αγορασα" το partionmagic...

ο σκοπος ειναι να μπει εκει Linux, οποτε πρεπει να τον βλεπει στο BIOS σαν ξεχωριστο σκληρο γιατι δεν θα ασχοληθω με boot loaders ( δεν θελω να πειραξω την εγκατασταση των XP)

θα σας δειξω με φωτο τις επιλογες που θα επελεγα και αν δειτε τιποτα λαθος πειτε το τωρα που δεν εχω πατησει το "ΟΚ" :p

1.

th_partion1.jpg

2.

th_partion2.jpg

3.

th_partion3.jpg

4.

th_partion4.jpg

5.

th_partion5.jpg

(δεν με αφηνει να κανω partion 10GB αλλα και τα 9 ειναι αρκετα...)

εχει και αλλο βημα?

δεν τολμησα να πατησω το NEXT, γιατι νομιζα πως τελειωσαν!

παιδια απαντηστε γρηγορα γιατι ο Chosen ετοιμος ειναι να μου την πει αν το βαλω (και αυτο) στην υπογραφη! :p

ευχαριστωωωωωω! :T:

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανει ενα μικρο λαθακι. Αν κανεις το δισκο φορματ με ntfs τοτε θα χρειαστει και δευτερο φορματ πριν την εγκατασταση του linux. Το φορματ θα πρεπει να γινει με συμβατο με το λινουξ συστημα. Διαλεξε δηλαδη ext3 αντι του ntfs.

Παντως το partition μπορεις να το κανεις και κατα το install του λινουξ.

Link to comment
Share on other sites

Συνιστάται να πάρεις backup ό,τι χρειάζεσαι από το δίσκο σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά στο repartition.

Όπως σου είπε και ο cabrinha πρέπει να φορμάρεις σε ext2,3 ή reiserfs για να βάλεις linux πάνω ή να αφήσεις το format για όταν κάνεις την εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.