Jump to content



SOS,πρόβλημα με νέα κάρτα


michailovits

Recommended Posts

Αγόρασα την gecube radeon x1950pro 256mb pci-e παρα το γεγονός οτι η κάρτα όλα τα games μου τα παίζει στο high χωρίς κανένα πρόβλημα στις επιδόσεις, μετά απο λίγη ώρα gaming η οθόνη και ο ήχος κολάνε και βγαίνει αυτό το σπαστικό μήνυμα σχετικα με το vpu recover

errornu7.th.png

Έκανα φορματ,έβαλα όλους τους νεότερους drivers έκανα τα πάντα, άλαξα πάστα θερμοαγώγημη στην κάρτα αλλα τίποτα!!!Το γεγονός οτι η mobo μου είναι nvidia nf4 chipset sli δεν με προβληματίζει καθώς όλοι σχεδώ οι φίλοι μου έχουν mobo με chipset nvidia και κάρτες της ati αλλα χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Μήπως μου το κάνει αυτό επειδή τα βάζω όλα στο full τα γραφικά και το σύστημα μένει πίσω λόγο bottleneck του επεξεργηαστή???Δεν ξέρω πραγματικά.Με την παλιά μου κάρτα όλα ήταν καλά (msi geforce 6800gτ 256mbgddr3 pci-e)

Έστειλα e-mail και στην ati και στην gecube χωρίς απάντηση ακόμα.Ακόμα δεν χάρικα την κάρτα μου και το σιχάθηκα αυτό το πράμα.

Επίσης σε όλα τα sites ξένα και οχι καθώς και περιοδικά λένε οτι αυτή η κάρτα έχει πολύ καλό σύστημα ψύξης.

Η κάρτα μου όμως ζεσταίνετε (δεν νομίζω να είναι αυτό όμως το πρόβλημα καθως και η παλιά είχε τις ίδιες θερμοκρασίες-τις οποίες μετράω με το χέρι,απλά ακουμπάω το χέρι πάνω στην κάρτα και μετρά τις θερμοκρασίες)Ελπίζω να είναι θέμα drivers.Υπομονή μπορώ να κάνω καθώς και να...αυτοκτονήσω (χαχαχαχαχα)

Παρακαλώ βο΄θίστε με

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κανείς ρε παιδιά??Τεσπα ξετσέκαρα το vpu recover και το Pc κόλησε.Αρα καταλίγουμε στο οτι οι θερμοκρασίες τις κάρτας είναι πολύ υψηλες!!

Παρακαλώ δείτε την φοτο απο το κουτί μου να δείτε πως είναι ο αέρας μεσα του

t_casem_b0c20c2.jpg

Πράσινο βελάκι:Η ροη απο τους ανεμηστίρες του κουτιού

Μωβ βελάκι: Η ροή τυ αέρα του επεξεργαστή

Πορτοκαλί βελάκι η ροή του τροφοδοτικού

και

Μπλέ βελάκι η ροή του αέρα της κάρτας γραφικών.

Όπως θα δείτε ενω το κουτί στέλνει αέρα προς τα μέσα η κάρτα στέλνει τον αέρα της προς τον ανεμηστίρα που βάζει μέσα στο κουτί τον αέρα....Δηλαδή τρακέρνουν οι θερμοκρασίες (κατα κάπιο τρόπο) και έτσι η κάρτα αντι να δροσίζεται καίγετε...

Παρακαλώ εσείς που έχετε μια μεγάλη εμπιρία σ'αυτά helpάρετε με!

ΥΓ: Ελπίζω πως η τροφοδοσία δεν φταίει.Ελπίζω πως η το ρεύμα αρκεί...

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν,

έβαλα τον κάτο μπροστά ανεμιστήρα να φυσάει προς τα έξω αλλα τίποτα.

Να την πάω πίσω στο e-shop και να πω να μου την αλλάξουν??Να βάλω πάστα.

Παρακαλώ παιδιά βοηθήστε με μέχρι να βρεθεί 100% λύση

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε λιγακι στο internet απο θερμοκρασιες τι λεει η καρτα?

Ειναι συμβατη με την μητρικη σου? Εχει καποια αλλα προβληματα

Ψαξτο λιγακι την καρτα την εχει ενας φιλος και μου εχει πολυ καλες εντυπωσεις

Μην απελπιζεσαι και εγω με την Χ2900Χτ ολο προβληματα ημουν στην αρχη τα οποια αρχισαν/ λυθηκαν

Link to comment
Share on other sites

thanks ΟΕW1999 οσο να ναι μου δίνεις κουράγιο

pavou ποιο σιδεράκι εννοείς??αυτό για το sli??Γιατί στην pci θύρα έχω μια tv card και απο κάτω sound card...

Παιδιά τα αγγλικά μου δεν είναι και πολύ καλά οπώτε λίγα πράματα θα καταλάβω , γιαυτόι δεν ψάχνω στο νετ.

Τεσπα θα δω αν δεν βγλαλω ακρη θα ξανα επανέλθω...

Πάντως όποιος έχει ακόμα κάποια ιδέα ας την πεί

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά έχω σημαντικά νέα.

Έβαλα την κάρτα μου στην δεύτερη pci-e θύρα και επίσης απο τον device manager εγκατέστησα την κάρτα όχι σαν x1950pro αλλά σαν x1950series.

Οι θερμοκρασίες στην αρχή ήταν μιωμένες αλλα όταν άρχισα να παίζω για αρκετή ώρα ζεστάθηκε.Παρόλλα αυτά δεν μου έβγαλε καένα πρόβλημα.

Υπάρχει όμως ένα πάρα πολύ μικρό πρόβλημα τώρα...

...η κάρτα είναι 1x αντι για 16x (προφανώς επειδή την έβαλα στην άλλη θύρα για Pci-e)υπάρχει κάποιος τρόπος να το πάω χ16?Γιατί οι επιδόσεις έπεσαν πάρα πολύ λίγο ωστόσο το κατάλαβα.Πρέπει να έπεσε γύρο στα 2-5fps η απόδοση της.Δεν νομίζω να είναι απο τους drivers!Μάλλον είναι απο το bus speed που είναι 1x!

Πάντως πιστεύω πως είμαστε σε παρα πολύ καλό δρόμο!

Τι μπορώ να κάνω για αυτά και στην τελική τι να κάνω και πως να αφίσω τα πράματα??

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

έπαιξα αρκετές ώρες ένα απο τα παιχνίδια που είχε πρόβλημα με όλα στο full (nfs carbon) και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα.

Εχω την εντύπωση πως η κάρτα ζεστάθηκλε ποιό πολύ τώρα αλλα χωρίς κανένα πρόβλημα οπώτε μάλλον δεν είναι θέμα θερμοκρασίας...

τεσπα περιμένω απαντίσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Στο 1ο post δεν φαίνεται η φωτό....φτιάξτη πιο μεγάλη ή κάνε insert image...

"VPU Recover has reset your graphics accelerator or it was no longer responding to graphics driver commands"

Αυτό σου γράφει?

Edit: καλα αστο το βρήκα αυτό σου γράφει..

post-4508-1416073133,2056_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από michailovits [Χθες, στις 22:49]

pavou ποιο σιδεράκι εννοείς??αυτό για το sli??Γιατί στην pci θύρα έχω μια tv card και απο κάτω sound card...

το σιδεράκι που σου λέω είναι αυτό που βγάζεις όταν θέλεις να βάλεις μια καινούργια κάρτα σε κάποια κενή θύρα pci στο πίσω μέρος του κουτιού (στην πλάτη , στο σασί) εκεί που βίδωσες την κάρτα για να κρατιέται σταθερή.

Link to comment
Share on other sites

Το VPU Recover το αντμετοπίζεις σαν Bsod (μπλε οθόνη) γιατι στην ουσία αυτό είναι. Είναι εργαλείο της ΑΤΙ και σε γυρναει στα win για να σώσεις τις εργασίες σου.

Aν παιζει κανονικά στο x1 και όχι στο x16 κατι δεν πάει καλά με την m/b...μάλλον

Ξεκίνα με ένα Bios update της m/b.

Δοκιμασε και άλλους drivers για την VGA. (πιο παλιούς) με κλειστα antivitus κτλ.

Δες και την συμπεριφορά της με κλειστό το VPU Recover (αν κλεινει απο τους Catalyst, παλια νομίζω έκλεινε) και δες συμπεριφορά

Δες τις θερμοκρασίες της καρτας σου με το ΑΤΙ tool.

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλε εισαι πολλυ ατυχος!Δεν θα βρεις λυση στο προβλημα σου!Γρηγορα για ρμα!Ειχα και εγω το ιδιο ακριβως προβλημα σε ολα τα παιχνιδια με μια χ600χτ μεχρι που την αλλαξα και ησυχασα!Αυτο σου προτεινω να κανεις.Καλη επιτυχια σου ευχομαι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dj_Seps [Σήμερα, στις 23:47]

Μεγαλε εισαι πολλυ ατυχος!Δεν θα βρεις λυση στο προβλημα σου!Γρηγορα για ρμα!Ειχα και εγω το ιδιο ακριβως προβλημα σε ολα τα παιχνιδια με μια χ600χτ μεχρι που την αλλαξα και ησυχασα!Αυτο σου προτεινω να κανεις.Καλη επιτυχια σου ευχομαι

Φίλε μου με όλο το συμπάθιο αλλα μάλλον με δουλεύεις κανονικά ή θες να με στείλεις...

Την χρυσοπλήρωσα αυτή την κάρτα...ούτε μια βδομάδα δεν την έχω, ασε που για να την αποκτίσω έφερα τα πάνω κάτω και έκανα τα αίνατα δυνατά, και έρχεσε τώρα να μου πεις να αλλαξω μια νέα κάρτα????

Παιδια παρακαλώ Help.

Έχω το νεότερο bios στην mobo.Αν κανω downgrade το bios της mobo θα πάθει τίποτα???Μπορείται να μου βρήτε κανένα καλό bios??Αν ε΄ναι εύκολο για δείτε λίγο παιδιά στο σιτε της Msi γιατί δεν βγαίνει άκρη....

ουφ...άσχημη μέρα και αυτή

Link to comment
Share on other sites

Αυτα μεγαλε γινονται και στα καλυτερα τα σπιτια!Τι να κανουμε ετσι ειναι τα τσιπακια!Τεσπα αφου δεν θες να πας για ρμα δοκιμασε να αναβαθμισεις το βιος της μητρικης σου και της καρτας γραφικων αν και δεν πιστευω να καταφερεις τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από michailovits [Σήμερα, στις 02:00]

Φίλε μου με όλο το συμπάθιο αλλα μάλλον με δουλεύεις κανονικά ή θες να με στείλεις...

Mπα όχι έχω δει αρκετες περιπτωσεις με αυτό το πρόβλημα που τελικα δεν βρεθηκε λυση και την πηγαν πισω και την άλλαξαν.

Αλλά μην κάνεις έτσι στο χειρότερο σεναριο που δεν βρεθεί λυσει θα στην αλλάξουν και σένα.

Περίμενε και λύσεις από ATI users...chill ;)

Link to comment
Share on other sites

για κοιτα εδωhttp://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=36815&perpage=20&highlight=vpu%20recover&pagenumber=2

επισης να σου πω οτι οπου εχω δει τετοιο προβλημα συνηθως προερχεται απο ασυμβατοτητα

του nforce με τις ατι καρτες.στους φιλουσ σου οπως ειπες στο πρωτο post οτι παιζουν κανονικα

εχετε ιδιο mobo;για δανησου καποιου φιλου σου απαυτους με nforce chipset kai ati καρτα που δεν εχουν προβλημα την καρτα τους και δοκημασε τη στο mobo σου να δεις αν παιξει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

όχι οι φίλοι μου έχουν nforce 3 και γενικά παλιότερες mobo απο την δικιά μου με agp ati επάνω.

Ε, τι να κάνουμε σε λίγο καιρό θα αναβαθμίσω σε am2 και θα προσέξω να βάλω mobo με chipset ή amd ή ati.

Αλλα ως τότε, αν βάλω vista που υπάρχουν αναβαθμισμένει drivers λέτε να αλλάξει τίποτα.

Να τονίσω πως έβαλα την κάρτα μου ξανά στην πρώτη θύρα (16x) και απο τον device manager την εγκατέστησα όχι σαν x1950pro αλλα σαν x1950series.

Πειράζει??Χάνω τίποτα σε επιδόσεις???Μήπως τώρα τα games δεν την εκμεταλεύονται????

Πάντως να πω οτι έβαλα τους drivers της ati version 7-1 χωρίς catalyst και όλα είναι ρολόι.

Τα games πετάνε και το καλύτερο??Δεν μου βγαίνει σφάλμα.

Α!Επίσης έβγαλα και το σίδεράκι που μου έλεγε ο pavou, (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο).

Τώρα που καταλήγουμε παιδιά μετά απο όλα αυτά???

Οτι το πρόβλημα λύθηκε επειδή ίσως να έχει η κάρτα μου ασυμβατότητα με τους 7-5 drivers της ATI??Οτι το πρόβλημα λύθηκε επειδή την εγκατέστησα σαν x1950series???

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε τώρα...

επειδή το πρόβημα ξανα εμφανίστηκε νευρίασα πολύ και την έβγαλα την κάρτα την πήγα στο eshop τους ε΄πα πως έχει η κατάσταση και μου είπαν πως θα με πάρουν τηλ.

Αφού πέρασαν πόσες μέρες χωρίς pc (2μέρες - πω πω βάσανα...)με πήραν τηλ. και μου λένε να πάω να την πάρω.

Πάω κ εγω εκέι και μου την δίνουν πίσω λέγοντας μου πως στον υπολογιστή που την έβαλαν δεν είναι κανένα πρόβλημα ούτε στα παιχνίδια ούτε πουθενά και μου είπαν να αλλάξω κουτί ή τροφοδοτικό!

Επίσης μου λένε πως ναι μεν η κάρτα ζεσταίνεται αλλα όλες οι σύγχρονες κάρτες σε αυτές τις θερμοκρασίες είναι πάνω κάτω και να μην ανισυχώ γιατι η υλοποίηση που επέλεξα είναι απο τις καλύτερες...

Τι να πω έρχομαι σπίτι την βάζω αλλα πάλι τα ίδια με μόνη διαφορά οτι αντι να παραμορφώνεται η εικόνα κολούθσε για λιγο το παιχνίδι έσβηνε η οθόνη και μετά όλα οκ.Και μόλις έκλινα το παιχνίδι έβλεπα και στο desktop ένα ωραίο μήνυμα για το vpu recover και αν θέλω να πάει μηνυμα στην ατι.

Τεσπα...

Σήμερα βγήκαν νέοι drivers για ATI κάρτες τους κατέβασα του έβαλα αφου απεγκατέστησα τους παλιούς αλλα τίποτα!Ακριβώς τα ίδια.

Ξέχασα να πω πως τους ξανα πήρα τηλ. και μου είπαν πως έχει κάποιο πρόβλημα το pc μου και ίσως να είναι και ασυμβατότητα.

Και θερμοαγώγημη πάστα πήρα αλλα τίποτα η κάρτα πάλι ζεσταίνεται όταν παίζω games (όχι κάτι σπουδέο αλλα...)

τεσπα παιδιά έχω τρελαθεί...

είμαι σε αδιέξοδο...

έλεος...

τι να κάνω??

Link to comment
Share on other sites

Τους ξανα πήρα τηλ και μου λένε να την πάω να την στήλουν στην Αθήνα και να περιμένω 10μέρες να έρθει.

ΌΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

Παιδιά δεν ξέρετε τι θα πει 10μέρες χωρις pc.Πως ο ναρκωμανής είναι εξαρτημένος απο τα ναρκωτικά έτσι κεγω απο το pc μου...

Λοιπόν αποφάσισα να πάαρω μια ψύκτρα και να ησιχάσω

αυτή εδώ καλή είναι

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650413

Τον αέρα τον σπρώχνει και αυτή μέσα στο κουτί ή έξω απο αυτό??

Δεν ήθελα με τίποτα να αλλάξω ψήκτρα γιατί η stock είναι πανέμορφη.

Ωχ...θα το αντέξω κ αυτό (χαχαχα)

Πρεοτέινεται μο καμιά καλή για να άω σήμερα να την αγοράσω και να ησιχάζουμε απο αυτό το θέμα...

μέχρι 25ευρω αν γίνεται

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου συμβουλη μου ειναι να επιμεινεις για αντικατασταση της καρτας και οχι να τους σκασεις και αλλα χρηματα απο πανω ....

Κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει οτι η καρτα σου θα δουλευει σωστα ακομα και μετα την τοποθετηση του εξτρα cooler...:mad::getlost:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.