Jump to content



Βελτιστοποίηση Τοπικού Δικτύου


stevene81

Recommended Posts

γεια σας..εχω 2 υπολογιστες, ο ενας ειναι ο δυνατος (πολυ μνημη,επεξεργαστη,γραφικα και αποθηκευτικο χωρο) και ο αλλος ειναι 24/7 ο οποιος ειναι για να κατεβαζει πραγματακια απο το ιντερνετ..εχουν και οι 2 winXP SP2..το routeraki της adsl ειναι ενα της USRobotics που εχει usb και lan συνδεση..εχω συνδεσει την usb στον δυνατο υπολογιστει και την lan στο κετεβαστηρι..για την μεταφορα αρχειων απο τον εναν υπολογιστη στον αλλο εχω βαλει και μια 1000 καρτα δικτιου για να εχω μεγαλο bw..το προβλημα ειναι οτι οταν κανω την μεταφορα αρχειων η δρομολογιση γινεται και μεσω της 1000αρας αλλα και μεσω router..τις πιο πολλες φορες γινεται μεσω του router..και καθε φορα που ειναι να κανω μεταφωρα πολλων gb για να μην ξημερωσω αναγκαζομαι να κανω disable την usb συνδεση με τον router..θελω να μαθω πως μπορω να δρομολογω την μεταφορα αρχειων μονο μεσω της 1000αρας, ειναι καποια ρυθμιση στο tcp/ip η στο gateway η κατι τετοιο τελος παντων..

οι γνωσεις ειναι πολλυ περιορισμενες πανω σε αυτο το θεμα, καθε βοηθεια σας θα ειναι πολυ χρησιμη..

ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον οι γνώσεις είναι περιορισμένες...και γενικά ο χρόνος είναι χρήμα....κτλ κτλ...γιατί δεν αγοράζεις με 35 έουρα ένα 1000αρι switchάκι να κουμπώσεις πάνω τον ρούτερ και τα 2 pc και να είσαι ο απόλυτος ’ρχων με minimal κόπο και gigaBandwidth?????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount

Εφόσον οι γνώσεις είναι περιορισμένες...και γενικά ο χρόνος είναι χρήμα....κτλ κτλ...γιατί δεν αγοράζεις με 35 έουρα ένα 1000αρι switchάκι να κουμπώσεις πάνω τον ρούτερ και τα 2 pc και να είσαι ο απόλυτος ’ρχων με minimal κόπο και gigaBandwidth?????

+1 η καλυτερη λυση! ουτε ΙP ουτε τπτ ;)

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστο πως δεν το ειχα σκεφτει τοσο καιρο..σκεφτομαι να παρω το

D-LINK DGS-1005D GIGABIT SWITCH 5-PORT

η το

3COM 3CGSU05 GIGABIT SWITCH 5

βασικα εχω 3 υπολογιστες στο σπιτι..ενα στο δωματιο ενα στο σαλονι και ενα στο μπαλκονι..

ο υπολογιστης του σαλονιου εχει 100αρα καρτα δικτυου, δεν πιστευω να δημιουργισει προβλιμα στις ταχυτητες των 1000αριδων..??

και κατι αλλο..βαζω πανω στο switch το router με την lan εξοδο του συνδεω το ενα pc μεσω utp με τον router και το αλλο pc που ειναι εξω στο μπαλκονι μεσω utp παλι με το router..ετσι θα εχω κανονικο share του internet και στα 2 Pc και θα εχω και gigaBandwidth για μεταφορα αρχειων μεσω των 2 υπολογιστον??.. και κατι τελευταιο ποιο ειναι καλυτερο απ'τα 2 switchakia εγω λεω να παρω το 2ο.. απο ρυθμισεις τι μπορω να κανω, εχω επιλογη ρυθμισης ταχυτητας η να εφαρμωσω διαφορους περιορισμους?

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 από τα 3com που αναφέρεις παραπάνω. Ένα 5πορτο και ένα 8πορτο, πάρα πολύ καλά και όμορφα οπτικά. Κανένα πρόβλημα με 100άρες και 1000άρες κάρτες. :T:

Βάζεις τα πάντα πάνω στο switch. Και τον router σου και όλα τα pc σου. Όλα θα μιλάνε μεταξύ τους και θα βρίσκουν το δρόμο τους και προς το ιντερνετ. Αν το routerάκι σου έχει και dhcp πάνω του ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Χθες εφτασε στα χερια μου αυτο το switch της 3com ....

Περαν του οτι ειναι πανεμορφο (φοτιζομενο το λογοτυπο)

Αντιγραφη ενος αρχειου 5gb απο το ενα Pc ατο αλλο διαρκει 2.5 λεπτα

Οποτε ειναι η καλυτερη λυση :T:

Link to comment
Share on other sites

τελικα παρεγγειλα το 3COM 3CGSU05 GIGABIT SWITCH 5 με 38ευρω απο το eshop..πολυ λιγα χρηματα και θα μου φυγει και ενας πολυ μεγαλος πονοκεφαλος..φιλε darkCount το routeraki μου εχει dhcp..ειναι το usrobotics που δινει forthnet για τους συνδρομητες του 2play..

Αυτο το dhcp τι ειναι και τι κανει δεν εχω καταλαβει..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.