Jump to content



Προβλημα με Western Digital


DragonFlight

Recommended Posts

Μωλις πηρα 2xWD 2500KS SE16 SATA-II. Ειχα αλλους 2 Seagate 80GB SATA-I με τα Windows και τα προγραμματα/games μου. Τους εκανα και αυτους RAID-0 και με το Acronis True Image Home 10.0, μεταφερα τα παντα απο τους παλιους στους νεους. Στην αρχη προσεξα πως καθε τοσο ακουγοταν ενα ΤΙΚ στον υπολογιστη και ειπα πως δεν ειναι τιποτα. Το ιδιο ακουγοταν και οταν εσβηνε το PC. Μετα απο 2 μερες, ο υπολογιστης κολλουσε. Εκανα restart, και ξεκινουσε το chkdsk των windows. Μετα εμπενε κανονικα και δουλευε ΟΚ μεχρι να ξανακολλισει το PC. Scanαρα τους δισκους αλλα ολα διχνουν ΟΚ με πολλα προγραμματα. Σημερα ομως αρχισε να μην ξεκιναει καθολου το windows. Ειπα ας τα ξαναβαλω καθαρα με καλο format. Αποτελεσμα, παλι κολλαει και την ωρα που κανει install τα windows.

Υπαρχει καποιο δυνατο προγραμμα που ξερετε να δοκιμασω τους δισκους ή ενας απο τους 2 εχει σοβαρο προβλημα?

RMA ειναι δυσκολο γιατι τους εφερα απο Αγγλια!

Πεστε μου καμια ιδεα σας παρακαλω!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν μερικές μέρες έχασα έναν δίσκο 6 μηνών WD 320ri. Τον έβλεπαν τα win αλλα όταν πήγαινα να διαβάσω από εκεί κολλούσε και τον πετούσαν τα win. Μετά από λίγες ώρες πέθανε εντελώς... Καλο θα ήταν να αρχίζεις να μαζεύεις τα δεδομένα σου.

Link to comment
Share on other sites

Θεμα τυχης ειναι,εχουν περασει 10 western και πεθανε μονο ενας μετα απο καποια χρονια...πηρα 1 seagate κ ψωφησε σε μερικους μηνες...

Αλλος θα πει το ενα αλλος το αλλο...δε βγαζεις ακρη( εκτος αμα μιλουσαμε για αποδεδειγμενα σκαρτους σκληρους,του στιλ Deskstar aka Deathstar :p )

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι λετε εσεις αλλα WD και μονο WD. Με εχουν βγαλει ασπροπροσωπο χρονια τωρα. Εχω και εναν seagate αλλα και μονο το ονομα με κανει να μην τον θελω. Ομως να μην τον ματιασω δουλευει τελεια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DragonFlight

Τον εκανα scan με πολλα προγραμματα αλλα διχνει να ειναι ΟΚ. Τι λετε να φταιει? Αυτο το παραξενο ΤΙΚ που ακουγετε καθε τοσο με ανυσηχει.

Mη το διακινδυνευεις...

Το τικ αυτο που λες μαλλον ειναι απο την κεφαλη,κ αν ειναι ιδιο,εχω ενα laptop που το κανει κατι χρονια τωρα. Αλλα οπως κ να εχει RMA it ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DragonFlight

Τον εκανα scan με πολλα προγραμματα αλλα διχνει να ειναι ΟΚ. Τι λετε να φταιει? Αυτο το παραξενο ΤΙΚ που ακουγετε καθε τοσο με ανυσηχει.

Full scan με το official διαγνωστικό της WD έκανες?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.