Jump to content



Windows Xp Account και χαμενα passwords...


felix

Recommended Posts

Χαίρετε, χαίρετε...έχω πολύ καιρό να γράψω (λόγω θητείας) και επανέρχομαι με αυτό το ζήτημα....

Σε desktop με Windows Xp υπάρχουν 2 λογαριασμοί κλειδωμένοι με password και τα 2 passwords έχουν χαθεί....Θέλω λοιπόν να ανακτήσω την πρόσβαση, χωρίς να κάνω formatάκι....

Γνωρίζω πως μπαίνοντας σε Safe Mode εμφανίζεται ο Administrator Account και μπορεί κανείς να μπεί σε αυτόν και ναν κάνει ένα Password Recovery Disk...

Το πρόβλημα είναι πως ο Administrator Account εμφανίζεται ήδη σε normal mode και είναι ένας από τους 2 που το password έχει χαθεί...’ρα άκυρον...

Προτάσεις για αυτό....

Σε ένα πρόχειρο σερφάρισμα που έκανα βρήκα το Emergency Boot CD , το οποίο εκτός άλλων κάνει και (μέσω linux) Password Reset...ΑΝ το έχει δοκιμάσει κανείς θα μπορούσε να μου γράψει εντυπώσεις ή/και οδηγίες....

Επίσης, ο ίδιος που έχασε τα passwords μου δήλωσε πως είχε κλειδώσει και το BIOS (!!!!) και πως δεν θυμάται ούτε αυτόν τον κωδικό...ΑΝ και νομίζω πως η λύση είναι το Clear CMOS (είτε με jumperάκι είτε με το να βγάλω τη μπαταρία)...κέθε πρόταση ή σχόλιο ευπρόσδεκτο...

Ευχαριστώ και καλως ήρθα πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.