Jump to content



OCZ PC2-6400 Timings issue


perp

Recommended Posts

EDIT:

Λοιπόν...

Τον Φεβρουάριο πήρα από ΠΛΑΙΣΙΟ ένα κιτ OCZ 2Χ1GB DDR2 PC2-6400 800MHz XTC Gold Edition Dual Channel με part number OCZ2G8002GK και timings τυπωμένα 5-5-5-12...

Όλα καλά με τις μνήμες μέχρι που αυτές τις μέρες επειδή ασχολούμαι με το overclocking έψαχνα να βρώ σε τι volt και σε τι timings παιζουν για να δω μέχρι που μπορώ να πάω για μην τις κάψω...

Επειδη δεν θυμόμουνα τα timings, εμπιστεύτηκα το CPUZ, Everest αλλά όμως μου λένε οτι τα timings είναι 5-5-5-15 και οχι 5-5-5-12

Ψάχνω λοιπόν στο site της OCZ για μνήμες με timings 5-5-5-15 (γιατί βαρέθηκα να ανοίξω το tower) και δεν βρίσκω τίποτα που να ταιρίαζει...

Με τα πολλά βρήκα αυτές (http://www.ocztechnology.com/products/memory/ocz_ddr2_pc2_6400_gold_gx_xtc_dual_channel) οι οποίες έχουν το ΙΔΙΟ part number με αυτές που έχω (άρα μιλάμε για τις ίδιες) ... και εκεί είδα όμως ότι παίζει conflict με τα timings...

Με τα πολλά άνοιξα το tower και όντως είδα ότι είναι τυπωμένα timings 5-5-5-12 και οχι 15 που λένε cpuz και everest...:blink:

’λλο περίεργο τώρα... αυτές που έχει στο site η OCZ αναφέρουν για "Gold Gamer eXtreme" κάτι το οποίο δεν θυμάμαι να έλεγε στο site το PLAISIO, ουτε και αναγράφεται πουθενά GX στις μνήμες σαν και στην συσκευασία την οποία την έχω κρατήσει....

Περιμένω ιδέες γιατί δεν έχω καταλάβει εν τέλει τι γίνεται... Ειναι μούφα οι μνήμες? Ειναι τυπογραφικό λάθος? Ειναι λάθος το part number? 'Εχω όντως "Gold Gamer eXtreme" μνήμες?? Να εμπιστευτώ το cpuz και everest 'H την OCZ??? Να ζητήσω RMA??

Το μηχάνημα λειτουργεί στα default τώρα όπως και όταν είδα το όλο θέμα με τις μνήμες...

Link to comment
Share on other sites

Και γω παντου για 5-5-5-12 τις βλέπω, και έχω δει και το rev.2 που έχει 4-5-5-15 για τις OCZ σου.

Το Everest δεν ξέρω πως ακριβως τα δειχνει τα πραγματα. Πάντως στο "optimal perfonce profile" δειχνει 4-4-4-12 (που χαρακτηρίζονται οι δικες μου) πιο κάτω λεει 5-5-5-15 και πάνω 5-5-5-18.

Σε σένα τι λέει το "optimal perfonce profile" - Υes. ?? Mηπως το εχει εκει 5-5-5-12?

Εdit:

και είσαι σιγουρος ότι το part number λειγει σε ενα 1G μήπως 2G γιατι οι πρωτες είναι 2χ512.

post-4508-1416073143,8516_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το θέμα αρχίζει και με φτιάχνει τρελά γιατί μόλις βρήκα και κάτι άλλο τώρα... θα γελάσουμε...

1) Εχεις δίκιο το σωστό part number είναι OCZ2G8002GK και οχι 1GK, εγώ εκ παραδρομής το έγραψα με 1 αντί 2... το πρόβλημα όμως εξακολουθεί να ισχύει τόσο με τα timings, όσο και για το GX που αναφέρεται... έγινε EDIT στο #1 ποστ.... (+liks)

2) Την εικόνα που έβαλες... πως παω εκεί?? Γιατί δεν το βρίσκω....

3) Τώρα που διόρθωσα το part number άνοιξα ΠΑΛΙ το κουτι και το είδα με τα μάτια μου ότι ειναι OCZ2G8002GK... OK??? τρέχω το everest για να βρώ αυτό που μου ζήτησες και πέφτω πάνω σε αυτό...

everest1cu7.th.jpg

ΤIP: Κοίτα το part number...... :blink: :blink: ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ??? :confused: και βέβαια τα timings KAMIA SXESH με αυτό που γράφει πάνω το sticker....

BTW Για να μην με περάσετε και για τρελό θα βγάλω μία photo τις OCZ σε λιγο για του λόγου το αληθές.....

Link to comment
Share on other sites

εκει που λεει εσενα 5-5-5-15 εμενα λέει 5-5-5-18 (και ας εχω 4-4-4-12) αλλά δεν νομίζω να λεει κάτι αυτο..δεν το ξέρω σιγουρα.

αυτό που νομιζω ότι ψαχνουμε είναι στο "Enhanced perfomance profile" που εκει σε μενα δειχνει 4-4-412.

Πηγαινεις Menu - motherboard - Spd στο Εverest Ultimate Edition.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ άρα είναι αυτό που πόσταρα προηγουμένως... απλά εχω το everest ultimate version 3.50.761... Δεν ξέρω ποιο έχεις εχει εσύ... ίσως κάνα πιο πρόσφατο...

Όπως και να έχει όμως...Δεν θα έπρεπε το PART NUMBER να συμφωνεί??? Εσένα δείχνει άλλο απο αυτό που έχουν οι μνήμες σου??? Εν ολίγοις ταιρίαζουν αυτά που λένε cpuz και everest για τις μνήμες σου με αυτές που έχεις??

Και αν παρατηρήσεις λάθος part number (OCZ2G8001G άντι 2G) λέει και το CPUZ σε ένα προηγούμενο πόστ μου....

(Η φωτό της μνήμης αναβάλλεται για αύριο γιατί τώρα προσπάθησα και δεν βγαίνει καθαρή....)

Βασικά έδωσα κάπου στα 220 για τις μνήμες και εν τέλει μάλλον παίζει ΛΑΘΟΣ part number, ΛΑΘΟΣ timings, ΛΑΘΟΣ specifications.... είναι λόγος για RMA???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.