Jump to content



Mοd για δοκιμαστικο τροφοδοτικο!


oxide

Recommended Posts

Αρχικα να πω οτι εκανα αυτο το how-to επειδη οταν χρειαζομουν ενα ελληνικο οδηγο για το πως γινεται δεν ευρισκα(μπορει και να υπαρχει) τπτ παρα μονο διασπαρτες πληροφοριες.

Παντα η8ελα ενα δοκιμαστικο τροφοδοτικο...ετσι αγορασα 1 fortron 350w με σκοπο να καλυψω αυτη μου την επι8υμια.

8ymajk0.jpg

το 8υμα..:D

specspa5.jpg

και απο κοντα.,.

Γρηγορα εμφανιστηκε η αναγκη για μοντ ..κα8ως δεν λειτουργει αν δεν συνδεεται με μητρικη

το μοντ ηταν ευκολο και γρηγορο.

Αλλα παντα προσοχη γιατι το τροφοδοτικο εχει μεγαλες τασεις και ενα λα8ος μπορει να εχει σοβαρες συνεπειες.

oxidelabstu3.jpg

oxide labs

για να δουλεψει αρκει να συνδεσουμε 2 πινς του 20πινου καλωδιου του τροφοδοτικου μεταξυ τους.Συγκεκριμενα το πρασινο και το μαυρο(γειωση αν δεν κανω λα8ος)

Συνδεστε τα οπου φαινεται στην φωτογραφια..

20pinnu5.jpg

το 20πινο

tokalodiohi8.jpg

το καλωδιο

20pinmoddedna6.jpg

το 20πινο με το καλωδιο

douleueihf4.jpg

Δουλευει.!!!!:D :D

Μπορειτε ευκολα να βαλετε ενα διακοπτακι στο καλωδιο για να το ανοιγωκλεινετε πραγμα που δεν 8εωρησα σκοπιμο να κανω αφου υπαρχει ο διακοπτης το τροφοδοτικου.

Ειναι ευκολο αλλα 8ελει προσοχη κα8ως αν κανετε λα8ος στην καλυτερη 8α καψετε το τροφοδοτικο...

Σορι για τις κακης ποιοτητας φοτο, το ομολογω ειμαι ασχετος..

ΠΡΟΣΟΧΗ!!Το μοντ αυτο δεν ισχυει για τροφοδοτικα τυπου ΑΤ (πολυ παλια) ...

Ελπιζω να βοηθησα!!

Link to comment
Share on other sites

αν και με λιγο ψαξιμο υπαρχει γενικα στο ιντερνετ δεν το ειχαμε ετσι μαζεμενο σε ενα thread.

να προσθεσω με τη σειρα μου οτι αναλογη μοντα κανουμε και στα κανονικα μας τροφοδοτικα οσοι ασχολουμαστε με υδροψυξη για να τεσταρουμε το κυκλωμα δινοντας ρευμα μονο στην αντλια.

ολα τα υπολοιπα κομματια αν και ειναι στημενα δεν παιρνουν ρευμα γιατι μας ενδιαφερει στο 1ο στησιμο και σε πιθανη διαρροη να εχει ρευμα ΜΟΝΟ η αντλια.

Link to comment
Share on other sites

Υποψιν οτι τα περισσοτερα ΑΤΧ τροφοδοτικα χρειαζονται καποιο φορτιο συνδεδεμενο οταν δουλευουν, για αυτη την δουλεια μπορεις να συνδεσεις μια αντισταση 4,7Ω/10W ή μεγαλυτερη στην γραμμη 5V (ενα κοκκινο και ενα μαυρο) ωστε να τραβαει ~1Α (καλο ειναι να την πιασεις με ενα συρματακι κοντα στις γριλιες του τροφοδοτικου να την χτυπαει ο αερας).

Επισης θελει πολυ προσοχη οταν παιζεις με τροφοδοτικο χυμα γιατι με το ρευμα που σηκωνει ειναι πολυ ευκολο να βαλεις καμια φωτια...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω..

αυτο με την αντισταση το ειχα υποψιν μου αλλα τωρα το καλοκαιρι βαζω εναν 12αρι scyth s-flex να φυσαει και ετσι εχω και δροσια.Κανει πολυ καλη δουλεια..:)

αν εχετε συμπληρωσεις που 8ελετε να μπουν ...πειτε μου.

Link to comment
Share on other sites

Υποψιν οτι αν ειναι πολυ παλιο δηλ ΑΤ δεν ισχυει αυτο με το βραχυκυκλωμα αλλα χρειαζεται απαραιτητα διακοπτης γιατι το εξτρα καλωδιο που παει στην προσοψη του πισι ειναι συνδεδεμενο στα 220V!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.