Jump to content



Ποια ψύκτρα/fan είναι καλύτερη ?


JohnG85

Recommended Posts

Για έναν AMD X2 3800 :

1) Ποια/ποιες από τις τέσσερις ψύκτρες/fan είναι καλύτερη από την εργοστασιακή του ?

2) Μεταξύ τους ποια είναι η καλύτερη ?

Οι διαγωνιζόμενες!

Ευχαριστώ προκαταβολικά ! :)

Edit Επειδή από ότι βλέπω δεν λειτουργεί το link της σύγκρισης είναι αυτές:

1 ARCTIC COOLING ALPINE 7

2 ARCTIC COOLING ALPINE 64

3 THERMALTAKE A4014 TR2 M14SE CPU COOLER K8

4 COOLERMASTER RR-KIF-L9E1 X DREAM K640

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τη Thermaltake σκεφτόμουν επειδή είναι ολόκληρη κατασκευασμένη από χαλκό και λογικά θα απάγει τη θερμότητα καλύτερα. Τώρα το επιβεβαίωσα ! Δεν δίνω παραπάνω γιατί το εν λόγω cpu που έπεσε στα χέρια μου είναι tray και θα πάει για το κατεβαστήρι. Αν είχε πάνω την εργοστασιακή δεν θα αγόραζα καθόλου ! Οπως και να έχει ευχαριστώ για τις απαντήσεις !

EDIT: Dr. Gonzo καταρχήν ευχαριστώ και κατά δεύτερο δίνω με το ζόρι πάνω από 10 :p και από ότι είδα κάνει ελαφρώς παραπάνω θόρυβο !

Link to comment
Share on other sites

To 28.5dB που γράφει, δεν έχει καμία σχέση κατ' εμέ (σε full στροφές τη δουλεύω κι εγώ).

Πάντως αφού θα πάει σε κατεβαστήρι, λογικά θα βάλεις C'n'Q οπότε είσαι καλυμένος και με τις πιο φτηνές, no worries :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ronaldinio [Σήμερα, στις 10:14]

Να πω την αλήθεια, στο BIOS της μητρικής δεν το είδα πουθενά, μπορεί να μου ξέφυγε.

Αυτό με το πρόγραμμα που λες, τι, ποιο, που...

Γενικά any info θα ήταν πολύτιμη!

Ποια μητρική έχεις;

Αφού το ενεργοποιήσεις από τη μητρική, θα εγκαταστήσεις τον driver της AMD

και μετά Control Panel -> Power Options και θα επιλέξεις Minimal Power Management

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.