Jump to content


Δημιουργία ιστοσελίδας .com


saradis1

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Μια απλή ερώτηση για εσάς:

Μου ζήτησε κάποιος να του κάνω μια οικονομική προσφορά για τη δημιουργία μιας ιστοσελίδας www.name.com, οχι κάτι το ιδιαίτερο-απλές εικόνες και κείμενο με 10 link περίπου. :blink:

Η ερώτηση μου ειναι 1) πόσο πιστεύετε οτι ειναι ένα λογικό ποσό να του πώ?

2) ξέρετε που μπορώ να το ανεβάσω ωστε να έχει την μορφή www.name.com ? (αν φυσικά ειναι και δωρεάν-ακόμα καλήτερα.

3) Ποιό πρόγραμμα θα μου προτείνατε που να έχει wizards και γενικότερα να αυτοματοποιεί λίγο την διαδικασία γιατι απο χρόνο....δεν περισσεύει καθόλου.

Καλα, ενοείτε οτι αν υπάρχει πρόγραμμα που αυτοματοποιεί τη διαδικασία, θα το κάνω τσάμπα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

:daisy:

Link to comment
Share on other sites

πχ...

YDin--> Ρε Γιωργο, επειδη δεν ξερρω τπτ απο ιντερνετια, ποσο θα μου στοιχισει μια σελιδα που θελω με εικονιτσες και 10-15 γραμμες?

fragma--> Τι να σου πω ρε Γιαννη, κατσε να ρωτησω κ θα σου πω...

η συνεχεια ως απο πανω.. :D

Link to comment
Share on other sites

Και για να έρθω επί του θέματος, θα πρέπει να αγοράσεις το domain name και να νοικιάσεις ένα χώρο σε server.

Κάποιοι hosts μέσα στο πακέτο αναλαμβάνουν και την κατοχύρωση και αγορά του domain που θες για να μην μπλέκεις.

Τελευταία φορά αγόρασα από pointer.gr και γενικά είμαι ευχαριστημένος. Αν θυμάμαι καλά γύρω στα 200 ήταν για 2 χρόνια. Αν δεν είναι τόσα, σίγουρα λιγότερα.

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω οτι ενα τετοιο site δεν προκειται να σου παρει πανω απο 10MB και πολλα λεω, οποτε μαλλον θα σου βγει φτηνα.;)

Ο φιλος σου απλα θελει να φτοιαξει ενα site σωστα?? Χωρις να ξερει τιποτα απο αυτα σωστα?

Τοτε γιατι δεν παει σε καποιο free hosting προς το παρον να μαθει καποια πραγματα πρωτα για τον κωδικα πρωτα και οτι αλλο χρειαστει.

ΑΝ θελει να κανει μονο τον χαβαλε του να λεει εχω site στο internet, θα το κανει τζαμπα, αν παλι θελει να αποκτησει καποια εμπιερια στην κατασκευη, παλι καλυτερα να αρχισει απο απο κανεναν free host.

Link to comment
Share on other sites

καλα ρε παιδιά. μη στέκεστε στη λέξη "προσφορά". Παλιά θυμάμαι υπήρχαν κάτι προγράμματα που είχαν wizard και είπα οτι αν ειναι εύκολο δεν θα πάρω κάτι. Περισσότερο ήθελε να με πληρώσει γιατι θα είχε πολλά κείμενα και θα πρέπει να του δακτυλογραφήσω και κάτι docs που θα είναι διαθέσιμα στο site.

Εγώ απλά θέλω να μάθω αν υπάρχουν free servers (ή τέλος πάντων φτηνοί) που το site να έχει κατάληξη com ή αν δεν υπάρχουν κάποια άλλη κατάληξη αλλά όχι gr (δεν ξέρω γιατι-έτσι το θέλει) -και ποιοι φυσικά- και εν έχετε υπ'όψιν κάποιο προγραμμα που να αυτοματοποιεί λίγο τη διαδικασία. Δηλαδή να μη χρειάζεται να γράψω κώδικα.

Link to comment
Share on other sites

Free domain names .com δεν υπάρχουν. Free servers for hosting απο οτι ξέρω δεν υπάρχουν.

Λοιπόν για να κάνεις μια απλή με εικονίτσες πρέπει να ξέρεις καποια βασικα HTML (ή και CSS).

Ακομα το frontpage και το Dreamweaver εχει κάποια templates.. Ακομα υπάρχουν free πακετα CMS που εγκαταστείς στον server που εχεις νοικιάσει και απλα τα διαμορφώνεις.

Το ποιο φθηνό που μπορεί να σου βγεί ειναι ειναι 30ευρώ το χρόνο περίπου.

Πρεπει να εχεις καποιες γνώσεις ομως για να νοικιάσεις server και να τον βάλεις σε λειτουργία..

Link to comment
Share on other sites

Θα το προτεινα το dreamweaver αλλα ειπε δεν θελει να μπλεξει με κωδικα. Το dreamweaver βεβαια δεν εχει μονο κωδικα αλλα αν καπου κολλησει ο "προγραμματιστης" θα θελησει οπωσδηποτε να μπει στον κωδικα και μετα δεν θα μπορει να ξεφυγει. Παρ' ολα αυτα, ειναι πολυ καλο προγραμμα για ιστοδελιδες γιατι εχει εμπλουτισμενες ιδιοτητες και εφαρμογες.

Link to comment
Share on other sites

www.rainhost.gr

Εγω εχω κατωχυρωσει ενα domain εκει και νοικιαζω χωρο φιλοξενιας. Και εξυπηρετηση απλώς ΤΕΛΕΙΑ.

Προγραμματακι ειναι το frondpage του office.

Και για σχεδιαση δημιουργια, κανενα 30-40, αναλογα αν ειναι φιλος ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LordOfRings

Free domain names .com δεν υπάρχουν. Free servers for hosting απο οτι ξέρω δεν υπάρχουν.

Λοιπόν για να κάνεις μια απλή με εικονίτσες πρέπει να ξέρεις καποια βασικα HTML (ή και CSS).

Ακομα το frontpage και το Dreamweaver εχει κάποια templates.. Ακομα υπάρχουν free πακετα CMS που εγκαταστείς στον server που εχεις νοικιάσει και απλα τα διαμορφώνεις.

Το ποιο φθηνό που μπορεί να σου βγεί ειναι ειναι 30ευρώ το χρόνο περίπου.

Πρεπει να εχεις καποιες γνώσεις ομως για να νοικιάσεις server και να τον βάλεις σε λειτουργία..

O φιλος δεν ζητησε να στησει server, ζητησε γνωμες για domain registration και web host. Free domains .com πραγματι δεν υπαρχουν αλλα το dot.tk ειναι αρκετα καλο αν δεν εχει προβλημα με ενα ψιλο-ad.

Free servers web hosting εννοειται οτι υπαρχουν μην τρελαθουμε ...google it.

Εγω προσωπικα ειχα χρησιμοποιησει το freewebs.com και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος, σκεφτομουν να ριξω και ενα .tk πανω για πιο ευκολο adress.

Ξαναλεω οτι καλυτερα να αρχισει απ' το free, αυτη ειναι η γνωμη μου.

@saradis1

Τι θεμα θα εχει το site? AN ειναι του στυλ "Γεια σας με λενε Γιωργο!" ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι δεν αξιζει domain name.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fusion

O φιλος δεν ζητησε να στησει server, ζητησε γνωμες για domain registration και web host.

Γιατι ποιος του ειπε να στήσει server ?.... ( Θα του πω τώρα .. Παρε ενα pc 24/7 ανοιχτό , μια static η και dynamic ιp , βάλε apache, php και mySQL .. αγορασε και ενα domain name και είσαι ok . )

Αρχική απάντηση από fusion

Free servers web hosting εννοειται οτι υπαρχουν μην τρελαθουμε ...google it.

Εγω προσωπικα ειχα χρησιμοποιησει το freewebs.com και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος,

Ο φίλος ειπε θέλει .com οχι www.freewebs.com/members/name/....

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με δωρεαν domain name...οπως προυπο8ηκε το .com ξεχασε το.

υπηρχουν κατι προσφορες αλλα η ειναι μουφα η πρεπει να σου βγει το λαδι...πατα διαφημισεις κτλ

οποτε η "αγοραζεις" ενα με περιπου 10-15 ευρω το χρονο.

η πας σε dot.tk , net.ms κτλ(το πρωτο εχει πια χρονικο περιορισμο οποτε δεν στο προτινω..)

παντως καλυτερα να στεισεις πρωτα το σιτε σε εναν free host(πχ freehostia.com) και μετα αν 8ες πας και σε paid:)

Link to comment
Share on other sites

@LordOfRings

Εξηγω παραπανω για ποιον λογω του προτεινω free web hosting...

Πιστευω οτι για αρχαριο ενας free web host και μια υπηρεσια url-redirection σαν dot.tk θα τον βολεψουν μια χαρα.

Ας μας εξηγησει και ο saradis τι ακριβως σκεφτεται να φτιαξει:) :)

Link to comment
Share on other sites

peace guys. xexexe. δεν ειναι κάτι το φοβερό. απλά, ο φίλος μου ειναι ηλεκτρολόγος και θέλει να παρουσιάσει τον εαυτό του-άντε το πολύ και μια δυο δουλειές που έχει κάνει-. Καμία σχέση με διαφήμιση. απλά κάτι σαν προσωπική σελίδα. τη σελίδα μάλλον μπορώ να την φτιάξω και στο microsoft publisher. απ'ότι είδα για μια απλή σελίδα έχει wizard. Απλά αφού την φτιάξω και της δώσω ένα ονομα.html, δεν ξέρω που να πάω για να την κάνω upload να υπάρχει. that;s all.

:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από saradis1

peace guys. xexexe. δεν ειναι κάτι το φοβερό. απλά, ο φίλος μου ειναι ηλεκτρολόγος και θέλει να παρουσιάσει τον εαυτό του-άντε το πολύ και μια δυο δουλειές που έχει κάνει-. Καμία σχέση με διαφήμιση. απλά κάτι σαν προσωπική σελίδα. τη σελίδα μάλλον μπορώ να την φτιάξω και στο microsoft publisher. απ'ότι είδα για μια απλή σελίδα έχει wizard. Απλά αφού την φτιάξω και της δώσω ένα ονομα.html, δεν ξέρω που να πάω για να την κάνω upload να υπάρχει. that;s all.

:)

Τοτε Free Web Hosting FTW:D :D

Για προσωπικες σελιδες δεν λεει paid, αν δεν εχεις να παρουσιασεις κατι που να ανανεωνεται συχνα και να εχει standar visitors δεν λεει imho

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΤΑΚΤΑ! καταλήξαμε. λοιπον φίλε μου. έχεις να προτείνεις κάποιον free web hosting? και οκ ας υποθέσουμε οτι τον βρήκαμε. αν φτιάξω τη σελίδα και αποθηκευτεί σε μια μορφή .html ας πούμε. Έχει κάποιο link που λέει upload στη σελίδα του web hosting? πρέπει να κάνω κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από saradis1

ΕΚΤΑΚΤΑ! καταλήξαμε. λοιπον φίλε μου. έχεις να προτείνεις κάποιον free web hosting? και οκ ας υποθέσουμε οτι τον βρήκαμε. αν φτιάξω τη σελίδα και αποθηκευτεί σε μια μορφή .html ας πούμε. Έχει κάποιο link που λέει upload στη σελίδα του web hosting? πρέπει να κάνω κάτι άλλο?

καταρχας αν την θέλει για επαγγελματική χρήση να την δώσει σε πελάτες και να την γράψει στην κάρτα του .. για μενα ειναι γυφτιά να εχει www.xxxx.com/members/Hlektrologos-Giorgos/ ..

Η διαδικάσια ειναι απλή, κανεις λογαρισμό σε καποιο τέτοιο .. και θα εχει καποιο link για upload η και με εναν ftp client μπορεις , και εσαι οκ (να κανεις upload τις html που θα κανεις και τους φακελους με εικονες που πιθανός θα έχεις.... να προσεξεις η αρχική σελίδα να ειναι index.html γιατι οι servers ειναι ρυθμισμένοι να την βλέπουν ως αρχική...

Link to comment
Share on other sites

Αμα προκειται για επαγγελματικη χρηση, ενταξει δεν μιλαμε για free πια...

Κατα τα αλλα οτι ειπε ο LordOfRings.

FTP client ή καποιο λινκ για upload που θα εχει το control panel σου οταν θα κανεις log in. Αυτα:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.