Jump to content



βοηθεια στην συνδεση PSU seasonic με ASUSmobo


afterglow

Recommended Posts

χερετο το forum,

guys προσφατα αγορασα την ASUS P5B DELUXE WIFI-AP

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.522491

και ενα PSU

SEASONIC S12-550 ENERGY+ 80 PLUS 550W

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.700108

ο CPU που εχω βαλει ειναι ο interl E6420 (LGA775)

εχω συνδεσει κανονικα το 24pin καλωδιο στο mobo.περα απο αυτο ποθ ειναι απαραιτητο υπαρχει μια αλλη υποδοχη στο mobo που ειναι 8/4 pin.ουσιαστικα εχει 8pin αλλα εχει και ενα καπακι το οποιο καλυπτει τα 4 απο τα 8 μετατρεπωντας την ουσιαστικα σε 4pin.εκει πρεπει να συνδεθει αναλογως ειτε το 8pin καλωδιο του PSU ειτε το 4pin καλωδιο του PSU.

δεν εχω καταλαβει ποιο ακριβως πρεπει να συνδεσω.το 4 η το 8pin?

στο manual του mobo αναφερει οτι απλα πρεπει να το συνδεσουμε το καλωδιο αυτο (ενα απο τα 2) αλλιως δε θα κανει boot.

στο manual του PSU λεει οτι το 4Pin ειναι για ATX12V V2 BTX 12V και οτι το 8pin ειναι για EPS 12V (DUAL CPU support),δεν καταλαβαινω ποιο απο τα 2 8α συνδεσω......dual cpu support μηπως ενοει εαν ειχα 2 cpu και οχι απλα dual core?επισης τι ειναι EPS12v?

οποιος μπορει να βοηθησει....

thanks!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω ακόμα απορία τι παίζει ακριβώς με τις συνδέσεις.

Έχω την 24pin και την 8pin μέχρι εδώ ok. H ΑΤΧ4P1 χρειάζεται ή όχι? στα Pci γενικά έχω μόνο την VGA...και η προταση του manual δεν λεει και πολλά.. auxiliary power source... ε και?

post-4508-1416073145,4497_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

η τροφοδοσια κατω αριστερα ειναι η εξτρα τροφοδοσια για τις pci-e θυρες.....π.χ. αμα εχετε καμια βαρβατη καρτα γραφικων και θελετε να της δωσετε εξτρα Α.

τα ΑΤΧ12V1 και ATXPWR1 πρεπει ΠΑΝΤΑ να μπαινουν.

post-596-1416073145,4783_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ότι γράφτηκε στο post #5 είναι ακριβές !

Η ATX4P1 είναι επικουρική για όλα τα pci/pci-e slots ιδιαίτερα δε για SLI, σε περιπτώσεις που για κάποιο λόγο (και υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις) δεν μπορούν να πάρουν ρεύμα από το τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

οκ καταλαβαινω οτι χρειαζεται να συνδεσω την ΑΤΧ12V1 αλλα με 4 η με 8 Pin??

απο την αλλη μπορει κανεις να πει να συνδεσω με 4pin και αν δε bootarei να συνδεσω τα 8 αλλα θα μπορουσε να κανει boot και στις 2 περιπτωσεις...λεμε τωρα..

Link to comment
Share on other sites

To 8-pin συνέδεσε.

Δεν έχουν/είχαν όλα τα psu 8-pin, αλλά 4-pin.

Για να μην μπερδευτούν οι κάτοχοι τροφοδοτικών 4-pin σχετικά με το που θα το συνδέσουν, υπάρχει το προστατευτικό. Βγάλε το και συνέδεσε το 8-pin :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikoszax [06-07-2007 09:40]

Εγω δεν την ξερω αυτην την εξτρα τροφοδοσια αφου ετσι κι αλλιως παιρνουν απευθειας απο το τροφοδοτικο.

To έψαξα κι άλλο το θέμα έτσι για να ληξει η υπόθεση, η ΑΤΧ4P1 δεν χρειάζεται ακόμα και για τις βαρβάτες VGA αφού όπως λεει και ο nikoszax παιρνουν απ ευθείας απο το psu.

(τλχ όλες οι τελευταιες βαρβατες VGA).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλα τα παιδία του the lab.

Μετά από μια μικρή έρευνα που έκανα για το ΑΤΧ4P1, ανακάλυψα πως το συνδέουμε σε περίπτωση που δεν έχουμε 24πιν τροφοδοτικό. Στην ουσία τα 4 τελευταία pin από τα 24 για την τροφοδοσία του mobo είναι το ρέυμα της pci-e.

Ελπίζω να βοήθησα.

Next generation high-end graphics cards will consume from 75 watts up to 150 watts of power. The PCI Express x16 connector can deliver up to 75 watts. In order to achieve 75W, an ATX12V power supply with a 2x12 main power connector is recommended. However, 75W can also be achieved with ATX12V power supplies with 2x10 main power connector when using the 1x4 power connector on the board

Source: http://www.intel.com/support/motherboards/desktop/sb/CS-012073.htm

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.