Jump to content



Μνημες Για Καλο O/C


davarisx

Recommended Posts

καλημερα παιδια.εχω μομπο asus p5k με υποστηριξη για ddr3 μνημες(προς το παρον δεν σκεφτομαι για ddr3)cpu core 2 duo Ε6700.πουλησα τις παλιες μου μνημες και τωρα θελω καποιες 2χ1gb για πολυ καλο κλοκαρισμα.φυσικα εχω υδροψυξη για την cpu.ποιες μνημες μου προτεινετε για πολυ καλο κλοκαρισμα χωρις να μασανε στα δυσκολα?:p ευχαριστω πολυ παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από davarisx [Σήμερα, στις 02:13]

καλημερα παιδια.εχω μομπο asus p5k με υποστηριξη για ddr3 μνημες(προς το παρον δεν σκεφτομαι για ddr3)

P5K = μόνο ddr2

P5K3 = μόνο ddr3

Τελικά ποια έχεις? Αν έχεις την asus p5k και να θελεις δεν μπορεις να σκεφτεσαι ddr3.

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδια σορυ.δικο μου το λαθος.η P5K ειναι.καλες οι sellshock δεν λεω αλλα και 290ευρωπουλα σε μια εποχη που οι μνημες εχουν πεσει κατα πολυ,πολλα δεν ειναι?καποια αλλη προταση?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από o polonos [Σήμερα, στις 03:20]

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=40113 ;)

Αν τις θελεις μόνο για bench ναι, αλλιώς πρεπει να σε νοιάζει πόσο πάνε με ανθρωπινα ρευματα και οι cellshock με ανθρωπινα ρευματα μπορει να παίζουν όσο και κάποιες άλλες με λιγοτερα χρήματα και στην πραξη να κάνουν την ίδια δουλεια.

Για καθημερινή χρήση δεν μπορεις να δινεις πάνω από 2,3 έτσι και αλλιώς.

Αρχική απάντηση από davarisx [Σήμερα, στις 03:27]

Ναι παιδια σορυ.δικο μου το λαθος.η P5K ειναι.καλες οι sellshock δεν λεω αλλα και 290ευρωπουλα σε μια εποχη που οι μνημες εχουν πεσει κατα πολυ,πολλα δεν ειναι?καποια αλλη προταση?

Για πόσο o/c λες? Γιατί και με καλές 800αρες κανεις την δουλεια σου άνετα και το p35 ειναι βολικό chipset και με τις μνημες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από davarisx [Σήμερα, στις 03:39]

αυτο ειναι το θεμα.ποιες παιζουν το ιδιο με λιγοτερα χρηματα.

όχι δεν με καταλαβες..το ίδιο καποιες άλλες με λιγοτερα χρηματα με αυτες τις τάσεις και αυτα τα timminings που δίνει ο hipro στο link του polonos μπορεί να μην το κάνουν, αλλά θα δίνεις 2,65 vdimm? Μεχρι πόσα mhz στο fsb θα έχεις? Αν δίνεις πάνω απο 2,3 vdimm σε D9GKX θα είναι ρισκο...εξαρτάται με το τι θελεις να κάνεις...απο κει και πέρα παιζει και το μικρβιο του " θελω να χωσω πολλά λεφτα για να πάρω κάτι λίγο καλυτερο που όμως στην τελικη δεν θα το αξιοποιησω"

τεσπα...

ειτε μιλαμε για 800 είτε για 1000 οι cellshock C4, όλες οι crucial είναι πολυ καλες, αλλά εμενα οι επόμενες μνημες (όταν θα περάσει το ακριβό καλοκαιρι) θα είναι G.SKill.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα δει, όταν είχε πρωτοβγεί η P5K, ότι έδειχνε λάθος ένδειξη bios όταν ήσουν σε 1:1 (FSB / RAM Speed) πχ αν ήσουν στα 266 MHz αντί να δείχνει 533 ΜΗΖ (στην ένδειξη του bios) έδειχνε κάτι άλλο (πχ 667MHz). Δεν ξέρω αν έχεις παρατηρήσει κάτι σχετικό ή αν έχει διορθωθεί με καινούργια έκδοση bios (μέσα σε ένα μήνα για την P5K έχουν βγει περισσότερες από 5 διαφορετικές εκδόσεις bios). Πέρνα το τελευταίο (28 Ιουνίου, έκδοση 0507), νάσαι σίγουρος.

Σχετικά με το ερώτημά σου τα post #5 (κυρίως) και #7 καλύπτουν και μένα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.οταν λεω φτηνες μνημες εννοω σε λογικες τιμες μεχρι 200-230 ευρω.οχι και 280-300 για ddr2.εχουν ερθει ηδη η 3αρες.δεν θελω να σπασω καποιο ρεκορ σε o/c παιδια,απλα να εχω ενα μηχανημα που σε πολυ βαρβατα παιχνιδια και προγραμματα να μην μασαει,και να δινει οτι μπορει να δωσει η 8800GTS 640ΜΒ μου.οσο για την P5K δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο.οποιος ξερει κατι παραπανω ας μας πει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από davarisx [Χθες, στις 12:41]

καλημερα σε ολους.οταν λεω φτηνες μνημες εννοω σε λογικες τιμες μεχρι 200-230 ευρω.οχι και 280-300 για ddr2.εχουν ερθει ηδη η 3αρες.

Οι ocz που σου λεω είναι ~150 ευρο στο link. Στα ίδια λεφτα περίπου είναι και οι ballistix που σου προτείνει ο fotme. :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.