Jump to content



Ποια είναι τα επιθυμητα ορια θερμανσης μιας καρτας γραφικων?


jon

Recommended Posts

Εμενα παει και πανω απο 70 οταν παιζω αλλα δεν καθομαι με σταυρωμενα τα χερια. Βαζω τον ανεμιστηρα στο 100% και πεφτει μεχρι και 5 βαθμους. Δεν ειναι πολυ αλλα με αεροψυξη και μαλιστα με την δικη της, μια χαρα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

να κανω μια ερωτηση ρε μαγκες.....

εχω prolink 6600gt pci-e κ μου φενεται τις 3 τελευταιες μερες μου κανει κατι κουλα(πιστευω αυτη φταιει)

Ενω πιζω wow μετα απο λιγη ωρα σβηνει η οθονη κ το pc κολλαει.

Εβαλα ενα προγραμμα να δω θερμοκρασιες κ ειδα οτι οταν παιζω η καρτα αγγιζει τους 84+ βαθμους!!!ενω οταν δε ζοριζεται (ειμαι στα windows ή στο ιντερνετ) δουλευει στους 70 ειναι λογικο?

εβγαλα την καρτα καθαρισα την ψυκτρα με το ανεμιστηρακι αλλα τιποτα παλι τα ιδια κανει.. :(

το μονο που αλλαξε ηταν οτι η θερμοκρασια οταν δεν ζοριζεται επεσε στους 63-64

Ποια ειναι η λυση του προβληματος? Η αγορα καινουργιας ψυκτρας ειναι ο πιο αποτελεσματικος τροπος για να ξεπεραστει το προβλημα? Ακουω γνωμες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak

εγω παντως εχω βαλει το atitool να κραταει την θερμοκρασια οχι πανω απο 75c..

δηλαδη αν το βαλω εγω θα μου ριξει την θερμοκρασια?

πιστευω πως ειμαι για ψυκτρα...το θεμα ειναι αν αξιζει να αγορασω αφου εχει κοντα στα 25 Ε κ η καρτα δεν αξιζει πλεον τοσα λεφτα...τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

παντως ετσι ενημερωτικα σε default να τρεξεις την 2900 παρεα με το atitool και σεταρεις το φαν στο 50% που ο θορυβος ειναι αρκετα ανεκτος...σου κραταει θερμοκρασιες απο 55-62 idle και σε load δεν ξεπερναει ποτε τους 75c....

Link to comment
Share on other sites

Fan? I don't know this word... :p

H διαφορές με υδρόψυξη πάντως είναι τρελλές. Στην 1900ΧΤ που είχε δουλέψει με τον ανεμιστήρα, σε αντίθεση με τη 2900ΧΤ που δεν πήρε μπρός ούτε ένα δευτερόλεπτο, ήμουν 20-30c κάτω με το νερό. Πολύ μεγάλη διαφορά. Θυμάμαι, ότι είχε σε full load με νερό, πιό κάτω από ότι είχε σε idle με αέρα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 10:35]

Η 6600gt δε θα έπρεπε να ξεπερνάει τους 80 ακόμα κι σε benchmarking... Όταν έβγαλες την ψήκτρα για να την καθαρίσεις, έβαλες πάστα από κάτω?

εβαλα....!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Fan? I don't know this word... :p

H διαφορές με υδρόψυξη πάντως είναι τρελλές. Στην 1900ΧΤ που είχε δουλέψει με τον ανεμιστήρα, σε αντίθεση με τη 2900ΧΤ που δεν πήρε μπρός ούτε ένα δευτερόλεπτο, ήμουν 20-30c κάτω με το νερό. Πολύ μεγάλη διαφορά. Θυμάμαι, ότι είχε σε full load με νερό, πιό κάτω από ότι είχε σε idle με αέρα...

τωρα με βαζεις σε σκεψεις παλι....και πανω που λεγα να ηρεμησω μπας και παιξω κανα game..

Link to comment
Share on other sites

Με 8800 gtx stock cooler έιχα δεί και 95 βαθμούς. Τώρα με την Thermalright HR Plus το πολύ 75. Παιδία η θερμοκρασία έχει να κάνει πρωτίστως με την θερμοκρασία του χώρου, με τα settings - ρολόγια της κάρτας, αν είσαι σε 3d - 2d applications και φυσικά με την ανάλυση που έχεις πάνω. Σε γενικές γραμμές εαν είσαι κάτω από 80 βαθμούς (μιλάω για τις γουρουνόκαρτες) είσαι μια χαρά για 24/7.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.