Jump to content


Vivodi + ΟΤΕ = αισχος


nikoszax

Recommended Posts

Βασικα δεν φταιει η Vivodi (συμφωνα με την ιδια) αλλα ο ΟΤΕ. Στην αρχη οταν με πηραν τηλεφωνο να μου πουν αυτα που ηταν να μου πουν, μου φανηκε σαν μια ακομα περιπτωση ριξιμου φταιξιματος και πεταγματος μπαλακιου απο τη μια εταιρεια στην αλλη. Τι μου ειπαν? Λογω του οτι δεν υπαρχει ελευθερη πορτα (καλωδιο ηθελε να πει αλλα το ειπε αλλιως και καλα για να μην το καταλαβω, μ@λ@@@@@) στο καφαο του ΟΤΕ, δεν μπορουμε να προχωρησουμε την αιτηση σας για ενεργοποιηση της υπηρεσιας Telefonet+ και σας παρακαλουμε να στειλετε ενα φαξ για την ακυρωση της αιτησης σας. :eek: Κουφαθηκα εντελως οταν το ακουσα και δεν ειχα τι να πω, λεω ΟΚ και το κλεινω (καλα μιλησαμε κι αλλο για περαιτερω εξηγησεις που τις αναφερω εν μερει παρακατω). Και τωρα η ερωτηση. Δηλαδη, αν ο ΟΤΕ δεν αναβαθμισει ΠΟΤΕ το καφαο του, δεν θα παρω πΟΤΕ ιντερνετ απο αλλον παροχο? :devil: Και μου ειχαν πει οτι προχωραει η αιτηση μου, οτι κανουν εργα αναβαθμισης, μεχρι και επιστολη μου εστειλαν οτι και καλα ζητανε συγγνωμη για την καθυστερηση λογω αυτων των (υποτιθεμενων για μενα) εργων. Εντωμεταξυ εχω απο αυτους ιντερνετ τωρα μεσω πΟΤΕ και γι' αυτο και παραξενευτηκα. Το θεμα ειναι οτι εγω προσωπικα δεν μπορω να το ελεγξω και ισως αν παρω τηλεφωνο τον πΟΤΕ θα μου πουν οτι ετσι ειναι.

Υπαρχει περιπτωση να κανω κατι ετσι ωστε να μπορεσω τελικα να βαλω Telefonet+? Ρωταω μπας και εχετε καποια ιδεα να την κανω πραξη.

Sorry για το μεγαλο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ακούσει πολύ αυτό από vivodi μεριά και το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι γενικά δεν τα πάνε καλά με τον OTE και τους κρεμάει σε πολλές περιπτώσεις.

Το πρόβλημα προφανώς και το δημιουργεί ο ΟΤΕ, λες η Vivodi να μην θέλει τα λεφτά σου? Αφού το λες και μόνος σου, στον ΟΤΕ κατέληξες.

Link to comment
Share on other sites

Τεραστια συμπτωση. Μολις με πηρανε τηλεφωνο και μου ειπανε παλι οτι ακομα προχωρανε την αιτηση μου. Ειλικρινα δεν ξερω αν μου κανουν πλακα ή αν οντως ετσι ειναι. Μεταξυ τους συνεννοουνται? Δεν μπορει χθες να μου λενε οτι δεν γινεται τιποτα και σημερα οτι προχωρανε την αιτηση μου. (Αρχιζω και "τρελαινομαι" με αυτην την υποθεση.)

Link to comment
Share on other sites

Μα μου εχουνε στειλει επιστολη οπως γραφω και στο πρωτο ποστ που λενε οτι λογω εργων αναβαθμισης θα καθυστερησει η αιτηση μου. Αρα αν τους ζητησω εγγραφως να λενε οτι προχωραει η αιτηση μου, θα μου στειλουνε την ιδια επιστολη. (Δεν θυμαμαι ακριβως τι γραφει η επιστολη, την εχω κρατησει. Θα την σκαναρω και θα την ποσταρω να την δειτε να μου πειτε.)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εγραψα κατι περιεργο. Να τους ζητησω να μου γραψουν οτι προχωραει η αιτηση μου και οχι απλως να λενε "αερολογιες". Λογια ξερω κι εγω να πω. Απλα για να εχω ενα αποδεικτικο στοιχειο αν τυχον μου αρχιζουν τα γκουχ γκουχ και ξερετε... και δεν γινεται... κλπ. Το καλυτερο απ' ολα θα ηταν να τους ζητησω να μου στειλουν επιστολη που να γραφει ημερομηνια ενεργοποιησης της υπηρεσιας. Να δω μετα ποσο καλοι ειναι στους υπολογισμους.

Link to comment
Share on other sites

Οχι απλα αν μου στειλουν επιστολη που να λεει οτι υπολογιζουμε οτι την ταδε του μηνα θα γινει ενεργοποιηση και δεν εχει γινει, θα εχω ενα χαρτι που δεν θα μπορει να το αμφισβητησει κανεις.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να κανουν κατι τετοιο γιατι απλουστατα δεν θα θελουν να δεσμευτουν για κατι που μαλλον δεν θα μπορεσουν να υλοποιησουν. παντως εσυ δεν χανεις τιποτα να στειλεις ενα φαξ...

Link to comment
Share on other sites

Θα τα κανω ολα. Παντως την χαρη που θελουν να τους κανω, να τους στειλω φαξ δηλαδη που να γραφει οτι ακυρωνω την αιτηση, αποκλειεται να τους την κανω. Αυτο κι αν ειναι κοροϊδια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikoszax

Θα τα κανω ολα. Παντως την χαρη που θελουν να τους κανω, να τους στειλω φαξ δηλαδη που να γραφει οτι ακυρωνω την αιτηση, αποκλειεται να τους την κανω. Αυτο κι αν ειναι κοροϊδια.

ενταξει, και να το ακυρωσεις τι σε πειραζει; αφου δεν τους εχεις πληρωσει τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα αν το ακυρωσω, θα πρεπει να ξανακανω καποια στιγμη αιτηση. Ε αν ειναι να κανω συνεχεια αυτο το πραγμα και να μου λενε οτι δεν γινεται και τετοια, καλυτερα να την εχω εκει και ο,τι ειναι να γινει, ας γινει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την απαντηση πηρα απο την Tellas,τελη Απριλιου αν θυμαμαι καλα(μετα απο 3 μηνες αναμονης και καμμια 15 αρια τηλεφωνηματα)οτι πηγαν στο καφαο αλλα δεν μπορουν να συνδεσουν τα καλωδια και η αιτηση μου δεν εχει πλεον νοημα,η Tellas δεν θα με συνδεσει ποτε

Να αναφερω οτι προχτες μιλησα ξανα με vivodi και με διαβεβαιωσαν οτι μεχρι τις 15/7 θα ειμαι online(υπογραφη αιτησης 9/5).Ελπιζω να μου ειπαν αληθεια,ειναι η πρωτη φορα που ανεφεραν ημερομηνια και ελπιζω να μην αντιμετωπισουν προβλημα οταν πανε στο καφαο.

Τελος,στο ενδιαμεσο ειχα προσπαθησει να βαλω ΟΤΕ αλλα δεν εχει κανονικες γραμμες ελευθερες στην περιοχη μου,μονο PCM δλδ για τηλεφωνια μονο.Τωρα που θα βρει τη γραμμη η vivodi...

Link to comment
Share on other sites

Ειπα να βαλω και ΟΤΕ αλλα ειναι πανακριβος. 20 περιπου το παγιο της γραμης και 30 νομιζω το παγιο της συνδεσης. Μιλαμε για ακριβεια. Δεν ακαταλαβαινω γιατι δεν κατεβαζει τις τιμες. Παντως κατι παιζει με τον ΟΤΕ και θα πρεπει να παρει δραστικες αποφασεις και να αλλαξει (επιτελους) μετα απο τοσες χιλιαδες χρονια τα καφαο του και να κανει και καμμια αναβαθμιση στις καλωδιωσεις του εστω και αν μεινουμε χωρις τηλεφωνο για 1 βδομαδα. Αλλωστε, τι τα εχουμε τα κινητα? :jump:

Link to comment
Share on other sites

ναι, ο ΟΤΕ ειναι οντως αρκετα ακριβως. βεβαια αν το ψαξεις πολυ θα δεις οτι μπορεις να κανεις διαφορους συνδυασμους οι οποιοι συμφερουν παρα πολυ. αλλα αυτα δεν μας τα λεει κανεις, μονοι μας περιμενουν να τα σκεφτουμε...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε nikozax τι σου λέει άιτηση από 19 Απριλίου για Telefonet+ και ακόμα περιμένω?

Αφού έστειλα ξεχεστικό mail το μόνο που έλαβα ήταν ένα τηλεφώνημα απολογούμενοι για την γνωστή ανύπαρκτη "πόρτα" καθώς και μία επιστολή όπως και εσύ η οποία αναφέρει ότι γίνονται εργασίες στον κόμβο μου και ότι λυπούνται για την καθυστέρηση ...και έχουμε ακόμα :mad:

Μην μπαίνεις στον κόπο για fax.

Φαντάσου όταν έκανα την αίτηση το site της vivodi ανέφερε καθαρά ότι υποστήριζε Περιστέρι...σκέψου να μην υποστήριζε τι "τραίνο " θα είχα να φάω ακόμη.

Εντάξει για να λέμε και του στραβού το δίκιο ο ΟΤΕ πρέπει να έχει μεγάλο μέρος ευθύνης.Εγώ πιστεύω ότι επίτηδες τραινάρει τις αιτήσεις των άλλων πάροχων για να ξενερώνει ο κόσμος με την αναμονή και να γυρνάει στον "πάτριο" πάροχο.Μην ξεχνάτε ότι ο ΟΤΕ μέσα σε μία εβδομάδα άντε δύο από την αίτηση που κάνεις έχει ενεργοποιήσει τα πάντα...τσεκαρισμένο από γνωστό αυτό που λέω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis

Τελος,στο ενδιαμεσο ειχα προσπαθησει να βαλω ΟΤΕ αλλα δεν εχει κανονικες γραμμες ελευθερες στην περιοχη μου,μονο PCM δλδ για τηλεφωνια μονο...

προβλημα με PCM ειχα και εγω. Μπορει να λυθει πολυ ευκολα απλα κανοντας αιτηση στον ΟΤΕ να σου κανει την γραμμη ISDN.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Jasim

Μην μπαίνεις στον κόπο για fax.

Φαντάσου όταν έκανα την αίτηση το site της vivodi ανέφερε καθαρά ότι υποστήριζε Περιστέρι...σκέψου να μην υποστήριζε τι "τραίνο " θα είχα να φάω ακόμη.

Εντάξει για να λέμε και του στραβού το δίκιο ο ΟΤΕ πρέπει να έχει μεγάλο μέρος ευθύνης.Εγώ πιστεύω ότι επίτηδες τραινάρει τις αιτήσεις των άλλων πάροχων για να ξενερώνει ο κόσμος με την αναμονή και να γυρνάει στον "πάτριο" πάροχο.Μην ξεχνάτε ότι ο ΟΤΕ μέσα σε μία εβδομάδα άντε δύο από την αίτηση που κάνεις έχει ενεργοποιήσει τα πάντα...τσεκαρισμένο από γνωστό αυτό που λέω...

Σιγα μην στειλω φαξ. Και οντως ο ΟΤΕ ισως να τραιναρει τις αιτησεις αλλα εδω μου ειπαν οτι δεν υπαρχει πορτα στο καφαο. Αν ειναι δυνατον. Σε ποιον να το πω και να με πιστεψει δηλαδη. Ποιο κουφο και ανυπαρκτο πραγμα δεν εχω ξανακουσει. Δηλαδη αν γινουν νεες πολυκατοικιες εδω γυρω, που ηδη χτιζονται 3, δεν θα παρουν τηλεφωνο? Τι μας λενε τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.